Trzy tygodnie w Indonezji

Autor: w Azja, Gdzie na wakacje, Indonezja

Trzy tygodnie w Indonezji
W ciągu trzech tygodni możesz odwiedzić kilka indonezyjskich wysp. Kilka dni warto spędzić na Jawie, podziwiając dawne hinduistyczne świątynie, wspiąć się na wulkan Bromo, a następnie polecieć na Bali, zwiedzić Ubud i posnorklować u wybrzeże Menjangan. Popłyń też w rejs na wyspy Komodo, aby przywitać się z tamtejszymi smokami. Jeśli gwarna, turystyczna atmosfera Bali to nie jest to, co lubisz, to kilka dni można spędzić na relaksie na pobliskiej wyspie Gili Meno, gdzie jest równie pięknie, a wciąż nieco mniej turystycznie

Dla kogo

Bali jest idealne dla miłośników relaksacyjnych wakacji i plażowania połączonego ze zwiedzaniem zabytków, jest to też świetna opcja dla rodzin z dziećmi. Jeśli kochasz dżunglę i fascynuje Cię indonezyjska kultura, to na Jawie odnajdziesz się idealnie, z kolei rejs na Komodo jest świetną opcją dla miłośników natury.

Kiedy

Indonezja jest jednym z niewielu krajów Azji, gdzie pora deszczowa przypada zimą, a najlepsza pogoda panuje latem. Wysoki sezon to lipiec i sierpień, ale można zwiedzać Indonezję nie ryzykując większego zmoczenia od kwietnia do października.

Standard

Planując budżet na wakacje w Indonezji dobrze jest liczyć 150 zł jako minimalną stawkę na dzień na osobę za proste pokoje w pensjonatach i niedrogie restauracje oraz street food. Przy kilku lotach wewnętrznych oraz lepszych hotelach i wyższym standardzie pobytu należy założyć 250 - 300 zł wzwyż na dzień na osobę.

Dni 1- 3 Yogyakarta

Poleć do stolicy kraju, Dżakarty, a stamtąd udaj się autobusem do Yogyakarty – świetnego miasta u stóp wulkanu Merapi, będącego bramą do najciekawszych jawajskich świątyń.
Wyjazd do Indonezji - Borobodur

Dzień 1 Zwiedzanie Yogyakartyy

Pierwszy dzień poświęć na odpoczynek, dobry, indonezyjski masaż oraz poznawanie lokalnych knajpek i strganów ze świetnym jedzeniem. Dodatkowo warto zwiedzić główne zabytki miasta:
pałac sułtana Kraton, pałac na wodzie Teman Sari czy wieczorami tętniący życiem plac Alun Alun.

Dzień 2 Świątynie Borobodur i Prambanan

Dojazd minibusem lub prywatnym transportem do najwspanialszych indonezyjskich świątyń

Dzień 3 Yogyakarta

Mając dodatkowy czas w Jogji możesz kontynuować zwiedzanie świątyń, wybrać się na nocną wspinaczkę aby zobaczyć wschód słońca z góry Merapi lub pojechać do do Goa Jomblang – słynnej jaskini dwie godziny drogi od Yogyakarty.
Jest limit wejść, więc najlepiej być tam wcześnie: wyjazd ok. 7:30 aby wejść o 10:00.
Idealne światło na dnie jaskini jest ok 13. – słońce jest bezpośrednio nad wejściem.

Dni 4 – 5 Wulkan Bromo

Góra Bromo – wycieczkę będzie trzeba zacząć ok. 3 w nocy, powrót ok. 09 rano. Trzeba się liczyć z dużymi tłumami na miejscu, większość turystów podjeżdża jeepami, można też kilkugodzinną trasę na punkty widokowe Penjankan 1 i 2 pokonać pieszo.

Dzień 6 – Surabaya i wylot na Bali

Z okolic wulkanu przejazd do miasta Surabaya i wylot na Bali.
Surabaya jest zwykle omijane przez turystów, ale miasto ma ładną, kolonialną zabudowę i kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia przez wylotem – na przykład House of Samoporena: fabryka cygar i muzeum.

Bali 10 dni

Przylot do największego miasta wyspy – Denpasar. Zdecydowanie nie warto tam zostawać, plaże w okolicy, na południu, na przykład Kuta, też nie są szczególnie ciekawe, są za to bardzo zatłoczone, więc najlepiej od razu z lotniska udać się na południe, zaczynając od Ubud – kulturalnej stolicy Bali.

