Wyjazd do Argentyny – Patagonia

Autor: w Argentyna, Chile

Wyjazd do Argentyny – Patagonia

Patagonia, podzielona między Argentynę i Chile, leży na północnym krańcu Ameryki Południowej. Do regionu należą południowe części Andów o granitowych szczytach, schodzące do Pacyfiku, oraz południowe lądolody, w tym zjawiskowy lodowiec Perito Moreno. Część wschodnia jest ograniczona przez surowe wybrzeża Atlantyku. Do chilijskiej Patagonii należy słynny przylądek Horn – wyzwanie dla żeglarzy.

Przyroda Patagonii

Patagonia jest rajem dla miłośników przyrody i otwartych przestrzeni – przyjeżdża się tutaj podziwiać jedne z najpiękniejszych krajobrazów na Ziemi. Tereny są dzikie i w dużej mierze nie zamieszkane przez ludzi – w niektórych regionach gęstość zaludnienia to jedna osoba na 2,5 km2. Olbrzymie przestrzenie pokryte lasami, pampami, górami, bagnami i lodowcami uświadamiają, że człowiek nie wszędzie jest władcą.
Parki narodowe obejmują jeziora polodowcowe, w których odbijają się strzeliste granitowe góry, pampy połyskują złotawo o zachodzi słońca, a lodowce manifestują swoją potęgę na przestrzeni 260 km2. W argentyńskim Copahue Provincial Park stoją tysiącletnie, wiecznie zielone drzewa araukaria, których wysokość dochodzi do 30 m.

Zwierzęta Patagonii

Ludzi w Patagonii jest mało, ale zupełnie inaczej wygląda kwestia populacji jeśli chodzi o zwierzęta: na półwyspie Punta Tombo są olbrzymie kolonie pingwinów Magellana, a w czasie wykluwania się młodych można zobaczyć tu kilkaset tysięcy zwierząt. Po równinach Patagonii galopują dzikie konie, które, sprowadzone przez hiszpańskich osadników, świetnie się zaaklimatyzowały i stały się taką samą częścią krajobrazu jak Andy i pampy.
Przy wyspach na południowej Patagonii pływają słonie morskie, osiągające wagę do 4 ton i długość do 6 metrów. Do niedawna były zagrożonym gatunkiem ze względu na polowania dla ich tranu, ale obecnie dzięki podjętym akcjom ochronnym ich populacja się zwiększa. W argentyńskich wodach Patagonii można zaobserwować zagrożone wieloryby biskajskie południowe, osiągające długość do 17 metrów i ważące do 19 ton. Niegdyś zapamiętale na nie polowano, dziś też ciężko wyeliminować kłusownictwo, ale ich populacja rośnie i wynosi ok. 7000 osobników.
Podobnie wygląda sytuacja pum patagońskich ukrywających się w wysokiej trawie na pampach. Niegdyś liczne, potem niemal zupełnie wytępione przez ranczerów, którym porywały owce, dzisiaj ich liczba się zwiększa.
Na równinach można spotkać guanako, krewnych udomowionych dzisiaj lam, i setki innych gatunków zwierząt, których części nie da się zobaczyć nigdzie indziej.

Flora i fauna Patagonii zniewalają turystów i i dla większości z nich odkrywają świat niesamowicie różny od rzeczy, które widzieli do tej pory. Warto zobaczyć to na własne oczy.

Planujesz wyjazd do Patagonii? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Interesujące? Podziel się!