Oficjalna nazwa kraju ze stolicą w Naypyidaw to Republika Związku Mjanmy, w skrócie Mjanma. Jednak zarówno rządu wielu krajów zagranicznych, jak i część mieszkańców Mjanmy nie uznaje tej nazwy, i używa nazwy Birma, oficjalnie „Związek Birmański”

O co właściwie chodzi z nazwą Birmy/Mjanmy?

Tak naprawdę oba słowa oznaczają to samo. Mjanma to literackie określenie najliczniejszej grupy etnicznej w Birmie – Bamar, zaś Birma, lub Burma, to potoczne określenie tej samej grupy etnicznej. Nazwa Birma była używana od czasu, kiedy Brytyjczycy skolonizowali kraj.

W 1989 roku junta wojskowa, która doszła do władzy, zdecydowała się na zmianę wielu nazw, które pozostały po brytyjskich kolonizatorach. Zmieniono wtedy również nazwę kraju na Mjanmę. Problem polega na tym, że rządząca junta nie została uznana przez wiele państw, oraz przez część birmańskich grup etnicznych. Te strony uznały, że zmiana nazwy nie jest prawomocna, i w dalszym ciągu używają nazwy Birma.

Przykładowo, USA Kanada i Wielka Brytania pozostały przy nazwie Birma, ale już ONZ, państwa ASEAN, Rosja, Niemcy, Australia czy Japonia uznają nazwę Mjanma.
W Polsce dopiero w 2012 roku Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych ustanowiła, że krótką nazwą będzie Mjanma, ale dopuszcza również wariant Birma. Urząd Publikacji Unii Europejskiej zaleca zaś stosowanie w tekstach unijnych nazwy krótkiej podwójnej – Birma/Myanmar. Stanowisko MSZ nie jest jasne, bo równolegle stosowane są co najmniej 4 formy zapisu.

Nie ustalono do końca nie tylko polskiej pisowni, ale też wymowy – nie wiadomo do końca, czy wyjeżdża się do Mjanmy, czy może do Mjanmaru. A może po prostu do Birmy?

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska