USA Samochodem – Trasa wzdłuż Atlantyku

Autor: w Ameryka Północna, USA

USA Samochodem – Trasa wzdłuż Atlantyku
Trasa Atlantycka to trasa po śladach brytyjskich kolonizatorów - pierwsi osadnicy musieli opanować poruszanie się po zatoczkach, ujarzmić rzeki wypływające z Appalachów i nauczyć się żyć w rytmie pływów. Miasta - porty powstawały w ujściach rzek oraz wzdłuż wybrzeża - niemal każde duże miasto wschodniego wybrzeża powstało przy wodzie, więc nasza trasa też rzadko będzie oddalać się od wody. Zabierzemy Was od Nowego Jorku przez Filadelfię - kolebkę amerykańskiej niepodległości - oraz Baltimore, dawne miasteczko rybackie i dalej na południe. Zobaczycie piękne trasy Virginii oraz plantacje i pola tabaki rolniczej Karoliny Północnej. Dalej wzdłuż wybrzeża pojedziesz przez Karolinę Południową i Georgię z postojami w klimatycznych miasteczkach oraz na pół zapomnianych, sennych miejscowościach. Jeśli masz więcej czasu, zajedziesz na Florydę przez St Augustine - najstarszą amerykańską osadę, przez jeziora Orlando, wzdłuż zatoki meksykańskiej przez plażowe miasteczka Clearwater i Naples, wilgotne Everglades aż do słonecznego Miami i otoczonego oceanem Florida Keys.

Dla kogo

Dla miłośników wielkich miast, zgiełku i tłumów, fanów podróży samochodem oraz przede wszystkim - wody. Znajdzie się też chwila na oddech w mniejszych miejscowościach, jeśli preferujesz taki sposób spędzania czasu Wyjazd do USA będzie dobry zarówno dla grupy przyjaciół jak i dla rodziny z dziećmi, chociaż w przypadku wycieczki z dziećmi warto jest ustalić trasę tak, aby nie spędzać zbyt dużo czasu w samochodzie.

Kiedy

Roadtrip po USA najlepiej jest planować na wiosnęj (marzec - maj) lub jesień (sierpień - listopad). Latem jest bardzo gorąco i są tłumy turystów - Amerykanie podróżują głównie w okresie letnich wakacji. Jeśli Floryda jest dla Ciebie punktem kluczowym, to można jechać zimą, kiedy nie pada i jest przyjemna temperatura.

Standard

Na dzień na osobę na jedzenie, picie i zwiedzanie dobrze jest liczyć średnio ok. $50 W trasie najkorzystniej finansowo będzie zatrzymywać się w motelach, które dodatkowo mają darmowe parkingi, ale nie ma co liczyć na wysoki standard pokoju, natomiast jest przyjemnie. Cena zaczyna się od około $70 - 100 za przydrożny motel w szczycie sezonu w zależności od lokalizacji (cena za pokój 4 osobowy), droższe, lepsze hotele to kwota od ok. $100 - $150. Wynajem samochodu to kwota ok. $40 - $60 za auto za dobę

Nowy Jork 3 – 4 dni

Na Nowy Jork dobrze będzie przeznaczyć kilka dni po przylocie, żeby się zaaklimatyzować.
Główne atrakcje i to oczywiście Empire State Building, American Museum of Natural History i Bronx Zoo, do tego Statua Wolności i spacer po ciekawszych dzielnicach – Brooklyn, Harlem, The High Line, Governor Island, Chelsea Market. W zależności od tego, ile masz czasu na wyjazd, w Nowym Jorku możesz spędzić nawet tydzień – wtedy będzie więcej czasu na nietypowe muzea, galerie sztuki i zgubienie się w mniej znanych dzielnicach Big Apple.
Nowy Jork to także nieporównywalna z niczym panorama, a do tego – łyżwy, łyżworolki, rowery, Broadway i dziesiątki innych teatrów, 15 000 restauracji i drinki wśród chmur – każdy znajdzie tu coś dla siebie, ale lepiej mieć gruby portfel 🙂

Waszyngton 2 dni

Z Nowego Jorku warto pojechać pociągiem na krótki wypad do stolicy.
Dwa dni wystarczą na główne atrakcje miasta, pamiętaj, że przy rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem Biały Dom czy Budynek Kongresu możesz zwiedzić z przewodnikiem!
Poza rządowymi budynkami warto poświęcić chwilę na bezpłatne muzea oraz US Botanic Garden, National Air and Space Museum czy cmentarz w Arlington. No i oczywiście śniadanie lub lunch na DuPont Circle.
Weź ze sobą dobre buty, bo odległości są spore – Waszyngton został zaprojektowany tak, by dorównywać Paryżowi czy Londynowi – wynajęty przez Jerzego Waszyngtona francuski architekt Pierre Charles L’Enfant miał stworzyć „miasto wielkich dystansów” i chociaż ten plan został zrealizowany tylko częściowo, to trasa do pokonania i tak jest długa.

