Wietnam w trzy tygodnie

Autor: w Azja, Gdzie na wakacje, Inspiracje, Wietnam

Wietnam w trzy tygodnie
Wietnam to słynne tarasy ryżowe i górskie plemiona na północy kraju, formacje krasowe zatoki Ha Long i Ninh Binh w okolicach Hanoi, przepiękne plaże i historyczne miasta w centrum i wyspy oraz Delta Mekongu na południu. Nie można zapomnieć także historii najnowszej - pozostałości po wojnie spotyka się na każdym kroku w kraju Wujka Ho. Mając trzy tygodnie można pokusić się o przemierzenie kraju z północy na południe, odwiedzając jego największe atrakcje. Wycieczkę można zacząć albo w Hanoi, albo w Bangkoku i ze stolicy Tajlandii pojechać do Wietnamu.

Dla kogo

Wietnam jest świetny zarówno dla rodzin z dziećmi ze względu na duże bezpieczeństwo podróżowania, tanie loty wewnętrzne i dobry standard kolei, jak i na romantyczny wyjazd czy wakacje w gronie przyjaciół. W Wietnamie można zarówno leżeć na plażach, jak i bardzo aktywnie spędzać czas - możliwości trekkingu, jeżdżenia na rowerze, wspinaczki, nurkowania czy przemieszczania się motocyklem są nieograniczone.

Kiedy

Pogoda w Wietnamie jest zróżnicowana ze względu na dużą rozciągłość geograficzną, ale w okresie od grudnia do maja niemal wszędzie można liczyć na słońce, a w okresie październik - listopad ewentualnie należy liczyć się z opadami deszczu w centrum. Okres przed głównym sezonem jest dobry na wyjazd, ze względu na mniejszą ilość turystów - w październiku ilość łodzi na Ha Long Bay jest kilkukrotnie mniejsza niż np. w styczniu.

Standard

Ceny zarówno hoteli jak i jedzenia są niskie, więc można zamknąć się w niewysokim budżecie, natomiast można zatrzymać się zarówno w bardzo prostym, rodzinnym pensjonacie, jak i 5* hotelu, chociaż warto wziąć pod uwagę, że standard obsługi może odbiegać od standardów europejskich.

Pierwszy tydzień – północ Wietnamu

Przylot do Hanoi i spędzenie jednego dnia na zwiedzaniu stolicy kraju – spacer po Old Quarter wystarczy, można także zdecydować się na popularne w Wietnamie zwiedzanie z tylnego siodełka skutera, co z pewnością dostarczy ekstremalnych wrażeń. Wieczorem warto udać się na spacer po lokalnych rynkach, aby spróbować szeregu różnych interesujących dań.
Następnego rana wycieczka na Zatokę Ha Long– najlepszą opcją jest spędzenie tam dwóch nocy – jedną można spędzić na łodzi, a drugą albo na plaży, albo w miasteczku na wyspie. Zatoka w każdej pogodzie robi niesamowite wrażenie, przede wszystkim ze względu na swoją wielkość – zdaje się nie mieć końca.

Aktywne zwiedzanie

Pozostałe 3 – 4 dni warto spędzić aktywnie – albo na samej północy, w górskiej części Wietnamu, albo w okolicach Ninh Binh, gdzie niesamowite krasowe formacje w dolinie rzeki i małe wioski świetnie można podziwiać z siodełka roweru.
Warto wziąć pod uwagę, że północ jest przepiękna, ale jest też bardzo skomercjalizowana – aby znaleźć zakątek, do którego nie dotarła jeszcze wielka turystyka, trzeba pojechać w bardzo odległe regiony. Okolice najpopularniejszej miejscowości Sapa są pełne zapierających dech w piersiach widoków, ale obecnie utrzymują się niemal całkowicie z turystyki. Widać to na przykładzie mniejszości etnicznych, zamieszkujących region – stali się turystyczną atrakcją, ale ze względu na dyskryminację przez rząd centralny standard ich życia niewiele się poprawił mimo napływu turystyki.

