Podróżowanie po Izraelu – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Autor: w Izrael

Podróżowanie po Izraelu – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Izrael – tętniący życiem Tel Awiw z plażami nad Morzem Śródziemnym i świetną architekturą, w niczym nie przypominający innych krajów regionu, Jerozolima, której ulice wymierają podczas sobotniego szabasu, kamienista pustynia z osadami Beduinów i ich wielbłądami, arabskie miasteczka i żydowskie kibuce, kąpiele w Morzu Martwym, rzymskie ruiny, dziewczyny z karabinami, winnice, falafel i hummus, niesamowita mieszanka kultur, cywilizacji i religii, święte miejsce Żydów, Arabów i chrześcijan – to wszystko może oczarować Cię w Izraelu.

Mimo, że Izrael kojarzy się głównie z konfliktem na Bliskim Wschodzie oraz Jerozolimą jako miejscem pielgrzymek, to kraj ten ma o wiele więcej do zaoferowania, szczególnie przy obecnej stabilnej sytuacji politycznej. Mieszkańcy są przyjaźni, podróżuje się łatwo, a ilość miejsc, jakie warto zobaczyć, przyprawia o zawrót głowy 🙂

1. Podróżowanie po Izraelu

Poruszanie się po Izraelu
Izrael, ze względu na niewielkie odległości, bardzo dobre drogi oraz dobrze rozwiniętą sieć komunikacji publicznej jest relatywnie łatwym krajem do samodzielnego podróżowania.
Wzdłuż wybrzeża kursuje pociąg, a w centrum kraju jeżdżą autobusy głównego przewoźnika Egged oraz pomniejszych firm. Warto pamiętać, że w szabas, od piątku po południu do soboty po południu większość autobusów i pociągi nie jeżdżą. Wyjątkiem są arabscy przewoźnicy, więc planując podróż należy mieć na uwadze, że np. do Jerozolimy w szabas nie da się dojechać komunikacją publiczną.

Świetną opcją w Galilei i rejonie Morza Martwego jest wynajem samochodu – da się zobaczyć dużo więcej miejsc. Autobusem też można dojechać do większości z nich, ale wygląda to podobnie, jak jeżdżenie PKS-em po małych miejscowościach w Polsce.

2. Ile czasu spędzić w Izraelu

Na zwiedzanie Izraela można poświęcić od 5 dni nawet do trzech tygodni. Loty z Polski trwa niecałe 4 godziny, więc można nawet wyskoczyć na na przedłużony weekend do Jerozolimy, rządzącej się prawami trzech religii, oraz Tel Awiwu, który sprawia wrażenie państwa w państwie – atmosfera jest swobodna w szabat sklepy pozostają otwarte. Mając więcej czasu warto przejechać się samochodem do Galilei i poleniuchować parę dni na plażach Morza Śródziemnego lub Czerwonego.

Izrael ma bardzo wiele do zaoferowania także miłośnikom przyrody – pustynia Negev, parki narodowe – chociażby góry Karmel pod Hajfą, doliny rzeczne i szlaki trekkingowe, w tym Izraelski Szlak Narodowy – 1000 km od Morza Czerwonego do granicy z Libanem.
Jerozolima Brama Damasceńska

Poczytaj przykładowy zarys planu podróży: Izrael w 1 – 2 tygodnie

3. Bezpieczeństwo w Izraelu

Izrael sprawia wrażenie kraju na skraju wojny: wszechobecni uzbrojeni żołnierze, bardzo silne kontrole bezpieczeństwa, placówki wojskowe na niemal każdym kroku.
Mimo to, a może dzięki temu, turysta w Izraelu może czuć się bezpiecznie, i dopóki konflikt izraelsko-palestyński nie rozgorzeje na nowo, to na miejscu nie ma większych zagrożeń.

W Izraelu, szczególnie w Jerozolimie, czuć napięcie na tle religijnym – Żydzi i Arabowie, mimo, że egzystują obok siebie, mówią innymi językami, wyznają inną religię, mają inne obyczaje, dzieci chodzą do innych szkół a wielki mur oddziela tereny żydowskie od palestyńskich.
Główny spór dotyczy Jerozolimy, miasta, gdzie była żydowska Pierwsza Świątynia i miasta, z którego Mahomet wstąpił do nieba. Konflikt trwa, od kiedy powstało państwo izraelskie, i nie zanosi się na jego szybkie zakończenie.

jerozolima drut kolczasty

4. Pogoda w Izraelu

W Izraelu idealna pogoda jest wiosną i jesienią – kwiecień – maj i październik – listopad. Planując podróż latem warto pamiętać, że temperatura może przekraczać 40 stopni, i zwiedzanie w tych warunkach nie będzie przyjemne.
Zimą pogoda też jest niezła – kilkanaście stopni (na południu w Ejlacie dużo więcej) i sporo słońca, chociaż dni deszczowe nie są rzadkością. Zimą jest zdecydowanie mniej turystów i mniejsze kolejki do głównych atrakcji, więc jest to dobry czas na wyjazd, szczególnie, jeśli Twoim celem jest zwiedzanie a nie wypoczynek na plaży – nad Morzem Śródziemnym będzie za chłodno, a woda w Morzu Martwym nie będzie szczególnie ciepła.

Tel Awiw - nabrzeże

5. Plaże w Izraelu

Jeśli jesteś miłośnikiem plażowania, to Izrael Cię nie rozczaruje. Masz trzy morza do wyboru: Morze Martwe, Morze Śródziemne oraz Morze Czerwone.
Nad Morze Czerwone, do Ejlatu można pojechać o dowolnej porze roku – słońce jest tam cały czas, temperatura powietrze też jest wysoka, chociaż w lutym temperatura wody jest jak w Bałtyku latem.
Na Morze Śródziemne i Martwe lepiej jechać w okresie kwiecień – październik, kiedy temperatura wody i powietrza jest wysoka, a szanse na załamanie pogody nikłe.
O ile Morze Martwe to raczej ciekawostka na jeden dzień (chociaż jest całe miasto-resort u jego brzegów), to już nad Morzem Śródziemnym – w Tel Awiwie, okolicach Hajfy czy mniejszej miejscowości nw wybrzeżu spokojnie można spędzić plażowe wakacje.

Plaże w Izraelu - Tel Awiw

Interesujące? Podziel się!

 • Abram Babilon

  „Żydów, Arabów i chrześcijan”
  błagam, poprawcie to…gramatycznie i merytorycznie

 • Kar Rix

  Ja do Izraela tylko z biurem Konsorcjum Trade and Travel. Sama bym się nie odważyła. Dla mnie to bezpieczniejsza opcja i czuję się pewniej

  • pit

   pierwszy raz samodzielnie. Rewelacja. Żadnych biur podróży. Wystarczy kupić kartę do internetu i kartę na komunikację. Nigdzie się nie musisz śpieszyć i naprawdę się odpoczywa.

 • Dominika Kosztyn

  Izrael fajne miejsce, my jedziemy w tym roku w Alpy z biurem podrózy Soltur.