Indie – zmysłowa udręka i ekstaza

Autor: w Indie

Indie – zmysłowa udręka i ekstaza

Indie – Informacje podstawowe

Stolica: Delhi
Język: hindi oraz języki regionalne
Religia: hinduizm
Waluta: rupia indyjska (INR) (przelicznik)

Indyjska kultura od setek lat fascynuje Europejczyków swoją odmiennością i zupełnie różnym od naszego spojrzeniem na świat. Indie fascynują i wciągają jednych, odpychają drugich. Trzeba mieć wiele cierpliowści i uporu, aby wytrwać w tym kraju i chociaż trochę go zrozumieć, warto podjąć ten wysiłek.

Indyjskie dziedzictwo kulturowe jest olbrzymie, starożytna architektura przytłacza, hinduizm zmienia sposób patrzenia na życie, na ulicach przeraża bieda, poza miastami przyroda pokazuje swoją dominację.

Nie ma jednych Indii, każdy sam musi wyrobić sobie swoją własną opinię o tym kraju.

Klimat w Indiach

Ogrom subkontynentu indyjskiego sprawia, że wyróżnia się tam sześć stref klimatycznych, ale cały obszar pozostaje pod wpływem monsunu. W zależności od obszaru deszcze monsunowe padają w Indiach od czerwca do sierpnia, przesuwając się z południa na północ.

Kiedy jechać do Indii?

Planując wyjazd do Indii należy dopasować porę wyjazdu do pogody w regionie, do którego chce się jechać. Na północ Indii dobrze jest wybrać się latem, od maja do września, kiedy nie jest tam zimno. Należy wziąć pod uwagę, że w wielu regionach północnych popularnych wśród turystów jesienią, w okresie października i listopada, są największe opady. Podróż do Indii centralnych oraz południowych polecana jest od października – listopada do kwietnia. Już w kwietniu temperatury zaczynają dochodzić, a często przekraczać 40 stopni. W miastach robi się wtedy nie do wytrzymania. Pora monsunu też nie jest najlepsza do zwiedzania, ze względu na potoki wody zalewające całe miasta.

Co zachwyca a co przeraża w Indiach

Indie kojarzą się z biedą, żebrzącymi dziećmi, brudem i smrodem. I tak niestety jest. Jeśli ktoś będzie koncentrował się tylko na bodźcach z ulicy, bez podjęcia prób akceptacji społeczeństwa hinduskiego, prawdopodobnie wyjedzie wstrząśnięty i niezadowolony.
Indie jednak to też otwarci ludzie, chętni, czasem nawet za bardzo, do nawiązywania kontaktów, niesamowita, zróżnicowana przyroda, chaotyczne miasta z krowami blokującymi ruch uliczny, oraz fantastyczna dawna architektura.

Taj Mahal, najbardziej znany obiekt w Indiach, musi zachwycać. Zachwycą też małe, bajkowe domki w Rajasthanie, kolonialna zabudowa Mumbaju, tętniące życiem plaże na Goa, pokryte śniegiem Himalaje i ponad tysiącletnie kamienne świątynie.

Całych Indii nie da się zobaczyć nawet podczas kilkuletniego pobytu, o paru tygodniach nie wspominając, więc warto dokładnie zaplanować swój wyjazd tam, aby wiedzieć co chce się zobaczyć.
Jeśli chcesz jechać do Indii, skontaktuj się z nami, zaplanujemy dla Ciebie wyjazd do Indii na miarę Twoich potrzeb.

Gdzie warto pojechać w Indiach?

Można wybrać się na południe kraju i zwiedzić plaże na Goa, rozlewiska Kerali, Mumbaj oraz ruiny niegdysiejszej stolicy w Hampi.

