Polinezja Francuska – Thaiti i Bora Bora

Autor: w Podróżnicze ciekawostki

Polinezja Francuska – Thaiti i Bora Bora

Polinezja Francuska i jej najbardziej znane wysypy – Thaiti i Bora Bora, są tymi zagadkowymi miejscami, o których się wie, że istnieją i że się na nich popija drinki z palemką.
I to mniej więcej tyle. No, może jeszcze, że jak już będziemy bardzo ale to bardzo bogaci, to tam polecimy na wakacje, albo najlepiej na emeryturę.
Rzeczywiście, nie jest to najtańszy wakacyjny wyjazd, ale te widoki… Na pocieszenie można napisać, że w dużo tańszej Tajlandii też jest przepięknie, rosną palmy i woda jest krystalicznie czysta 🙂

Zaczynając od początku:

Gdzie jest Polinezja Francuska?

Polinezja Francuska - mapa

Polinezja Francuska – mapa

Jak widać na mapie, należące do Francji wysepki składające się na Polinezję Francuską leżą gdzieś na Pacyfiku w Oceanii, w połowie drogi między Kalifornią a Australią. Ogólnie rzecz ujmując, trudno znaleźć miejsce bardziej odległe od Europy.

Polinezja Francuska składa się 6 archipelagów o pochodzeniu wulkanicznym i koralowym, w skład których wchodzi 130 wysepek rozrzuconych na powierzchni 2,5 mln km2 oceanu. Stolicą semi-autonomicznego terytorium Francji jest miasto Papeete na Thaiti. Najbardziej znane wyspy to Thaiti i Bora Bora.
Polinezja utrzymuje się z turystyki, importu koksów, wanilii oraz czarnych pereł z Thaiti i owoców noni wykorzystywanych w medycynie.
Nic dziwnego, że turystyka tam kwitnie, skoro na Bora Bora można wypoczywać na przykład w chatach na wodzie:

Resort na Bora Bora

Resort na Bora Bora

Oprócz picia pina colady z palemką leżąc pod palmą na wyspach Polinezji można też nurkować, żeglować czy przedzierać się przez dżunglę, polować na rekiny i łowić słynne czarne perły z Thaiti.
Bora Bora słynie jako idealne miejscem na miesiąc miodowy dla pięknych, młodych i bogatych.
Jak by nie patrzeć i jak bardzo niewrażliwym na piękno by nie być, Polinezja Francuska zasługuje na swój przydomek „ogród Edenu”

Interesujące? Podziel się!

 • Magda Kasprzak

  Witam,

  Jestem studentką AWF oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania, piszę pracę mgr na temat Polinezji. Częścią mojej pracy jest przeprowadzenia badania. Chciałabym porozmawiać z ludźmi, którzy odwiedzili Polinezję i będą potrafili powiedzieć coś więcej na temat tej francuskiej kolonii. Jeśli są Państwo zainteresowani to proszę o kontakt, to prześlę wszelkie szczegóły. Chodzi mi tylko o krótka, maksymalnie godzinną rozmowę. Będę bardzo wdzięczna. Być może pracę w przyszłości uda się wydrukować w formie artykułu w czasopiśmie naukowym.

  mój mail: magda.kasprzak89@gmail.com

  Pozdrawiam serdecznie

  Magda Kasprzak

 • Stanislaw Wasko

  Chciałbym tam polecieć i zobaczyć Tahiti i Bora bora