Centrum Wietnamu – około 5 dni

Hoi An – dawny Wietnam i plaże 2 – 4 dni

Z okolic Hanoi można polecieć samolotem albo nocnym pociągiem lub autobusem do Danang i stamtąd przejechać do Hoi An – jednego z najpiękniejszych miasteczek w Wietnamie, słynnego ze starej kupieckiej zabudowy, obecnie znajdującej się na liście dziedzictwa UNESCO, ale także z bardzo ładnych plaż.
Na zwiedzanie samego Starego Miasta wystarczy jeden dzień, ale atmosfera tam jest na tyle świetna, że warto zostać nieco dłużej, kolejny dzień spędzając na plaży lub na wycieczce do pobliskich Marmurowych Gór, gdzie, jak nazwa wskazuje, wydobywało się marmur – do dzisiaj okoliczni mieszkańcy utrzymują się z jego obróbki, a przed każdym domkiem jest warsztat. W górach wykuto świątynie, które także warto zwiedzić.

Opcjonalnie: Wyspy Cham 1 – 3 dni

Wyspy na morzu blisko Hoi An – można zrobić sobie całodniową wycieczkę katamaranem na jedną z przepięknych, w miarę popularnych plaż, ale można też zamieszkać na 2 – 3 dni u lokalnej rodziny w jednej z odizolowanych wiosek rybackich, gdzie jeszcze póki co nie ma nawet prądu przez większość dnia, nie wspominając o Internecie i dużej liczbie turystów. Pod wodą są rafy idealne do snorkellingu, można też nauczyć się łowić ryby lokalnymi metodami i zbierać przyklejone do skał małże.

Dalat i wietnamscy Easy Riders 2 – 3 dni

Dalat – dość duże kolonialne miasto nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale już okoliczne tereny są warte zwiedzania. To tutaj są plantacje pysznej wietnamskiej kawy, a ze względu na łagodny klimat hoduje się tu także kwiaty, truskawki, azjatycki grzyby i… ziemniaki.
Warto zatrzymać się na kilka dni u wietnamskiej rodziny i pojechać na jedno-lub kilkudniową wycieczkę motocyklem z „Easy Riderem” – kierowcą i przewodnikiem.

Delta Mekongu i plaże wyspy Phu Quoc – 7 – 9 dni

Ho Chi Minh i Delta Mekongu 2 – 4 dni

Ho Chi Minh, dawny Sajgon, jest największym i najnowocześniejszym miastem Wietnamu, ale tam także wystarczą 1 – 2 dni na zwiedzanie centrum oraz na wizytę w tunelach Cu Chi.
W samej Delcie Mekongu można spędzić kolejne 2 – 3 dni, a osoby, które dalej jadą do Kambodży, mogą przekroczyć granicę właśnie w delcie.
Dojazd z Ho Chi Minh zajmuje kilka godzin autobusem – można wybrać albo zorganizowaną wycieczkę, na której w ciągu dwóch lub trzech dni zwiedzi się małe wioski, plantacje owoców, przerażające farmy rybne oraz targi na rzece, albo można samemu wynająć łódź ze sternikiem i popłynąć w nieco mniej znane miejsca.

Wyspa Phu Quoc

Krótki lot na wyspę i kilka dni spędzonych na relaksie w jednym z najpiękniejszych miejsc Wietnamu, a następnie lot do Ho Chi Minh i powrót do Polski z Hanoi lub z Bangkoku.
Wietnam - Cham Islands

Interesujące? Podziel się!

  • super informacje 🙂

  • Klaudia Czerska

    Przydatne informacje w pigułce, można nakreślić ogólny zarys podróży 🙂
    Pytanie mam o lokalne rodziny. Jak znaleźć miejsca, rodziny, które
    chętnie dają nocleg turystom? Najlepiej poznawać świat z lokalnymi ludźmi, nie w hotelach z booking.com, tylko jak to wygląda tam na miejscu? Jak znaleźć takie noclegi? 🙂