Jeśli pojedzie się na północ można zobaczyć Himalaje i udać się na wysokogórski trekking, można też praktykować jogę i medytację w Dharamsali, miejscu pobytu Dalaj Lamy i wielu tybetańskich uchodźców

Na wschodzie rozciąga się pustynia Thar, oferująca jeszcze inne atrakcje: safari na wielbłądach oraz nieduże, tradycyjne miasteczka, z których kilka ma rangę świętych miejsc hinduizmu. Stamtąd można pojechać do Jaipuru – „Różowego Miasta”, a następnie zakończyć pobyt w Indiach podziwiają Taj Mahal

W centrum Indii turystów oszałamia Varanasi, najświętsze miasto w Indiach, leżące nad Gangesem. Ganges w tym punkcie niesie ze sobą brudy i zanieczyszczenia połowy Indii. Mimo to, rzeka jest święta, a jej woda ma dar oczyszczania. Kąpiel tam jest rytuałem, a ludzie pijący wodę Matki Gangi nie są rzadkością.

Szacowany koszt dojazdu do Indii

Lot w obie strony z Warszawy do Delhi kosztuje około 2500 PLN.

Średnie ceny w Indiach dla wybranych produktów

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 200,00 Rs

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 28,01 Rs

Wino (butelka): 700,00 Rs

Lokalne piwo (0,5L): 94,35 Rs

Paczka papierosów: 200,00 Rs

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 20,00 Rs

Taxi - opłata wejściowa: 40,00 Rs

Taxi - opłata za 1km jazdy: 14,88 Rs

Benzyna (1L): 65,45 Rs

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,96 Rs

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 2 680,15 Rs

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 16 397,44 Rs

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 9 198,41 Rs

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 39 310,73 Rs

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 22 008,55 Rs

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Ciekawostki kulinarne

Kuchnia indyjska różni się w zależności od region, ale obecnie wiele restauracji serwuje dania z innych regionów.
Najlepiej jest zamawiać thali, „zestaw” małych miseczek, na których znajduje się kilka różnych potraw, zwykle typowych dla danego regionu. Thali często będzie wegetariańskie, jako że wielu Hindusów nie je mięsa ze względu na religię, chociaż tu również występują różnice stanowe – na południu jest dużo więcej potraw mięsnych niż w centrum. Kuchnia w całym kraju jest bardzo pikantna, na początku zbyt pikantna dla większości cudzoziemców, ale restauracje nastawione na zagranicznych turystów oferują łagodniejszą wersję dań.

Indie - kuchnia

Indie – kuchnia

Zagrożenia i problemy w Indiach

Prawie każdy turysta ma w Indiach problemy żołądkowe, niezależnie od tego, jak bardzo uważa na to, co je. Najbardziej trzeba uważać na wodę pitną: kupować butelkowaną, nie pić napojów z lodem z ulicy oraz nie kupować soków na straganach, chyba że ma się pewność, że nie ma w nich domieszki wody. Obrobione termicznie jedzenie uliczne jest bezpieczne, należy tylko kupować w miejscach, gdzie jest wielu klientów.
Leki na biegunkę lepiej mieć ze sobą w dużych ilościach, chociaż w Indiach można kupić dobre specyfiki.

Kolejnym zagrożeniem się kieszonkowcy – kradzieże zdarzają się często, nawet hotele bywają nie do końca bezpieczne – zdarzają się np. kradzieże podczas snu.

Ceny dla turystów są kilkukrotnie zawyżone, dlatego zawsze należy się targować, a najlepiej jest preczytać wcześniej, jaka jest orientacyjna cena towaru lub usługi.

Komunikacja oraz drogi w Indiach, stanowiące esencję chaosu, nie należą do bezpiecznych, ale często nie ma innych możliwości poruszania się niż transport lokalny. Trójkołowe auto-ryksze nie oferują większego standardu bezpieczeństwa czy wygody niż autobusy. Sieć kolejowa jest dość dobrze zorganizowana, ale bilety trzeba zwykle kupować z wyprzedzeniem i należy liczyć się z opóźnieniami.

Żebracy są na każdym kroku, często bardzo natrętni – nie należy dawać im zapomogi. Dzieci czy niepełnosprawni są zmuszani do utrzymywania całych rodzin z żebractwa.

Wizy do Indii

Trzymiesięczną turystyczną wizę do Indii należy uzyskać w indyjskiej placówce dyplomatycznej (w Polsce jest to Ambasada Indii). Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Indii zalecane są szczepienia na następujące choroby:

  • WZW A
  • WZW B
  • Tężec
  • Błonica
  • Poliomyelitis
  • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Życzymy udanego wyjazdu do Indii!

Interesujące? Podziel się!