Argentyna – tango, piłka i wołowina

Autor: w Argentyna

Argentyna – tango, piłka i wołowina

Argentyna – Informacje podstawowe

Stolica: Buenos Aires
Język: hiszpański
Religia: chrześcijaństwo
Waluta: peso (ARS) (przelicznik)

Argentyna to kraj tanga i Che Guevary, ojczyzna słynnej Evity, czyli Evy Peron.
Środowisko naturalne jest bardzo zróżnicowane – można tu zobaczyć zarówno lodowce, jak i pustynie oraz żyzne pampy. Argentyńczycy są otwarci i bezpośredni, szybko nawiązują nowe znajomości i uwielbiają narzekać na polityków i korupcję w swoim kraju.

Klimat Argentyny

Buenos Aires i Pampy leżą w strefie klimatu umiarkowanego, Cuyo na zachodzie to praktycznie pustynia, a w Andach, jak to w górach, jest ciepło latem i zimno zimą. Patagonia jest relatywnie chłodna latem i zimna w okresie zimowym.

Kiedy jechać do Argentyny

Termin wyjazdu do Argentyny w dużej mierze zależy od tego, dokąd chce się jechać. Ceny najwyższe są latem – podczas wakacji w Argentynie, czyli w styczniu i lutym (pory roku są odwrócone – Argentyna, jak wiadomo, jest na półkuli południowej), oraz zimą w czerwcu. Patagonia jest najprzyjemniejsza latem, w okolicach stycznia – lutego, ale północne regiony kraju mogą być wtedy nieznośnie gorące – najlepiej odwiedzić je wiosną lub jesienią, podobnie jak region Los Lagos.

Co zwiedzać w Argentynie

Tango, przepyszna wołowina, świetny futbol – kraj dla miłośników rozrywki jedzenia i sportu, innymi słowy – dla hedonistów. Co poza tym?

 • Buenos Aires – kosmopolityczne miasto przyciągające turystów nie tylko na krótką wizytę ale też na dłuższy pobyt. Miasto tętni życiem, porywa specyficznym latynoamerykańskim klimatem. Można bawić się i imprezować, uczyć się tanga, robić zakupy na małych ryneczkach z antykami lub po prostu siedzieć przed jedną z niezliczonych klimatycznych kawiarni w kolonialnych budynkach i obserwować przepływający tłum.
 • Wodospady Iguazu na granicy Brazylii i Argentyny. Wodospady dwa razy wyższe i dwa razy szersze od Niagary, w dodatku w sercu dżungli. Trzeba pisać więcej? Warto spędzić po co najmniej jednym dniu po każdej z trzech stron, aby podziwiać widok z wielu perspektyw, nie tylko głównych platform widokowych. Możliwy jest również lot helikopterem nad wodospadami oraz przejażdżki kajakiem (po rzece, nie w dół wodospadu). Po stronie argentyńskiej są przygotowane świetne platformy i trasy, umożliwiające zwiedzanie wodospadów z wielu miejsc.
 • Patagonia i park narodowy Nahuel Huapi – miejsce, gdzie żyją pingwiny Magellana, migrujące między Brazylią a Argentyną. W okolicach listopada pingwiny mają młode, wówczas w parku Punta Tombo można z bliska zobaczyć paręset tysięcy tych zwierząt. W Patagonii, w Puerto Madryn, można też podziwiać wieloryby, oraz inne zwierzęta w parku półwyspu Valdes – m.in. lwy morskie, oraz wiele gatunków zwierząt lądowych.
 • Park Narodowy lodowców z lodowcem Perito Moreno na terenie Patagonii, o długości 5 km oraz wysokości 74 m. Lodowiec ciągle rośnie! Można nie tylko podziwiać go z zewnątrz, ale są możliwe opcje kilkugodzinnego trekkingu po lodzie.
 • Andy z „dachem Ameryki” – szczytem Cerro Aconcagua. W Andach są przepiękne jeziora, wysoko położone pustynie i fantastyczne trasy trekkingowe. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Quebrada de Humahuaca w południowo-zachodniej części kraju. Zniewalająca, rzadko odwiedzana przez turystów dolina, od 10 000 lat używana jako szlak, którym przeprawiano się przez Andy, często przewożąc towary. Pozostało tam wiele śladów siedlisk ludzkich z czasów prehistorycznych oraz miasteczek prehiszpańskich. Najpiękniejszym miejscem jest Wzgórze Siedmiu Barw – formacja skalna zachwycająca kolorami.
 • Mendoza – miasto słynące z wina i okolicznych winiarni które można także zwiedzać. W Mendozie popularny jest też rafting i wyprawy po Andach, które zaczynają się niedaleko poza granicami miasta. Mendoza jest spokojna i relaksująca, z wodą szumiącą w fontannach ustawionych na każdym placu – nie chce się stąd wyjeżdżać. Miasto w ciągu dnia jest dość energiczne, ale swoją prawdziwą naturę pokazuje dopiero wieczorem, kiedy zaczyna kipieć życiem nocnym.

Ciekawostki kulinarne

Krowa, krowa i jeszcze raz krowa. Argentyna nie jest dla Hinusów – będąc tam trzeba zjeść dobrą wołowinę, jaka u nas jest praktycznie nie do dostania. Argentyńczycy są znani ze swojego zamiłowania do dobrej kuchni. Asado – tradycyjny grill jest czymś, czego trzeba spróbować.

Jeśli chodzi o napoje – yerba mate pita ciągle i w wielu odmianach, na gorąco i na zimno z lodem. Idąc do znajomych Argentyńczyk zabiera swoją mate, czyli naczynko w kształcie tykwy, aby napić się razem z nimi.

Szacowany koszt dojazdu do Argentyny

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Buenos Aires to ok. 4300 zł.

Średnie ceny w Argentynie dla wybranych produktów w ARS

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 11,54 $

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 1,30 $

Wino (butelka): 5,83 $

Lokalne piwo (0,5L): 1,81 $

Paczka papierosów: 2,20 $

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 0,35 $

Taxi - opłata wejściowa: 1,73 $

Taxi - opłata za 1km jazdy: 1,90 $

Benzyna (1L): 1,25 $

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,40 $

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 66,89 $

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 475,15 $

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 375,12 $

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 982,06 $

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 802,74 $

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Argentynie

Głównym zagrożeniem w Argentynie są argentyńscy kierowcy – śmiertelność na drogach należy do najwyższych na świecie. Należy zachować szczególną ostrożność poruszając się przy dużych ulicach i nie przechodzić „na przełaj”.

W Argentynie jest dużo kieszonkowców i złodziei, ale generalnie dla turystów jest to najbezpieczniejszy kraj Ameryki Południowej. Centra miast i miejsca uczęszczane przez turystów są dobrze chronione przez policję, ale w dużych miastach, jak niemal wszędzie, są dzielnice, gdzie po prostu nie należy się zapuszczać.

Wiza do Argentyny

Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Argentyny na pobyt krótszy niż 90 dni. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Argentyny zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW A
 • WZW B
 • Tężec
 • Błonica
 • Dur bruszny
 • W zależności od regionu, do którego się jedzie, warto rozważyć szczepienie przeciw żółtej febrze. Jeśli wjeżdża się na terytorium Argentyny z Kolumbii, Peru lub Boliwii, na granicy niezbędne jest przedstawienie dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze.

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Argentyny? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
Życzymy udanego wyjazdu do Argentyny!

Interesujące? Podziel się!