Sri Lanka w 14 dni

Autor: w Inspiracje, Sri Lanka

Sri Lanka w 14 dni
Sri Lanka to przepiękne plaże, ruiny dawnych cywilizacji, parki narodowe po których wałęsają się stada słoni, ciągnące się kilometrami plantacje cejlońskiej herbaty - a do tego świetne jedzenie, przyjaźni ludzie i niskie ceny. Czego chcieć więcej?

Dla kogo

Dla miłośników egzotyki i upałów, nie bojących się wilgoci i odrobiny deszczu. Zarówno plażowicze, jak i miłośnicy przyrody i dzikich zwierząt się tu odnajdą, ale warto wziąć pod uwagę, że w kwestii infrastruktury turystycznej Sri Lance jest wciąż bliżej do Indii niż do Tajlandii.

Kiedy

Termin wyjazdu na Sri Lankę najlepiej planować w zależności od regionu, który chce się zobaczyć. Południe i centrum opisane w tym artykule najlepiej zwiedzać od grudnia do marca. Wtedy też ceny są najwyższe a turystów najwięcej. W kwietniu i wrześniu pogoda w całym kraju jest dość dobra, a turystów zdecydowanie mniej.

Standard

Minimalny budżet to 5500 zł (licząc przelot na poziomie 3000 zł) na osobę, komfortowy to ok. 7000-8000 zł.
Sri Lanka - Budda w Palonnaruwa

Sri Lanka – Budda w Palonnaruwa

Zwiedzanie

14 dni zwiedzania to w miarę adekwatny czas do zobaczenia głównych atrakcji, które są ma południu kraju. Sugerujemy pozostanie kilka dni na plaży niedaleko Colombo – w okolicach Gale lub Benota, a następnie udanie się na wschód do Parku Yale. Po zapoznaniu się ze słoniami i leopardami można jechać na południe, przez krainę herbaty aż do Złotego Trójkąta a następnie do Kandy, skąd można złapać pociąg z powrotem do Colombo.

Plażowanie: 3 – 4 dni

Samolot ląduje w Colombo, stolicy kraju, na której zwiedzanie warto poświęcić jeden dzień. Następnie jedziemy pociągiem do Galle, oddalone 3 godziny jazdy od Colombo. W okolicy są tropikalne lasy Sinaraja, zabytkowy holenderski fort oraz Bentota (również piękne plaże), gdzie można wybrać się na rejs łodzią po rzece.
Niedaleko Gale jest Mirissa z przepięknymi plażami oraz wielorybami, które można obserwować w zależności od miesiąca przyjazdu.

Park Narodowy Yala: ok. 2 dni

Dalej na trasie jest Yala – park narodowy na wschodnim wybrzeżu, znany przede wszystkim z leopardów, ale wart odwiedzenia, nawet jeśli nie uda się wypatrzyć drapieżnika.
Sam wstęp do parku kosztuje $27,5. Safari jeepem na cały dzień to koszt $130, a na pół dnia (4h) – $80 – $100. Polecamy zacząć o 6 rano – wtedy jest największa szansa zobaczenia leopardów.
Możliwy nocleg na terenie parku; przy jednodniowej wizycie poprzedzającą noc będzie trzeba spędzić w Tissamaharama – dojazd z Galle – ok. 4-5 godzin (150km).

Kraina Cejlońskiej herbaty: 2 – 3 dni

Tutaj kończy się nadmorska część zwiedzania Sri Lanki oraz plażowanie. Dalej jedziemy w głąb kraju, przez plantacje herbaty w okolicach Ella do Parku Narodowego Horton Plains, gdzie będzie można spędzić dzień, a następnie udać się do Nuwara Eliya, uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc Sri Lanki. Jest to miasto wsercu górzystego regionu, z plantacjami herbaty, wodospadami i przede wszystkim – okolicznymi tropikalnymi lasami.

Las tropikalny na równinach Horton

Las tropikalny na równinach Horton

Złoty Trójkąt : 4 – 5 dni

Na zakończenie wycieczki – Złoty Trójkąt – starodawne miasta i forty w centrum kraju, znajdujące się na liście dziedzictwa UNESCO: Sigiriya, Anuradhapura, Pollonaruwa. Są niedaleko od siebie, dlatego spać można w jednym miejscu i codziennie dojeżdżać do innego starożytnego miasta.
Podróż kończymy w Kandy, kulturalnej stolicy Sri Lanki, skąd pociągiem wraca się do Colombo (niecałe 4 godziny), obserwując fantastyczne widoki za oknem – trasa jest przepiękna. 44 km od Kandy znajduje się sierociniec dla słoni (Pinnawala), który również warto odwiedzić na sam koniec podróży.

Widok na świątynię w Kandy

Widok na świątynię w Kandy

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!

Interesujące? Podziel się!

  • Missmomo

    Fajne i praktyczne streszczenie, ja planuje właśnie podróż na Sri Lankę w lutym na około dwa tygodnie tylko wolę zacząć od zwiedzania a skończyć na plaży…preferuje leniwy finał przed powrotem do pracy 😉