Trasa wzdłuż wybrzeża na około tydzień

Z Waszyngtonu zaczniemy naszą trasę autem na południe, zakończoną w Miami.
Poniżej zobaczysz bardzo orientacyjną mapkę:

Przejedziesz przez Maryland, obie Karoliny i Georgię aż do Florydy
Po drodze zobaczysz parki narodowe w Murrets Inlet i okolicach Manteo, Norfolk – największą bazę marynarki wojennej na świecie, urocze, kolonialne miasteczka Charlston i Savannah oraz dawne plantacje.
Twoją trasę zaplanujemy przez Outer Banks – mówi się, że wyłaniają się z Atlantyku niby głowa olbrzymiego wieloryba. Znajdziesz tam 190 km plaż na Cape Hatteras, Bodie i fantastycznej Ocracoke Island (była too ulubiona kryjówka piratów – łatwo się było ukryć, a dla statków były to niebezpieczne tereny i sporo się rozbijało na mieliznach. Tu właśnie działał Blackbeard) – poprzecinany latarniami morskimi krajobraz bagien, plaż, wysepek i półwyspów jest unikalny dla tego miejsca.
Trasa wzdłuż Atlantyku nie jest wypełniona bardzo znanymi miejscami, natomiast po drodze będzie wiele wiosek i małych miasteczek, gdzie życie toczy się swoim rytmem.

Po drodze zobaczyć między innymi takie miejsca jak:

Norfolk

W mieście znajduje się największa baza marynarki wojennej na świecie i większość atrakcji ma związek właśnie z marynarką USA, ale jeśli marynarka Cię nie interesuje, to możesz zrelaksować się na Virginia Beach i wyruszyć dalej na Outer Banks.

Manteo

Dzień na mokradłach: Alligator River National Wildlife Refuge – przepiękny, niezatłoczony rezerwat i świetnie zrobione Visitors Center. Możesz przejechać park samochodem, udać się na spacer albo popłynąć łodzią z rangersami.

Murrets Islet, Myrtle Beach

Plaże – szczególnie Myrtle Beach jest słynna z pięknego piasku, poza tym Huntington Beach State Park, relaks i kontakt z naturą w połowie wyjazdu

Savannah i Charlston

Dwa śliczne, kolonialne miasta pełne historii z zabytkowymi starówkami, dawne plantacje np. McLeod Plantation oraz forty – Old Fort Jackson oraz Fort Pulaski National Monument

St Augustine i Jacksonville

Krótki postój w dwóch ciekawych miejscowościach.
Warto zobaczyć Park Archeologiczny Fountain of Youth tuż przy St Augustine, najstarszym amerykańskim mieście a w okolicy Jacksonville warto zobaczyć Little Talbot Island State Park i zwiedzić Kingslay Plantation/

Floryda 3 – 7 dni

Pobyt warto rozbić na dwie lub trzy części – jedną w okolicach Miami Beach, drugą w okolicach Orlando i Cape Canaveral, a trzecią, jeśli będzie czas – na zachodnim wybrzeżu Florydy.

Orlando

To miejsce przede wszystkim dla rodzin z dziećmi – możesz spędzić niemal dowolną ilość dni w parkach rozrywki – Universal Studios, Disneylandzie czy Sea World.
Dla starszych polecamy Kennedy’s Spacer Center – może akurat trafisz na start rakiety!
A jeśli to nie dla Ciebie – to może zakupy w outletach? W końcu wyjazd do USA nie jest kompletny bez zakupów!

Key Largo

Przejazd przez Tampa i Naples do Everglades – po drodze kajaki, bagna, krokodyle – można tam spędzić dwa dni – do Southern Most Point przez Key West – sama trasa jest przepiękna, ze względu na przyrodę i mosty łączące poszczególne wyspy, ale cel podróży nie jest aż tak wart uwagi.

Jeśli chcesz odpocząć, spędź kilka dni w Key Largo lub okolicy. Idealne miejsce na nurkowanie, snorkelling, wycieczki po okolicznych wysepkach – np. całodzienna wycieczka katamaranem do Dry Tortugas National Park – XIX-wieczny fort na wodzie; możliwość snorklowania i pływania.

Miami

Główne atrkacje do oczywiście South Beach i Art Deco Historic District, ale wart też zobaczyć Downtown, zjeść obiad w Little Havana i zobaczyć murale Wynwood Walls.
Jeśli jeszcze brakuje Ci plaż to warto poejchać na Key Biscane, odpocząć i zobaczyć Cape Florida Lighthouse
Po zwiedzaniu i relaksie w Miami – wylot do Polski

Interesujące? Podziel się!