Kuba w dwa tygodnie

Autor: w Kuba

Kuba w dwa tygodnie
Karaibski klimat, niesamowicie przyjaźni ludzie, piękna przyroda, stare samochody i cudowna muzyka. A to wszystko w niewielkim, wyspiarskim państwie, po którym łatwo jest podróżować. Gorącą atmosferę Karaibów czuć tu na każdym kroku, zarówno chodząc po starej Hawanie, jak opalając się na jednej z rajskich plaż. Nie brakuje tu atrakcji dla miłośników jazdy konnej, długich wędrówek czy osób, które lubią poznawać obce kultury i prowadzić długie rozmowy z mieszkańcami.

Dla kogo

Kuba jest idealna zarówno dla par, rodzin z dziećmi jaki dla osób podróżujących samotnie. Jest bezpiecznie, pogoda jest rewelacyjna, do tego nie brakuje kolonialnych zabytków, pięknych krajobrazów i oczywiście wszechobecnej kubańskiej muzyki. Warto pamiętać, że na Kubę można dolecieć bezpośrednio lotem czarterowym a ostatnio również przez USA.

Kiedy

Wyjazd na Kubę można zaplanować na dowolny miesiąc, ale pora sucha trwa od listopada do kwietnia (warto wziąć pod uwagę, że okolicach stycznia temperatura może spaść poniżej 20 stopni). Deszcz w porze mokrej pada regularnie, ale nie tak, żeby wakacje nie były udane. Warto pamiętać, że wrzesień i październik to okres huraganów, i tego czasu lepiej unikać.

Standard

Kuba jest dość drogim krajem - oprócz biletu należy liczyć ok $100 za dzień za osobę jako minimalną stawkę, zakładając noclegi w casa particular (kubańskie rodzinne pensjonaty) i przejazdy autobusami a nie wynajętym samochodem.

Dni 1 – 3 Hawana

Stolica Kuby – Hawana – jest miastem fascynującym, wartym tego, żeby zatrzymać się w nim na kilka dni i po prostu spokojnie pochodzić po jego zakątkach.
Do miejsc godnych zobaczenia należą:

 • Habana Viehja, czyli stare miasto
 • Callejón de Hammel – dzielnica afrokubańska, pełna murali, galerii i restauracyjek
 • Plaza de la Revolución – socrealizm w czystej postaci.
 • Cmentarz Colon
 • Twierdza Castillo de la Real Fuerza oraz fortyfikacje miejskie
 • El Malecon: 8 km esplanada wzdłuż wybrzeża, od Habana Vieja do Vedado – hawańskiego CBD
 • Wieczorem warto udać się do Fabrica de Arte Cubana – przestrzeni z galeriami, klubami i jedzeniem, gdzie regularnie odbywają się też koncerty. Muzyki na żywo można posłuchać w bardzo wielu zakątkach miasta.

  Z Hawany można pojechać eksplorować dalsze refiony kraju – albo wynajętym samochodem, albo lokalnymi autobusami.

  Kuba, Hawana

  Dni 4 – 5 Vinales

  Miejscowość 4 godziny z Hawany autobusem, 3 samochodem, słynna z plantacji, kawy, tytoniu i fabryk cygar, gdzie można można też zobaczyć małe warsztaty. Przepiękne krajobrazy – słońce, pola i góry w tle – często okolicę eksploruje się konno (nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia w jeździe konnej) lub pieszo.
  Samo Vinales, mimo że turystyczne, jest urocze, jego okolice są świetnym miejscem na zobaczenie, jak wygląda kubańska prowincja.

  Cienfuegos

  Jadąc z Vinales do Trinidad można po drodze zatrzymać się na zwiedzanie i ewentualny nocleg w Cienfuegos – prześliczne miasteczko z imponującym fortem, który miał chronić miasto przed piratami oraz Laguna de la Cura – nabrzeżem rybackim z małymi, kolorowymi łódkami i łodziami-domami rybaków.
  Niedaleko miasteczka leży Laguna de Guanaroc – miejsce z olbrzymią farmą krewetek, przyciągająca ptactwo. Jest tam kolonia ok. 200 flamingów, pelikany, kaczki i inne ptaki.
  Kubański farmer

  Dni 6 – 8 Trinidad

  Trinidad to jedno z najbardziej znanynch i najpiękniejszych miast na Kubie i świetne miejsce, żeby poznać kubańską przeszłość i zobaczyć, jak dziś wygląda tam życie.
  Główne zabytki na historycznej starówce to Museo Romantico i Museo Historico, dwa odnowione domy z początków XIX wieku, Muzeum architektury kolonialnej, Museo Nacional de la Lucha contra Bandido oraz kościół. Atmosfera jest świetna, jak w typowym małym miasteczku na Karaibach, a plaże są jednymi z najpiękniejszych w kraju.

