USA samochodem w dwa tygodnie – Nowy Jork i Floryda

Autor: w Ameryka Północna, Inspiracje, USA

USA samochodem w dwa tygodnie – Nowy Jork i Floryda
Jeśli masz około dwóch - trzech tygodni na Wschodnim Wybrzeżu USA, to możesz podzielić wyjazd na dwie części - najpierw zwiedź Nowy Jork i udaj się do Niagary, a nawet dalej - do Chicago, aby po oddaniu samochodu polecieć do Miami i spędzić tam około tygodnia. Druga opcja, o ile jesteś fanem pokonywania długich dystansów autem i masz co najmniej trzy tygodnie czasu, to przejazd samochodem na południe, przez Indianę, Tennessee, Kentucky i Georgię aż do słonecznej Florydy. Poniżej znajdziesz zarys podróży - skontaktuj się z nami, abyśmy pomogli Ci przygotować podróż, która spełni Twoje marzenia.

Dla kogo

Trasa z Nowego Jorku przez Chicago na Florydę jest idealna dla miłośników wielkich miast, zgiełku i aktywnego zwiedzania, ale też plażowania, relaksu, i oczywiście zakupów oraz parków rozrywki. Na tym wyjeździe nie tylko poznasz największe z amerykańskich miast - Nowy Jork i Chicago, ale też będziesz mógł wybrać jedną lub kilka z genialnych plaż Florydy i odwiedzić tyle różnych parków rozrywki w Orlando, ile tylko zapragniesz! Wyjazd do USA będzie dobry zarówno dla grupy przyjaciół jak i dla rodziny z dziećmi, chociaż w przypadku wycieczki z dziećmi warto jest ustalić trasę tak, aby nie spędzać zbyt dużo czasu w samochodzie. Szczególnie w okolicy Florydy atrakcji dla dzieci nie zabraknie. Jeśli jedziesz z nastolatkami, to możesz pokazać im amerykańskie uniwersytety w Bostonie i okolicy.

Kiedy

Kiedy jechać na Wschodnie Wybrzeże USA? Roadtrip po USA najlepiej jest planować na wiosnę (marzec - maj) lub jesień (sierpień - listopad). Latem jest bardzo gorąco i są tłumy turystów - Amerykanie podróżują głównie w okresie letnich wakacji. Florydę lepiej omijać od maja do pażdziernika - jest wilgotno, strasznie gorąco i często pada. Zima jest dużo lepszym okresem na przyjazd do tej części Stanów.

Standard

Planując budżet w USA na dzień na osobę na jedzenie, picie i zwiedzanie przeznacz ok. $50 W trasie najkorzystniej finansowo będzie zatrzymywać się w motelach, które dodatkowo mają darmowe parkingi. Standard nie jest bardzo wysoki ale jest czysto i wygodnie. Cena zaczyna się od około $70 - 100 za przydrożny motel w szczycie sezonu w zależności od lokalizacji (cena za pokój 4 osobowy), droższe, lepsze hotele to kwota od ok. $100 - $150. Wynajem samochodu to kwota ok. $40 - $60 za auto za dobę

Nowy Jork 3 – 4 dniNa Nowy Jork dobrze będzie przeznaczyć kilka dni po przylocie, żeby się zaaklimatyzować.
Główne atrakcje i to oczywiście Empire State Building, American Museum of Natural History i Bronx Zoo, do tego Statua Wolności i spacer po ciekawszych dzielnicach – Brooklyn, Harlem, The High Line, Governor Island jeśli Twoja wizyta wypada latem, Chelsea Market czy Flushing Meadows jeśli pasjonuje Cię tenis.
W zależności od tego, ile masz czasu na wyjazd, w Nowym Jorku możesz spędzić nawet tydzień – wtedy będzie więcej czasu na nietypowe muzea, galerie sztuki i zgubienie się w mniej znanych dzielnicach Big Apple.
Nowy Jork to także nieporównywalna z niczym panorama, a do tego – łyżwy, łyżworolki, rowery, Broadway i dziesiątki innych teatrów, 15 000 restauracji i drinki wśród chmur – każdy znajdzie tu coś dla siebie, ale lepiej mieć gruby portfel 🙂

