Uzbekistan – na Jedwabnym Szlaku

Uzbekistan – Informacje podstawowe

Stolica: Taszkient
Język: uzbecki
Religia: islam
Waluta: som uzbecki (UZS) Przelicznik

Uzbekistan, podobnie jak inne postsowieckie kraje kojarzy się zwykle z miejscem, które jest daleko, jest niebezpieczne, i nic tam nie ma. I w dodatku jest zimno.
To jednak mylne skojarzenie – Uzbekistan jest co prawda daleko, ale nie jest bardziej niebezpieczny niż inne kraje, jest tam ciepło no i przede wszystkim – przez jego tereny prowadził Jedwabny Szlak.
Miasta, które na nim leżały, Samarkanda, Bukhara, Khiva, których historia sięga tysięcy lat wstecz, do dziś zachwycają i przyciągają turystów.
Do tego dochodzą parki narodowe, pustynia, Nomadowie żyjący w jurtach, stada wielbłądów i olbrzymie połacie pól bawełny – wszystko to składa się na obraz kraju, który naprawdę warto zobaczyć.

Klimat w Uzbekistanie

Klimat kontynentalny suchy, z temperaturami dochodzącymi do 40 stopni latem oraz, w określonych rejonach, do -23 stopni zimą.

Kiedy jechać doUzbekistanu

Najlepszym okresem na wyjazd do Uzbekistanu jest wiosna, od połowy marca do końca maja, oraz jesień, od września do połowy listopada. W tym okresie temperatury są umiarkowane a zwiedzanie przyjemne.

Co zwiedzać podczas wyjazdu do Uzbekistanu

Najważniejsze zabytki znajdują się w Samarkandzie, Bukharze, Khivie oraz stolicy – Taszkiencie. Na każde z tych miast warto zostawić sobie po 2-3 dni na zwiedzania. Samarkanda, będąca w połowie drogi między Chinami a Zachodem na Jedwabnym Szlaku, podbita przez Aleksandra Wielkiego, zniewala zabytkami kultury islamskiej. Najważniejszy tu jest Registan, serce starożytnego miasta, jeden z najlepszych przykładów architektury islamskiej na świecie.
Bukhara pokazuje turystom wpisane na listę dziedzictwa UNESCO meczety i medresy – teologiczne szkoły muzułmańskie, ale to, co zachwyca najbardziej, to Arka – olbrzymia, kamienna forteca z V wieku.

Khiva zaprasza na starówkę, gdzie zachowało się ponad 50 historycznych budynków i 250 starych, tradycyjnych domów. Część wewnętrzna miasta, Itchan Kala, chroniona grubymi, starymi murami, skrywa 600-letnią islamską zabudowę.

Poza tym warto pojechać nad Morze Aralskie, a raczej na słoną pustynię która została po wyschnięciu części basenu. Dawna wioska rybacka jest dzisiaj 150 km od wybrzeża, a na piasku leżą skorodowane, częściowo przysypane wielkie statki, niegdyś pływające po wodach Morza Aralskiego.

Zapraszają też góry, w tym najwyższa – Szczyt Lenina – oraz zielone doliny, gdzie można zamieszkać u uzbeckiej rodziny lub pojechać do parku narodowego, gdzie można zobaczyć stepy, górskie lasy oraz alpejskie łąki.

Ciekawostki kulinarne

Narodowym daniem Uzbekistanu jest osh, danie z ryżu z marchewką, cebulą oraz baraniną. W każdym regionie można znaleźć inne składniki – warzywa i suszone owoce. Według legendy osh jest daniem wynalezionym przez kucharza Aleksandra Wielkiego, ale podobny pulaw można spotkać w niemal każdym kraju.
Popularnym jedzeniem ulicznym są somsas – odpowiednik indyjskiej samosy – rodzaj dużego pieroga z nadzieniem mięsnym lub warzywnym.

Tradycyjnymi napojami są, jak u nas, wódka i herbata.

Szacowany koszt dojazdu

Lot w obie strony z Warszawy do Taszkientu kosztuje około 3500 PLN.

Średnie ceny w Uzbekistanie dla wybranych produktów w USD

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 5,00 $

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 0,44 $

Wino (butelka): 4,00 $

Lokalne piwo (0,5L): 1,04 $

Paczka papierosów: 2,00 $

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 0,25 $

Taxi - opłata wejściowa: 1,00 $

Taxi - opłata za 1km jazdy: 0,26 $

Benzyna (1L): 0,80 $

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,03 $

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 70,00 $

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 345,00 $

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 200,00 $

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 750,00 $

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 458,00 $

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia

W Uzbekistanie należy podejmować takie same środki bezpieczeństwa jak w każdym innym kraju. Przypadki kradzieży oraz przemoc zdarzają się, ale nie jest to bardzo częste zjawisko. Należy unikać noszenia większej gotówki oraz spacerowania samotnie po zmroku, szczególnie w słabo oświetlonych miejscach.

Należy nosić ze sobą paszport albo jego kolorową kserokopię na wypadek legitymowania przez milicję.

Uzbekistan sąsiaduje z Afganistanem oraz Tadżykistanem i Kirgistanem – należy być bardzo ostrożnym w rejonach przygranicznych, a najlepiej się tam nie zapuszczać. W popularnej Dolinie Ferghana należy zachować szczególną ostrożność – zdarzały się tam wymiany ognia oraz inne incydenty wywołane konfliktami na tle etnicznym.

Wiza do Uzbekistanu

Wizę turystyczną na 7,15, lub 30 dni można wyrobić przed wyjazdem do Uzbekistanu w ambasadzie uzbeckiej (ok. 70 USD). Aby ją otrzymać należy mieć LOI – letter of invitation, który można zamówić przez pośrednika. W Polsce agencje, które pośredniczą w wyrabianiu wizy zajmują się również LOI. Koszt: ok 350 zł.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Uzbekistanu zalecane są szczepienia na następujące choroby:

  • WZW A
  • WZW B
  • Tężec
  • Błonica
  • Wścieklizna
  • Dur brzuszny
  • Poliomyelitis

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Planujesz podróż do Uzbekistanu? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
Życzymy udanego wyjazdu do Uzbekistanu!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
  • Ewa

    Za lot w obie strony z Warszawy do Taszkentu może kosztować znacznie mniej niż 3500 zł. Za bilet na tej trasie zapłaciłam 1770 PLN (kupowany z 4-miesięcznym wyprzedzeniem). Polecam linie AirBaltic. Mają dużo połączeń z Taszkentem (z przesiadką w Rydze) i zdarzają się dobre ceny.

    • @b6515a93ebaf48df605260a99fcfe4d4:disqus Dzięki za świetne rady! 🙂