Trzy tygodnie w Azji – Tajlandia, Kambodża, Wietnam

Autor: w Inspiracje, Kambodża, Tajlandia, Wietnam

Trzy tygodnie w Azji – Tajlandia, Kambodża, Wietnam
Skarby dawnych cywilizacji oraz cuda natury z serca Azji Południowo - Wschodniej. Trzy kraje, trzy różne kultury, inna architektura i przyroda. Wyjazd dla pasjonatów zwiedzania i poznawania nowego.

Dla kogo

Dla osób z nieco dłuższym urlopem, które chcą w krótkim czasie poznać Azję Południowo - Wschodnią. Wyjazd jest mocno aktynwy i zakłada dużo zwiedzania, zarówno miast jak i pozostałości dawnych cywilizacji, jak i cudów przyrody. Nie ma tu dużo miejsca na wylegiwanie się na plaży.

Kiedy

Wiosna – przełom marca i kwietnie będzie dobrym terminem ze względu na pogodę – zarówno na północy, jak i na południu Wietnamu będzie wówczas ładnie. W Tajlandii będzie kończył się już sezon turystyczny, ale pogoda dalej powinna być ładna.

Standard

Na miejscu można spokojnie zamknąć się w 3000 - 4000 zł bez dojazdu w dobrym standardzie. Przy wysokich wymaganiach w kwestii noclegów i restauracji cena oczywiście wzrośnie o dodatkowy 1000 zł.

Zarys planu

Lot do Bangkoku a potem przejazd przez Kambodżę do Wietnamu i powrót samolotem z Hanoi do Bangkoku wyjdzie najbardziej opłacalnie finansowo i czasowo.
Polecamy podczas pierwszych 3 dni zwiedzić Bangkok, stamtąd pojechać do Kambodży – Siem Reap (min. 3 dni na Angkor), następnie Phnom Penh – kolejne 2 dni. W stolicy Kambodży nie ma sensu spędzać więcej czasu niż jedna noc. Następnie – Delta Mekongu – tam warto spędzić ok 3 – 5 dni, przed zwiedzaniem Miasta Ho Chi Minha (2 – 3 dni), następnie zatoka Ha Long (ok. 4 dni) i Hanoi, skąd będzie wylot do Bangkoku. Na zakończenie proponujemy relaks w Kanchanaburi.

Wyjazd do Tajlandii - Ayutthaya

Posąg Buddy w Ayutthaya

Bangkok 2 – 3 dni

Stolica kraju oferuje wszelkie możliwe atrakcje, zaczynając od historycznych świątyń buddyjskich, przez ruchliwe uliczki ze straganami z ulicznym jedzeniem, kończąc na bogatym, nocnym życiu na Khaosan Road – enklawy turystów i ekspatów. Jedno jest pewne – trudno w tym mieście się nudzić.
Zdecydowanie warto się wybrać do Ayutthaya, dawnej stolicy Syjamu, z pozostałościami pięknych świątyń i pałaców (1 cały dzień).

Angkor Wat – Siem Reap 3 – 7 dni

Kambodża, dżungla w Angkor Thom

Kambodża, dżungla w Angkor Thom


Do Siem Reap dojeżdża się z Bangkoku transportem łączonym: minivan + autobus lub pociąg + autobus. (alternatywą jest bezpośredni lot do Siem Reap). Podróż zajmie cały dzień (od 9 do 18-19).
Uważamy, że na Angkor (nie tylko główną świątynię, ale całą okolicę) trzeba poświęcić minimum 3 dni. Pasjonaci fotografii powinni wykupić karnet na 7 dni. Świątynie i pałace zwiedza się pieszo lub na rowerze, żeby dojechać do kompleksu należy wynająć tuk – tuka lub przejechać rowerem kilka kilometrów.

