Samochodem po USA – Północne Stany

Autor: w USA

Samochodem po USA – Północne Stany

Ameryka to kraj dla miłośników przyrody i otwartych przestrzeni. I motoryzacji. Najlepszym sposobem na poruszanie się i poznanie USA jest wynajęcie lub kupno samochodu i wyruszenie w trasę – można jechać z północy na południe Trasą Pacyficzną lub Atlantycką, można też wybrać Trasę Północną wiodącą ze wschodu na zachód.

USA samochodem wzdłuż U.S. Route 2

Klasyczna wersja Trasy Północnej – The Great Northern – prowadzi cały czas mającą ponad 4150 km U.S. Route 2, od Seattle do Parku Narodowego Acadia, przez Kanadę i Montreal, w dużej mierze z dala od wielkich miast i cywilizacji, za to przez niesamowite, puste przestrzenie, Park Narodowy Glacier, prerie północnych Wielkich Równin – tereny niegdyś zamieszkałe przez plemiona indiańskie – Czarne Stopy, Siuksów i Szejenów. Dalej przejeżdża się przez Wielkie Lasy Północne Minnesoty, górnicze Wisconsin i dalej przez Ontario w Kanadzie, przejeżdżając przez Ottawę i Montreal. Do USA ponownie wjeżdża się niedaleko Jeziora Champlain, skąd jedzie się przez Góry Zielone Vermontu a następnie Góry Białe w New Hempshire. Wreszcie Droga nr 2 kończy się w Parku Narodowym Acadia u wybrzeży Atlantyku w stanie Maine.

US Route 2

US Route 2

Północ USA samochodem – Trasa Północna ze wschodu na zachód

Alternatywna wersja powyższej trasy wiedzie z Bostonu na Wschodnim Wybrzeżu do półwyspu Olympic w stanie Waszyngton na Zachodnim Wybrzeżu. Po drodze mija się farmy, rancza, odludne tereny, miasteczka portowe, upadające miasta przemysłowe i powstające nowe centra miejskie.
Pierwsza część wyprawy jest zdominowana przez wodę – najpierw podąża się wzdłuż wybrzeża Atlantyku z Bostonu przez Nową Anglię do Maine, i dalej niegdyś tętniącym życiem, a dziś sennym Kanałem Erie. Dojeżdża się na tereny Wielkich Jezior, przejeżdża Chicago, Minneapolis i St Paul, chwilami jadąc wzdłuż rzeki Mississippi.
Woda kończy się wraz z dotarciem do zachodniej Minnesoty.
Pojawiają się prerie, niesamowite formacja skalne zwane Badlands w Południowej Dakocie, góry Black Hills gdzie kolonizatorzy niegdyś walczyli i masakrowali rdzennych mieszkańców Ameryki, Indian Lakota. Powoli wjeżdżamy na tereny Dzikiego Zachodu, jedziemy przez Wyoming i Montanę, a następnie przejeżdżamy przez północne Góry Skaliste. Jedziemy trasą, którą niegdyś podążały górskie plemiona Indian, poszukiwacze złota i osadnicy, przez lasy, jeziora, i rezerwaty bizonów Montany, aż do Waszyngtonu z jego kanionami, pustyniami i urodzajnymi dzięki irygacji farmami.
Wreszcie wraca woda – wkraczamy do jedynego lasu deszczowego, wcześniej minąwszy Seattle i Półwysep Olympic nad Pacyfikiem. Transamerykańska trasa jest zakończona.

Po spędzeniu paru dni w Bostonie czas ruszyć na zachód, do Buffalo, przejeżdżając przez najładniejszą część Nowej Anglii. Dalej wjeżdża się do stanu Nowy Jork; droga prowadzi wzdłuż Kanału Erie i historycznej wioski, aby wreszcie doprowadzić kierowców do Wodospadu Niagara. Z Buffalo, leżącego przy Niagarze, nad jeziorem Erie szlak prowadzi do Badlands, przez Nowy Jork, Pensylwanię i Ohio, kukurydziane farmy Indiany i leżące w Illinois trzecie miasto Ameryki – Chicago. Z Chicago szlak wiedzie przez serową stolicę USA – Wisconsin, dawną skandynawską osadę. Z Wisconsin wjeżdża się do Minnesoty – krainy 10 000 jezior, i jedzie wzdłuż rzeki Mississippi drogą Great River Road, prowadzącą do źródeł rzeki. Trasa od rzeki Mississippi w Minnesocie do rzeki Missouri w Południowej Dakocie ma znaczenie nie tylko geograficzne, ale również kulturowe – tu jest niewidzialna granica między Stanami Środkowego Zachodu a Zachodnimi Stanami. W Zachodniej Południowej Dakocie zaczyna się prawdziwy Zachód. Dojeżdżamy do Badlands i Black Hills które wyrastają z prerii, dalej rozciągają się pola bawełny i rezerwaty bizonów. Z Badlands podąża się terenami Dzikiego Zachodu śladami Bufalo Billa, Calamity Jane i Wild Billa Hickoka, terenami gdzie Indianie toczyli nierówne walki z białymi osadnikami. Po drodze jest słynna góra Rushmore z popiersiami prezydentów Stanów Zjednoczonych, Needles Highway – autostrada prowadząca wzdłuż granitowych formacji skalnych zwanych igłami ze względu na charakterystyczny kształt. Niedaleko jest Homestake Gold Mine, z której podczas 125 lat działalności wydobyto więcej złota niż z jakiejkolwiek innej kopalni na północnej półkuli. Jeszcze dalej na zachód, w Montanie, jest miejsce, gdzie odbyła się słynna bitwa pod Little Bighorn, gdzie Szejeni i Siuksowie pokonali wojska generała Custera, choć było to jedno z ich nielicznych zwycięstw. Jednym z ostatnich przystanków przed Parkiem Yellowstone jest Cody, miasto rodzinne Buffalo Billa, zwane też światową stolicą rodeo. Jadąc dalej US 14 przez Shoshone Canyon, Buffalo Bill Dam oraz tunelem pod Rattlesnake Mountain i przez Shoshone National Forest, aż do wrót Parku Narodowego Yellowstone. Z Yellowstone prowadi ostatni odcinek trasy od wybrzeża do wybrzeża. Mijając jedne z najpiękniejszych parków narodowych Ameryki w końcu docieramy do północno zachodniego krańca USA. Zapierająca dech w piersiach trasa prowadzi przez Yellowstone, Grand Teton w którym mieści się niesamowite Pasmo Teton, i Glacier National Park. Między Yellowstone i Glacier rozpościerają się Wielkie Równiny- dawne tereny łowieckie Indian. Niemal na koniec trasy przejeżdża się przez Idaho i Waszyngton, aby wreszcie dojechać do celu: Olympic Peninsula z jego majestatycznymi górami i lasami. Można dojechać aż do oceanu i zostać chwilę na jednej z pięknych plaż, albo udać się do Seattle i tu zakończyć podróż.

Kultura amerykańska budzi dyskusje, zachwyca jednych i odpycha drugich. Jedyne, co nie powinno budzić kontrowersji jeśli chodzi o USA to fantastyczne amerykańskie drogi i przepiękna, niesamowicie zróżnicowana przyroda.
Planujesz roadtrip po USA? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Interesujące? Podziel się!