  Będąc w Trinidad warto pojechać do wodospadów Salto del Caburní – do atrakcji zalicza się kąpiel w lagunie i spacer przez lunch deszczowy z przewodnikiem lub konne wycieczka.

  Dobrą opcją jest też wycieczka do Parque el Cuban 3,5 km szlak przez las do wodospadu Javira (ok. godziny) oraz farma z restauracją.

  Spiritus Sancti

  Małe miasteczko, gdzie jest tam relatywnie mało turystów, więc chociażby z tego powodu warto tam spędzić dzień – to taki Trinidad z dużo mniejszą ilością turystów – można lepiej zobaczyć, jak wygląda życie na kubańskiej prowincji.
  Dobre miejsce na jednodniową wycieczkę z Trinidadu.
  Miejsca warte zobaczenia:

 • Puente Yayabo – XIX wieczny most
 • Parque Serafín Sánchez – centralny skwer
 • Iglesia Parroquial Mayor del Espiritu Santo
 • Plaza Honorato – mały skwer, dawne miejsce egzekucji, obecnie ryneczek.
 • Casa de la Guayabera (San Miguel 60) – to stąd pochodzą specyficzne koszule noszone m.n przez Che czy Fidela
 • Dni 8 – 13 Santiago de Cuba

  Drugie największe miasto i kulturalna stolica Kuby ze świetną atmosferą i szalenie przyjaznymi ludźmi – mimo że dojazd tu zajmie trochę czasu (przelot jest optymalny, ale świetną opcją jest wynajęcie samochodu i 2 – 3 dniowy przejazd przez mniej znane zakątki Kuby), to zarówno samo miasto z małymi uliczkami oraz okolica – przepiękne plaże i góry są warte spędzenia tu kilku dni.
  Pierwszego dnia warto przejść się przez główne atrakcje miasta – Plaza Dolores, Parque Céspedes, Museo Bacardí dodatkowo Cuartel Moncada and Cementerio de Santa Ifigenia.
  Idealne miejsce dla miłośników kubańskiej muzyki – Casa de la Trova to znane na całym świecie miejsce występów muzyków, chociażby z Buena Vista Social Club.
  Kubańskie cygaro

  Dodatkowe dni – plażowanie na Kubie

  Varadero

  Plaże Varadero są piękne i są relatywnie niedaleko od Hawany, ale warto wziąć pod uwagę, że miejsce jest popularne wśród turystów i można się tam spodziewać sporych tłumów. Poza tym, jest to nadmorski resort, który zdecydowanie nie pokazuje realiów życia na Kubie – jest to miejsce założone przez kubański rząd w celu ściągnięcia zagranicznych turystów. Niemal wszystkich transkacji dokonuje się tam w dolarach amerykańskich, więc Kubańczyków nie ma tam wielu.

  Zaletą Varadero jest dobre skomunikowanie z Hawaną i Trinidadem oraz ciekawe miejsca w okolicy.
  Jeden dzień warto spędzić na zwiedzaniu okolicznych atrakcji, m.in. dzieciom na pewno spodoba się delfinarium (cena: CUC 65), chociaż obiekt ma mieszane opinie, jeśli chodzi o warunki dla zwierząt.

  Będąc w Varadero nie można przegapić wycieczki do Cuevas de Bellamar – fantastycznie i dobrze przygotowane jaskinie, jedna z głównych atrakcji Kuby, bardzo atrakcyjne także dla dzieci.

  W samym Varadero również jest ciekawa jaskinia – Ambrosio (dużo uroczych nietoperzy i malowidła na ścianach; są przewodnicy mówiący po angielsku).
  Po zwiedzeniu jaskinie warto też pójść do pobliskiego. Rezerwatu Varahicacos, w którym jest szlak przez dżunglę, którego pokonanie zajmuje około godzinę. Świetna roślinność, małe jaskinie po drodze.

  Guardalavaca

  Guardalavaca jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania i snorkellingu – rafa koralowa plus bardzo przejrzysta woda. Będąc tam, dobrze będzie popływać trochę z rurką.
  Można również wybrać się na konną przejażdżkę po okolicy albo na zorganizowaną wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem lokalnych wiosek.Plaże na Kubie

Interesujące? Podziel się!