Phnom Penh 2 dni

Phnom Penh nie jest specjalnie pięknym miastem, i o ile nie mają Państwo związanych z nim szczególnych zainteresowań, to raczej nie ma w tym mieście co siedzieć dłużej niż dwa dni. Warto w ramach zaznajomienia się z najnowszą historią kraju pojechać do muzeum S-21 (Tuol Sleng) oraz (jeżeli stan umysłu jeszcze na to pozwoli – wrażenia są wstrząsające) na Pola Śmierci.
Ciekawą rzeczą jest odwiedzenie Night Market – dużo dobrego jedzenia i przyjemny klimat jedzenia na kocach lub matach.

Delta Mekongu 3- 5 dni

Kanały w delcie Mekongu

Kanały w delcie Mekongu


Dojazd do Delty Mekongu z Phnom Penh zajmie kilka godzin autobusem.
Fantastyczne kanały, malutkie miasteczka, pola ryżowe oraz rynki na wodzie – delta Mekongu jest jednym z najpiękniejszych miejsc Wietnamu.
Można udać się na wycieczki kanałami, do sadów mango i cytrusów, które zajmują większość okolicznych wysepek, można popłynąć na pływający rynek Cai Be, a także na wycieczkę w głąb delty, aby zamieszkać z wietnamską rodziną (homestay), co jest bardzo ale to bardzo polecane. Rynek Cai Be jest miejscem, gdzie sprzedawcy sprzedają towary prosto z łodzi, z której „na zachętę” wystaje wędka, do której przywiązano przykładowy towar. W pobliskich miejscowościach można się zatrzymać w którymś z małych warsztatów, gdzie pracują kowale, wytwórcy bambusowych koszy i kapeluszy,
a nawet producenci trumien.

Miasto Ho Chi Minha 2 dni

Miasto Ho Chi Minha, dawniej zwane Sajgonem, jest największą metropolią Wietnamu oraz głównym ośrodkiem przemysłowym i handlowym, z ciekawą kolonialną architekturą w centrum.
Jednym z najciekawszych miejsc jest War Remnants Museum, niegdyś znane jako Muzeum Amerykańskich i Chińskich Zbrodni Wojennych. Na zewnątrz można zobaczyć wystawę bomb, wozów bojowych, pozostałości samolotów itp., a eksponaty w środku dokumentują historię wojny oczami Wietnamczyków.
Tunele Cu Chi są główną atrakcją okolic Sajgonu. Jest to licząca około 250 km sieć podziemnych korytarzy w Wietnamskiej prowincji Cu Chi, stanowiąca część dużo większej całości, pokrywającej znaczną część terytorium kraju.

Ha Long 4 dni

Zatoka Ha Long

Zatoka Ha Long


Dojazd do Ha Long trwa kilka godzin, a na miejscu najlepiej będzie spędzić około dwóch – trzech nocy, podziwiając fantastycznie formacje krasowe zarówno z lądu, jak i z łodzi, którą zdecydowanie warto wynająć.
Jeśli zostanie czas, to można wykorzystać go na kilka dni na plaży i zwiedzenie okolic Ha Long.

Hanoi 2 -3 dni

W Hanoi można spędzić około 3 dni, zwiedzając bardzo mocno socjalistyczną stolicę, czasami sprawiającą wrażenie jak z wietnamskiej wersji filmu Barei.
Można też dodatkowo zrobić sobie wycieczkę do pobliskiej wioski Ninh Binh ze świetną jaskinią.

Kanchanaburi 2 – 3 dni

Kanchanaburi - Wodospad Erawan

Kanchanaburi – Wodospad Erawan


Miasto znane ze słynnego mostu na rzece Kwai, pozostałości po drugiej wojnie światowej – wykutego w skale przejścia Hellfire Pass oraz Kolei śmierci. Przepiękna przyroda, wodospady oraz jaskinie, można odwiedzić punkt opieki nad słoniami oraz pozostałości dawnego khmerskiego miasta.
Dobra atmosfera, świetne puby i restauracje, z których wiele prowadzonych jest przez cudzoziemców sprawiają, że warto tu spędzić co najmniej 3 dni, a także wynająć skuter i pojeździć po okolicy.

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!

Interesujące? Podziel się!