Tajlandia i Kambodża w trzy tygodnie

Autor: w Inspiracje, Kambodża, Tajlandia

Tajlandia i Kambodża w trzy tygodnie
Propozycja wakacyjnego wyjazdu dla osób, które chcą wygrzać się pod palmami na pięknej plaży i zapoznać z egzotyczną kulturą w czasie, gdy w Polsce panuje zima.

Dla kogo

Trzytygodniowy wyjazd do Tajlandii i Kambodży dla dwóch osób zamykający się w kwocie około 4500 złotych na osobę plus bilet lotniczy. Dla osób preferujących aktywne wakacje, ale chcących dobrze wypocząć na pięknej plaży, oraz pozwiedzać azjatyckie miasto oraz pozostałości po dawnej, khmerskiej cywilizacji.

Kiedy

Zalecany termin wyjazdu: grudzień - maj, kiedy opady są w Tajlandii są mniejsze. Wybór odpowiedniej wyspy na wypoczynek zależy od miesiąca wyjazdu, aby mieć jak najlepszą pogodę. Do Kambodży najlepiej jechać w grudniu - styczniu, ale tak naprawdę nie ma złej pory na wizytę w tym kraju.

Standard

W kwocie około 4,5 tysiąca złotych za trzy tygodnie można mieć przyzwoite dwuosobowe pokoje z klimatyzacją, wstępy do wszystkich zabytków oraz całkiem niezłe jedzenie w restauracjach. Starczy także na wieczorną imprezę - ceny w Tajlandii nie są wysokie w porównaniu z Polską. Podobny wyjazd można również zorganizować sporo taniej, ale wówczas należy liczyć się z niższym standardem życia.

Koh Pha Ngan - Tajlandia

Dni 1 – 4 Bangkok

Stolica kraju oferuje wszelkie możliwe atrakcje, zaczynając od historycznych świątyń buddyjskich, przez ruchliwe uliczki ze straganami z ulicznym jedzeniem, kończąc na bogatym, nocnym życiu na Khaosan Road – enklawy turystów i ekspatów. Jedno jest pewne – trudno w tym mieście się nudzić.

Zwiedzanie

Trzy dni można zwiedzać najciekawsze miejsca Bangkoku – Pałac cesarski, ze świątynią Szmaragdowego Buddy oraz licznymi złoconymi stupami, oraz świątynie m.in Wat Pho, z ogromnym pomnikiem leżącego Buddy oraz Wat Arun, znaną jako Świątynia Brzasku – jest jedna z najstarszych i najpiękniejszych tego typu budowli W Tajlandii
.
Będąc w Bangkoku trzeba udać się na rejs rzeką oraz kanałami (klongami), aby zobaczyć inne oblicze miasta. W Bangkoku świetnie działa bardzo tania miejska komunikacja promowa, ale można także wynająć prywatną łódź.

Konieczne trzeba odwiedzić nowoczesne dzielnice Bangkoku, aby zobaczyć typowo azjatyckie, dynamicznie rozwijające się miasto, gdzie ekskluzywne centrum handlowe graniczy z rynkiem pełnym podróbek, a tuż pod drogą restauracją stoi malutki straganik z tanim i pysznym makaronem. Nie należy zapominać o masażu, świetnej kuchni oraz wielu urokach tajskiego życia nocnego.

Bezpieczeństwo

Uliczne jedzenie jest smaczne i bezpieczne – nie ma co się obawiać zatrucia. Zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem Bangkok jest bezpieczny, ale należy uważać na oszustów i naciągaczy, których nie brakuje szczególnie w okolicach rzeki oraz Grand Palace.

Tajlandia - Bangkok - Grand Palace

Tajlandia – Bangkok – Grand Palace

Czwartego dnia można się udać do Ayutthaya – Starożytnej stolica Syjamu z budowlami sięgającymi XIV w. Ayutthaya położona jest zaledwie 90 km od Bangkoku (2-godzinny dojazd lokalnym, wolnym pociągiem jest atrakcją samą w sobie, jednak są szybsze i wygodniejsze środki transportu).
Całość stanowi kompleks kilkudziesięciu świątyń, między którymi można poruszać się wynajętym rowerem lub rykszą.