Trasa z Nowego Jorku do Chicago – 10 dni

Twoja trasa z Nowego Jorku do Chicago może wyglądać jak na poniższej mapce, przez Boston, Cape Cod, Niagarę i Detroit i zająć około 10 dni razem ze zwiedzanim.
Jeśli chcesz pokonać krótszą trasę, to z Niagary wróć do Nowego Jorku przez Waszyngton.
Jeśli natomiast planujesz jechać na Florydę wzdłuż Wschodniego Wybrzeża USA, poczytaj, jaka trasa jest najlepsza.

Boston i Nowa Anglia 4 dniJeśli masz ponad dwa tygodnie na wyjazd do Stanów, to warto kilka dni poświęcić na trasę przez Cape Cod – zwiedzanie miasteczek, plażowanie i spacer po lasach, jest tam również genialna trasa rowerowa dla miłośników dwóch kółek. Koniecznie odwiedź też Boston (1 – 2 dni), po drodze przejeżdżając przez Plymouth i zwiedzając drugie miejsca w USA gdzie w XVII w pojawili się osadnicy – „Pielgrzymi” z Mayflowera
Oprócz repliki żaglowca jest tam też „żywe muzeum” pokazujące osadnictwo w XVII wieku i kilka innych ciekawych atrakcji.
Jeśli będziesz chciał złapać oddech, to zatrzymaj się w nadmorskim miasteczku – Providence lub Newport.
To rozszerzenie trasy jest idealne, jeśli podróżujesz z nastolatkami i chcesz im pokazać amerykańskie uczelnie – po drodze można zwiedzić kampusy w Yale oraz MIT w Bostonie.

Niagara – ok 2 dniDojazd z Nowego Jorku lub Bostonu do Niagary zajmie co najmniej jeden dzień, przy bezpośredniej trasie w okolicach wodospadów będziesz wieczorem. Po drodze polecimy Ci kilka niewielkich, ładnych miejscowości idealnych na postój
W Niagara warto spędzić więcej niż jeden dzień – może to być na przykład popołudnie w dniu przyjazdu oraz cały następny dzień. Warto zwiedzić wodospady także od strony kanadyjskiej, ale trzeba pamiętać, że bezwizowy wjazd do Kanady odbywa się tylko na podstawie paszportu biometrycznego.
Po stronie kanadyjskiej warto wykupić warto wykupić Adventure Pass i odwiedzić wszystkie 4 atrakcje, czyli:
Journey behind the falls. MAID of the MIST, Niagara’s Fury i White Water Walk. Całość zajmie akurat jeden dzień.

Z Niagary możesz przejechać z powrotem do Nowego Jorku, przez Waszyngton, albo pojechać na południe w kierunku Detroit i Chicago, aby następnie skierować się w stronę Florydy.

