Brazylia – nie tylko karnawał i piłka nożna

Autor: w Brazylia

Brazylia – nie tylko karnawał i piłka nożna

Brazylia – Informacje podstawowe

Stolica: Brasilia
Język: portugalski
Religia: chrześcijaństwo
Waluta: real (BRL) (przelicznik)

Brazylia to dla turystów przede wszystkim karnawał, bajeczne plaże, deszczowe lasy tropikalne Amazonii, roztańczone miasta, zarówno te nowoczesne jak i te, gdzie ciągle została atmosfera kolonializmu. Idealne miejsce na świecie dla miłośników tańca, śpiewu, surfowania i dzikiej przyrody, w wielu miejscach sprawiającej wrażenie nietkniętej przez człowieka.

Brazylia jest idealnym miejscem na wakacje, ale należy pamiętać o tej drugiej stronie: milionach ludzi żyjących w slumsach bez możliwości znalezienia dobrej pracy i edukacji, miliony narkomanów, których w narkotyki popchnęła właśnie bieda. Brazylia boryka się też z olbrzymią i ciągle postępującą degradacją środowiska naturalnego, związaną z wycinką lasów pod hodowlę bydła, nieodpowiedzialną eksploatacją surowców naturalnych, skażeniem wody, nieodpowiedzialnym rybołówstwem i łowiectwem oraz wieloma innymi problemami, typowymi dla krajów rozwijających się.

Klimat Brazylii

Ze względu na rozciągłość geograficzną klimat Brazylii jest bardzo zróżnicowany. Równikowy z lasami tropikalnymi na północy, umiarkowany na południu oraz sawannowy, czyli podrównikowy suchy w centrum kraju. Wiele regionów ma swój własny mikroklimat, który może się bardzo znacznie różnić od przedstawionego podziału.

Kiedy jechać do Brazylii

Wyjazd do Brazylii jest najpopularniejszy od grudnia do marca (należy pamiętać, że ze względu na fakt, że Brazylia leży na półkuli południowej okres grudzień – marzec to lato). Wtedy na wakacje udają się zarówno Brazylijczycy jak i turyści, przyjeżdżający tłumnie w okolicach karnawału. Ceny rosną, a tłumy są nieprzebrane, niemniej jednak jeśli ktoś chce doświadczyć karnawału w Brazylii to nie ma innego wyjścia niż przyjechać w lutym. Temperatury wynoszą powyżej 30 stopni w większości kraju, w Amazonii nie przekraczają 27 stopni, ale wilgoć jest olbrzymia.
Niski sezon jest od maja do września, ceny są wówczas niskie i można spokojnie zwiedzać kraj, ale część hoteli i ośrodków może być zamknięta, a na południu należy się liczyć z lekkim chłodem (około 15 stopni – w końcu to zima!).
Brazylię można odwiedzać cały rok, więc o ile ktoś nie nastawia się na karnawał, to lepiej przyjechać poza szczytem sezonu. Dla Osóv zainteresowanym trekkingiem w okolicach Amazonii i Pantanalu najlepsze miesiące to kwiecień – listopad, ze szczególnym uwzględnieniem lipca i sierpnia, kiedy jest dość sucho

Co zwiedzać w Brazylii

Piąty największy kraj świata jest bardzo różnorodny, nie tylko miłośnicy karnawału i piłki nożnej i capoeiry znajdą tu coś dla siebie.

 • Karnawał, świętowany od wtorku do piątku przed Środą Popielcową, czyli zwykle w okolicach lutego jest najbardziej hucznie obchodzony W Rio de Janeiro, ale także w Salwadorze, Recife i Olindzie.
 • Amazonia – większość wypraw do dżungli startuje z miasta Manaus, gdzie funkcjonuje większość tour – operatorów. Należy uważać na oszustów, których jest tu bardzo dużo.

  Podczas wyprawy Amazonką do dżungli czas płynie leniwie: macha się wiosłem w kajaku, relaksuje w hamaku patrząc na niesamowitą głębię zieleni, słucha krzyków tysięcy ptaków. Nie należy oczekiwać spotkania z tygrysem czy scen rodem z filmów przygodowych – należy dać ponieść się rytmowi olbrzymiej rzeki, której szerokość momentami dochodzi do 40 km i porastającej jej brzegi wielkiej dżungli, a wówczas wizyta nad Amazonką będzie jednym z najpiękniejszych doświadczeń w życiu.