Wyjazd do Tajlandii - Ayutthaya

Posąg Buddy w Ayutthaya

Dni 5 – 8 Siem Reap

Do Kambodży można polecieć samolotem z Bangkoku, ale można też pojechać busem prosto z centrum miasta. Busiki są tanie i odjeżdżają dwa razy dziennie. Granicę przechodzi się pieszo a następnie jest przesiadka do autokaru jadącego do Siem Reap. Podróż trwa w zasadzie cały dzień – wyjeżdża się około godziny 12 a dojeżdża po zmroku.
Alternatywą jest również pociąg do granicy a od granicy autobus, ale nie jest to szybsza droga.

Kambodża - Angkor Wat

Kambodża – Angkor Wat

Dni 9 – 10 Phnom Penh

Dzień, maksymalnie dwa dni wystarczą na zobaczenie ciekawszych turystycznie miejsc Phnom Penh. Miasto nie jest klasycznie piękne, ale można się tu wiele dowiedzieć o najnowszej historii Kambodży oraz o dzisiejszym życiu mieszkańców kraju.
Poruszać się najlepiej tuk-tukami – są na każdym rogu, negocjowanie ceny jest niezbędne. Chodzenie pieszo (z wyjątkiem bulwaru nad Mekongiem) jest niewskazane ze względu na upał, koszmarny ruch i spaliny oraz brak chodników.

Warto obejrzeć Muzeum Tuol Sleng, Pola Śmierci, a wieczorem udać się na night Market, który znajduje się naprzeciwko bulwaru, gdzie jest duża hala ze stoiskami z lokalnym jedzeniem. Pośrodku leżą koce – zdejmuje się buty i je, siedząc na ziemi.
Opcjonalnie można zwiedzić muzeum, w którym znajduje się wiele artefaktów z okresu Angkoru. Pałac Cesarski jest mniejszą wersją pałacu w Bangkoku.

Dni 11 – 16 Tropikalna tajska Wyspa

W zależności od zainteresowań, miesiąca wyjazdu oraz budżetu jest wiele opcji na spędzenie czasu na przepięknej plaży, nurkowaniu i uprawianiu innych sportów wodnych, imprezowaniu czy poznawaniu tajskiej przyrody.
Docelową wyspę najlepiej jest wybrać znając daty pobytu, aby pogoda nie okazała się zaskoczeniem. Wśród najbardziej znanych tajskich wysp są m. in. Phangan, Samui, Tao, Puket, Phi Phi czy Chang.

Transport z Bangkoku: samolot + katamaran (ok. 5 godzin) lub pociąg + autobus + katamaran (przejazd nocny z bardzo wygodnymi kuszetkami w pociągu, od ok. 21 do ok. 12-13). Czas przejazdu może nieco różnić się w zależności od docelowej wyspy.

Dni 17 – 20 Kanchanaburi

Kanchanaburi, mała, spokojna miejscowość nad rzeką Kwai powinna zainteresować każdego turystę.
Pasjonaci historii odnajdą wiele pozostałości po II Wojnie Światowej – budowaną przez jeńców alianckich kolej oraz słynny z filmu Most na Rzece Kwai. Niedaleko są też pozostałości po starożytnym khmerskim mieście -Prasart Muang Sing Historical Park.
Miłośnicy przyrody mogą udać się na kajakowy spływ rzeką, uprawiać trekking ze słoniami, z możliwością wykąpania się i karmienia zwierząt, oraz podziwiać siedmiostopniowy wodospad w przepięknym parku Erawan.
Dodatkowo można udać się na przejażdżkę zabytkową koleją po moście na rzece Kwai, a doskonałe hostele i hotele i bogate życie nocne czynią to miejsce świetnym wyborem na ostatnie dni w Tajlandii. Dojazd z Bangkoku zajmuje jedynie ok. 2,5 godziny (ok. 150 km), a powrotny kurs możne skończyć się bezpośrednio na lotnisku.

Kanchanaburi - Most na rzece Kwai

Kanchanaburi – Most na rzece Kwai

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!

Interesujące? Podziel się!