Dni 7 – 10 Zwiedzanie Ubud

Wyjazd do Indonezji Ubud

 • Spacer po mieście: warto oddalić się nieco od głównej ulicy Ji Raya, aby zobaczyć typowe balijskie zabudowania i ludzi przy pracy. Centrum nie jest duże – wszędzie można dojść na piechotę.
  Opcjonalnie, jeśli pierwszego dnia będziecie mieli ochotę na zwiedzanie:Pałac cesarski Puri Saren Agung gdzie wieczorami odbywają się darmowe spektakle taneczne.
 • Zwiedzanie Ubud
  W ciągu jednego dnia warto zwiedzić bardzo dobre muzea, aby poznać kulturę i sztukę Bali: Neka lub Blanco.
  Bali Bird Park – fantastyczne, choć drogie awiarium. Zarówno ptaki, jak i turyści mają świetne warunki, no i kto nie chce zdjęcia z wielką papugą 🙂
 • Wyjazd do Indonezji Bali

 • Wycieczka samochodem
  Sugerujemy wynajem samochodu lub skutera i zwiedzenia najciekawszych miejsc w okolicy Ubu.
  Pura Kehen – jedna z najpiękniejszych świątyń na Bali, 30 min jazdy na wschód od Ubud, w Bangli.
  Tętniąca życiem świątynia Tirta Empul, również w Tampaksiring W środku jest słynny staw, w którym hinduiści dokonują ablucji. Warto odwiedzić także plantację kawy Taman Nadi Agro
 • Tarasy ryżowe: najpopularniejsza miejscowość, słynna także z rynków, to Tegallalang, ale jest strasznie turystyczna, trzeba poruszać się w tłumie naganiaczy i łatwo przepłacić za absolutnie wszystko. Alternatywnie warto udać się w okolice wioski Kutuh na północ od miasta, gdzie również są niesamowite widoki na tarasy.
 • Tabanan
  Plaże z czarnym piaskiem oraz świątynia Pura Luhur Batukaru w dżungli u stóp wulkanu to powody, dla których warto się tam wybrać.
 • Pura Luhur Batukalu – jedna z głównych świątyń wyspy, dość wysoko na stoku góry Batukaru, gdzie stoi od XI wieku. Często jest tam mglisto, co przyczynia się do niezwykłej atmosfery.
  Pura Taman Ayun – XVII wieczna świątynia o typowo balijskim układzie architektonicznym, otoczona kanałami.
 • Bedugul
  Miejscowość 40 min jazdy od Ubud, słynna z wulkanicznych jezior z niesamowitą scenerią, świetnej dżungli. Tam znajduje się świątynia Ulun Danu i jezioro Beratan – jedna z najbardziej znanych atrakcji Bali. Są tam też świetne tereny na trekking wokół jeziora Tamblingan.
 • Campuhan Ridge Walk – kilkukilometrowy (4-5km) spacer wśród pięknej przyrody. Dobrze udać się na niego o poranku, kiedy jest mniej osób. Start: Ibah Hotel – jest oznaczony szlak.
  Monkey forest – świątynie w lesie zamieszkałym przez małpy Link Zajmie ok 1 – 2 godzin; warto wziąć jedzenie dla małp 🙂
 • West Bali National Park i wyspa Menjangan – dni 11 -13

  Najlepsze miejsce jeśli chodzi o snorkelling i nurkowanie na Bali – oprócz genialnych ryb i koralowców można napotkać na płaszczki. Nocleg w okolicznej miejscowości, np.Lovina znanej z rejsów wśród delifnów, i codzienne wycieczki do morskiego parku narodowego.

  Komodo dni 14 – 16

  Wyjazd do Indonezji - Komodo
  Po pobycie na Bali można spędzić kilka dni na pobliskim Flores, które trochę przypomina Bali 10 – 15 lat temu, i przy okazji odwiedzić warany na Komodo – w takim wypadku wchodzi w grę 3 – 5 dniowy rejs.
  Podczas rejsu oczywiście jest też nurkowanie w parku narodowym Komodo.

  Rejs na Komodo z Flores. Na Flores trzeba dolecieć z Denpasar, albo, przy większej ilości czasu, można tutaj również skusić się na rejs.
  Na miejscu przemieszczanie się łodzią po wyspach archipelagu – 2 – 4 dniowa wycieczka
  Niesamowite plaże i miejsca do snorkellingu i nurkowania, przepiękne rafy koralowe i bardzo przyjaźni ludzie. Do tego oczywiście słynne smoki z Komodo, trekking po dżungli i wodospady.

  Wyspy Gili – dni 17 – 20

  Krótki rejs z Bali i około 3 dni na wyspach Gili u wybrzeża Lomboku, szczególnie polecamy Gili Meno. Fenomenalne możliwości snorkellingu i duże możliwości spotkania żółwi i przepiękne plaże, możliwość noclegu w bungalowie na plaży, wciąż jeszcze relatywnie niewielu turystów.
  Głównym środkiem transportu są bryczki konne – samochody jeszcze tu nie dotarły 🙂

  Powrót z Bali do Polski

  Wszystko, co dobre, niestety się kończy, więc wakacje w Indonezji również. Wrócić do Polski można albo z Bali (kupując lot multicity Warszawa – Yogyakarta Denpasar – Warszawa), albo do jednego z głównych węzłów komunikacyjnych, i przemieszczać się lokalnymi, tanimi liniami.

  Jeśli wybierasz się do Indonezji i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Interesujące? Podziel się!