Detroit

Detroit jest nie tylko świetnym przystankiem między Niagarą a Chicago, ale też ciekawym celem podróży samo w sobie.
Detroit, najpierw kwitnące miasto przemysłowe, potem symbol bankructwa i kryzysu, możesz zwiedzić na bardzo wielu poziomach. Corktown to historyczna dzielnica ze najstarszą zabudową w Detroit, z wielkim, historycznmy dworzec Michigan Central Station, obecnie opuszczonym;
W Downton znajdziesz Renaissance Centre – jeden z ciekawszych budynków miasta; 7 połączonych wieżowców w Downtown; m.in. siedziba GM oraz najwyższy budynek w Detroit: Detroit Marriott at the Renaissance Center – 221 metrów
Greektown z kolei – jak wskazuje nazwa, dzielnica założona przez greckich imigrantów to idealne miejsce na wieczór – są tu świetne restauracje i bary ale też dawna wiktoriańska zabudowa (mieści się przy Monroe Avenue pomiędzy ulicami Brush i St. Antoine). Świetne jedzenie jest również w dziś nieco zapuszczonym Mexican Town z małymi, kolorowymi domkami i muralami – Detroit jest słynne ze sztuki ulicznej.
Możesz takżw udać się w podróż śladami dawnej świetności miasta i zobaczyć niegdyś wspaniałe, a obecnie popadające w ruinę miejsca takie jak Grande Ballroom – legendarna rockowa sala koncertowa, wybudowana w latach 20. jako jazzowa sala taneczna czy opuszczony St. Agnes Church and School – neogotycki kościół i szkoła dla dziewcząt z 1924 roku, obecnie niszczejąca, już zakupiona przez inwestora, czy Michigan Theatre – to nie do końca ruina, ale parking w opuszczonym teatrze; zanim powstał tu teatr to w 1892 r. mieścił się tu pierwszy warsztat Forda
Jest też Southwestern High School – szkoła opuszczona w 2012 roku – nie ma pieniędzy ani na jej wznowienie, ani wyburzenie i wiele innych takich miejsc.
Detroit, jako miasto Forda na pewno Cię też zaciekawi jeśli interesujesz się motoryzacją- są tu Greenfield Village i Henry Ford Museum of American Innovation oraz Henry Ford Experience a także
Motown Museum i Ford Piquette Avenue Plant – miejsce, gdzie powstał pierwszy Ford Model T obecnie muzeum starych samochodów w budynku dawnej pierwszej fabryki Forda.

Chicago – 3 dniChicago, tętniąca życiem metropolia nad jeziorem Michigan w stanie Illinois to trzecie co do wielkości miasto USA. Jeden z głównych węzłów komunikacyjnych, główny zespół portowy Wielkich Jezior oraz największy węzeł kolejowy na półkuli zachodniej, gdzie w ciągu doby jest odprawiane około 1500 pociągów.
Niegdyś każda droga prowadziła do Rzymu, dziś w USA wszystkie pociągi prowadzą do Chicago. To także największe na świecie skupisko Polonii – miasto, w którym ćwierć miliona ludzi mówi na co dzień po polsku. Główne atrakcje miasta to The Loop – historyczne centrum miasta, Sears Tower i the Magnificent Mile – Mekka miłośników zakupów.

Opcjonalnie przejazd samochodem z Chicago na Florydę 5 – 7 dniJeśli masz dodatkowy tydzień na podróż po Stanach Zjednoczonych, to możesz pokusić się o przejazd na Florydę przez Centrum USA
Najciekawsza trasa prowadzi przez Indianapolis, Indiana, potem Louisville, Kentucky.
Nawet jeśli nie jesteś fanem muzyki country to następny przystanek na trasie – miasteczko Nashville – jest warte odwiedzenia – samo miasto jest śliczne i położone w pięknej, górskiej okolicy.
Dalsza droga wiedzie przez Memphis nad rzeką Mississippi, słynnego ze swojego barbecue, i oczywiście Elvisa – możesz zwiedzić Sun Studio, gdzie Presley zaczynał swoją karierę. Dzień w Memphis zakończ na Beale Street, uznawanej za miejsce narodzin bluesa.
Jako ciekawostkę możesz zwiedzić Graceland – rezydencja Elvisa oraz jego grób, a także jego kolekcja samochodów i samolotów.
Część trasy z Nashville do Memphis można pokonać przez Natchez Trace Parkway – świetną trasę widokową.

Jadąc z Memhpis dalej na południe pokonasz fragment Great River Road Louisiana, z dawnymi plantacjami, na których pracowali niewolnicy, usadowionymi u brzegów Mississippi. Wiele plantacji pełni obecnie funkcję swoistych skansenów, można je zwiedzać, ale można także zatrzymać się na obiad a nawet na noc. Przez plantacje dojedziesz Nowego Orleanu
Nowy Orlean to jedno z najbardziej fascynujących amerykańskich miast i jeśli tylko czas pozwoli, to warto pojechać tam na 3 dni przed całodzienną drogą na Florydę.

Floryda 3 – 7 dniOdległości na Florydzie nie są duże, ale ponieważ półwysep od wschodu oblewa ocean a od zachodu – Zatoka Meksykańska, to klimat i widoki na obu wybrzeżach są zupełnie inne. Do tego dochodzi jeszcze Orlando z parkami rozrywki i Cape Canaveral od Key West ze swoimi plażami i pobliskim Everglades, więc planując podróże pobyt na Florydzie często dzielimy na dwie albo nawet trzy części w zależności od tego, ile jest czasu na wyjazd.