 • Wodospady Iguazu na granicy Brazylii i Argentyny. Wodospady dwa razy wyższe i dwa razy szersze od Niagary, w dodatku w sercu dżungli. Trzeba pisać więcej? Warto spędzić po co najmniej jednym dniu po każdej z trzech stron, aby podziwiać widok z wielu perspektyw, nie tylko głównych platform widokowych. Możliwy jest również lot helikopterem nad wodospadami oraz przejażdżki kajakiem (po rzece, nie w dół wodospadu).
 • Rio de Janeiro: cidade maravilhosa – „wspaniałe miasto”, gdzieś pomiędzy górami, plażami a tropikalnym lasem deszczowym, uchodzi za „najseksowniejsze miasto świata”, błogosławione ze wzgórza Corcovado przez olbrzymiego Chrystusa. W 2014 roku miasto będzie gospodarzem Mundialu, a w 2016 – igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich.
 • Plaże – od brzegów Amazonki po wybrzeże Oceanu – plaże idealne do surfowania, nurkowania, kite-surfingu tłoczne, puste, przy miastach, z dala od miast… tego w Brazylii na pewno nie zabraknie, tak samo jak słońca i pogody.
 • Mokradła regionu Pantana. Największe na świecie mokradła o powierzchni Wielkiej Brytanii, jeszcze nie zniszczone przez człowieka. Tereny są pod wodą przez pół roku, więc osiedli ludzkich jest tu nie wiele, poza tradycyjnymi farmami bydła. W efekcie samych kajmanów jest tu więcej niż ludzi i bydła razem wziętych. Pantanal zamieszkują mrówkojady wielkie, pancerniki olbrzymie, ariranie, czyli wydry olbrzymie, największe na świecie gryzonie – kapibary, czyli ważące 45 kilo świnki morskie, największe na świecie ptaki nielotne – nandu szare, i największe na świecie węże – anakondy. Mieszka tu też wiele drapieżników, między innymi rzadkie jaguary, setki gatunków ptaków i motyli. Pantanal leży na terenie stanu Mato Grosso i Mato Grosso del Sul, gdzie drogi są słabej jakości a zaludnienie niskie. Po Pantanalu należy poruszać się dżipem (lub konno). Nie jest to łatwa wyprawa, ale dla miłośników dzikiej natury i zwierząt sam Pantanal jest wystarczającym powodem do odwiedzenia Brazylii.

To oczywiście nie wszystko: na turystów czeka tu wiele, wiele, wiele innych atrakcji.

Ciekawostki kulinarne

Każdy region Brazylii ma swoje własne dania i typowe składniki, stanowiące mieszankę tradycyjnych potraw krajów, z których wywodzili się imigranci. Potrawą typową dla całego kraju jest fasola z ryżem, narodowe danie to Feijoada – rodzaj gulaszu z suszonej fasoli wołowiną lub wieprzowiną, kiełbasą i boczkiem, czasem również z dodatkiem suszonego mięsa.

Najbardziej typowy napój alkoholowy to oczywiście caipirinha.

Szacowany koszt dojazdu do Brazylii

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Sao Paulo to ok. 2500 zł, przy zakupie z dużym wyprzedzeniem poza okresem karnawału. Do Rio de Janeiro można dolecieć za ok 3600 zł.

Średnie ceny w Brazylii dla wybranych produktów w BRL

Ceny w Brazylii są najwyższe w całej Ameryce Południowej.

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 21,50 R$

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 3,35 R$

Wino (butelka): 27,50 R$

Lokalne piwo (0,5L): 4,50 R$

Paczka papierosów: 8,00 R$

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 3,00 R$

Taxi - opłata wejściowa: 4,50 R$

Taxi - opłata za 1km jazdy: 2,45 R$

Benzyna (1L): 3,75 R$

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 1,48 R$

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 152,08 R$

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 1 421,43 R$

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 893,33 R$

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 3 188,24 R$

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 2 107,14 R$

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Brazylii

Brazylia nie jest krajem bezpiecznym ani dla turystów, ani dla mieszkańców, i należy mieć na uwadze, że przestępczość tu jest jedną z najwyższych na świecie. Napady, kradzieże i pobicia zdarzają się często. Należy pamiętać, aby nie nosić ze sobą cennych rzeczy i nie afiszować się drogim aparatem w miejscach gdzie nie ma wielu turystów, oraz, że lepiej jest stracić portfel i zdrowie. Policjanci często nie są profesjonalistami, i mogą często bardziej zaszkodzić niż pomóc, więc w miarę możliwości należy unikać z nimi kontaktu.

Naganiacze i fałszywe agencje turystyczne próbują oszukać turystów, zwłaszcza na terenie Amazonii – za wycieczkę należy płacić tylko w autoryzowanym, legalnym biurze, i na tym akurat lepiej nie ciąć kosztów – dżungla to nie las sosnowy.

Wiza do Brazylii

Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Brazylii na pobyt krótszy niż 90 dni.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Brazylii zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW A
 • WZW B
 • Tężec
 • Błonica

W zależności od regionu, do którego się jedzie (Mato Grosso i Amazonia), warto rozważyć szczepienie przeciw żółtej febrze. Jeśli wjeżdża się na terytorium Brazylii z Kolumbii, Peru lub Boliwii, na granicy niezbędne jest przedstawienie dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze.

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Brazylii? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
Życzymy udanego wyjazdu do Brazylii!

Interesujące? Podziel się!