Wyspa Bali w Indonezji

Autor: w Indonezja

Wyspa Bali w Indonezji

Bali, „Wyspa bogów”, kojarzy się z piaszczystymi plażami, lazurową taflą oceanu, słońcem nieprzysłoniętym nawet jedną chmurką i palmami rzucającymi odrobinę cienia na złocisty piasek.
A rzeczywistość? Jest jeszcze lepsza niż wyobrażenia, bo oprócz plaż Bali oferuje turystom bogatą kulturę, tradycyjną architekturę, świątynie z hipnotyzującymi ceremoniami, soczyście zielone tarasy ryżowe, wulkaniczne wzgórza oraz miejsca idealne do nurkowania i surfowania, a nawet gorące źródła. A do tego wyspa jest rajem dla miłośników spa i odnowy biologicznej, a masaż aromatycznymi olejkami można mieć wprost na plaży!.
Każde z miasteczek na Bali oferuje inną atmosferę – Kuta jest dla miłośników imprez, Seminyak oferuje luksusowe wille, w Ubud odnajdą się artystyczne dusze a miłośnicy spokojnego plażowania powinni wybrać Lovinę czy całkowicie wolną od ruchu kołowego wysepkę Nusa Lembongan.

Większość z ponad 4 milionów ludności wyspy to hinduiści, żyjący głównie z rolnictwa, uprawia się tu m.in kawę, oraz z turystyki, skoncentrowanej na południu wyspy. Bali jest znana ze swoich rzemieślników oraz artystów – tradycyjny taniec i muzyka nie tylko towarzyszom licznym świętom i festiwalom, ale są także rozrywką dla turystów. Taniec, często dramatyczny i pełen ekspresji jest wszechobecny i zwykle wyraża jakąś historię. Najbardziej znaną odmianą tańca na Bali jest Legong Keraton – 12. wieczny taniec wywodzący się z Jawy, przedstawiający historię niebiańskich nimf.

Balijskie tancerki

Balijskie tancerki

Kiedy jechać na Bali

Na Bali jest ciepło cały rok – tropikalny klimat zapewnia średnią temperaturę ok 31 stopni, ale od grudnia do lutego jest duża wilgotność powietrza, niebo jest zasnute chmurami często pada. Zdecydowanie najlepszy okres na wyjazd na Bali to czerwiec wrzesień, ale w okresie kwiecień – maj i październik listopad słońca także nie zabraknie.

Ceny na Bali

Orientacyjne ceny na Bali na podstawie portalu numbeo.com.

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 22 500,00 Rp

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 6 666,67 Rp

Wino (butelka): 170 000,00 Rp

Lokalne piwo (0,5L): 18 333,33 Rp

Paczka papierosów: 16 250,00 Rp

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 5 000,00 Rp

Taxi - opłata wejściowa: 7 000,00 Rp

Taxi - opłata za 1km jazdy: 6 500,00 Rp

Benzyna (1L): 7 875,00 Rp

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 1 250,00 Rp

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 626 667,60 Rp

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 2 250 000,00 Rp

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 2 100 000,00 Rp

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 11 838 950,00 Rp

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 7 666 666,67 Rp

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Dojazd i poruszanie się na Bali

Na wyspę najłatwiej jest dostać się samolotem, ale są też tańsze opcje dojazdu autobusem i promem z Indonezji, z większości miast Jawy oraz Lomboku. Można też dopłynąć promem odpływającym co 15 min z miejscowości Ketapang na Jawie – jest to bardzo tania opcja. Na miejscu, jeśli planuje się oprócz plażowania także zwiedzanie, a zdecydowanie warto, można wypożyczyć motocykl lub samochód (chociaż należy uważać na szalony ruch jaki panuje na drogach), opcjonalnie do samochodu można dostać kierowcę. Cena wypożyczenia motoru to ok. Rp 40,000 – 100,000 za dzień, samochód z kierowcą to koszt Rp 300,000 – 600,000 na 10 godzin. Alternatywą są autokary oraz taksówki, te ostatnie bardzo popularne na południu, ale dość trudno dostępne na północy. Autobusy są oczywiście najtańsze i pokrywają główne miejsca na wyspie. Lokalnym środkiem transportu są bemo – mini-vany które są bardzo tanie dla mieszkańców Bali, ale dla turystów już niekoniecznie, gdyż kierowcy często domagają się wynajęcia całego pojazdu.

Balijska kuchnia

Jedzenie na Bali jest fenomenalne i najlepiej próbować go w małych, lokalnych knajpkach, gdzie ceny są niskie a dania przepyszne. Na ulicy można spotkać sprzedawców przekąsek pchających przed sobą trzykołowe wózki, którzy żartobliwie są nazywani kaki lima – pięć nóg – trzy ma wózek, dwie sprzedawca. Warto pamiętać, że na Bali, jeśli coś nie ma w składzie ryżu, jest uważane za przekąskę a nie posiłek.

Oprócz typowej kuchni indonezyjskiej warto spróbować lokalnych, balijskich przysmaków:

  • Bebek betutu – kaczka pieczona nad węglem, w liściach bananowca, podawana z ziołową pastą.
  • Pelecing kangkung – roślinka zwana wilcem wodnym (lub szpinakiem/powojem wodnym) podawana z pastą krewetkową i limetką. Podobnie można podawać czubki paproci, wtedy danie nazywa się pelecing paku
  • Ayam tutu – kurczak na parze z balijskimi ziołami i przyprawami.
  • Bubuh Injin – pudding z czarnego ryżu podawany na gorąco ze słodkim sosem z cukru palmowego i gęstym mleczkiem kokosowym.
  • Satay lilit – mielone, smażone owoce można nabite na źdźbło trawy cytrynowej.
    Satay lilit

    Satay lilit

Kultura Bali

Balijska kultura jest mieszankę kultury indyjskiej, indonezyjskiej i chińskiej. Na wyspie znajduje się ok. 20 000 świątyń, z których każda dwa razy do roku ma swój festiwal. Kultura Bali charakteryzuje się duchowością i silną wiarą, a hinduizm doskonale zasymilował się z wcześniejszą animistyczną religią.
Powszechnym widokiem jest canang sari – tacki z liści zawierające ryż, ciastka, kwiaty a nawet kawę są ofiarowywane bogom trzy razy dziennie, przed posiłkiem, są wszechobecne – należy uważać, aby ich nie zdeptać, bo przynosi to pecha.

Bardzo ciekawym świętem jest Nyepi – święto upamiętniające balijski Nowy Rok wg kalendarza Saka. Cechą charakterystyczną święta, którego termin przypada na luty lub marzec jest obowiązek zachowania pełnego milczenia przez cały dzień. Celem milczenia jest przekonanie złych duchów, że na wyspie nie ma nikogo, i w związku z tym można ją zostawić w spokoju. Tego dnia wszystkie sklepy, porty i lotniska są zamknięte, a turyści proszeni są o pozostanie w hotelach. Policja pilnuje, żeby nikt nie złamał milczenia.

Interesujące są także balijskie pogrzeby – zmarli, często kilka osób jednocześnie, są kremowani w oprawie głośnej, pełnej kolorów ceremonii. Zresztą, wszystkie święta na Bali, oprócz tego jednego kiedy mieszkańcy ukrywają się przed złymi duchami, są głośne, radosne i roztańczone i pełne kolorów.
Pewnie w dużej mierze dzięki temu Bali jest idealnym miejscem na podróż poślubną.
Planujesz jechać na Bali? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Interesujące? Podziel się!