Orlando

Orlando to największy plac zabaw świata, miejsce przede wszystkim dla rodzin z dziećmi – możesz spędzić niemal dowolną ilość dni w parkach rozrywki – Universal Orlando Resort, futurystycznym Epcot, Disneylandzie czy Sea World.
Dla starszych polecamy Kennedy’s Spacer Center – może akurat trafisz na start rakiety!
A jeśli to nie dla Ciebie – to może zakupy w outletach? W końcu wyjazd do USA nie jest kompletny bez zakupów!

Everglades i Key Largo

Z Orlando możesz pojechać prosto do Miami albo wybrać trasę od strony zachodniej – miasteczka nad Zatoką Meksykańską mają cudowne plaże i świetną atmosferę. Dystanse nie są duże, ale aby jechać spokojnie, warto mieć co najmniej dwa dni. Trasa wiedzie przez Tampa oraz Clearwater do Naples a następnie przez Everglades.

Everglades to płuca Florydy (oraz studnia Miami, stąd dostarcza się część wody pitnej do miasta) – droga nr 41 prowadzi tutaj przez wiele mil, a po drodze nie zobaczysz żadnego miasteczko, raz na jakiś czas mignie Ci tylko stacja benzynowa. Everglades to tereny bagniste z lasami namorzynowymi i łąkami, słynne z krokodyli, jadowitych węży i jaguarów. Park można eksplorować airboatem lub kajakiem albo pieszo, po specjalnie przygotowanych trasach spacerowych. Z Everglades pojedź do Southern Most Point przez Key West – sama trasa jest przepiękna, ze względu na przyrodę i mosty łączące poszczególne wyspy, ale cel podróży nie jest aż tak wart uwagi. Dla fanów Hemingwaya w Key West jest jego dom, obecnie muzeum.

Jeśli chcesz odpocząć, to przed przejazdem do Miami spędź kilka dni w Key Largo lub okolicy. Idealne miejsce na nurkowanie, snorkelling, wycieczki po okolicznych wysepkach – np. całodzienna wycieczka katamaranem do Dry Tortugas National Park – XIX-wieczny fort na wodzie; jest też dużo możliwości snorklowania i pływania.

Miami

Miami to symbol bogactwa, luksusu i doskonałego wypoczynku. Po przyjeździe zachwycą Cię kołyszące się palmy, pastelowe kolory i urocze balkoniki w stylu Art Deco, nie sposób się tu też denerwować pijąc kolorowego drinka z różowym flamingiem.
Główne atrakcje to oczywiście South Beach – jeśli tu zostajesz, to samochód Ci nie będzie potrzebny (w Miami w ogóle samochód nie jest niezbędny, raczej problematyczny ze względu na ceny parkingów i korki) – oraz Art Deco Historic District, ale warto też zobaczyć Downtown, zjeść obiad w Little Havana albo Little Haiti i zobaczyć murale Wynwood Walls. Coconut Grove ze słynnym Coco Walk dla fanów zakupów to tętniąca życiem dzielnica z eklektyczną zabudową i masą zieleni, a z kolei Coral Gables urzeka śródziemnomorską architekturą i fantastycznym Biltmore Hotel
Jeśli jeszcze brakuje Ci plaż to warto pojechać na wyspę Key Biscane, połączoną z półwyspem mostem – tu uprawia się sporty, windsurfing czy skutery wodne czekają na Ciebie, ale możesz także odpocząć. Jeśli masz dość tłumów, to pojedź do Cape Florida Lighthouse, na samym końcu Key Biscane.
Po zwiedzaniu i relaksie w Miami – wylot do Polski

Jeśli wybierasz się do USA i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, skontaktuj się z nami 🙂

Interesujące? Podziel się!

  • n

    na zdjęciu znajduje się nie most brooklynski, ale Whitestone Bridge 🙂
    pozdrawiam