Korea Południowa w dwa tygodnie

Autor: w Azja, Korea

Korea Południowa w dwa tygodnie
Korea Południowa, niewielki kraj pomiędzy Chinami a Wyspami Japońskimi nie należy jeszcze do miejsc często odwiedzanych przez Polaków, a szkoda. Koreańskie krajobrazy są zniewalające, a lokalna tradycja i kultura liczące sobie pięć tysięcy lat, umiejscowiona na tle fascynujących nowoczesnych miasta, które nigdy nie zasypiają. Dzięki bezpośrednim lotom z Warszawy dojazd do Korei jest prosty, a na miejscu nie zabraknie rozrywek zarówno na krótsze, jak i dłuższe wakacje.

Dla kogo

Wyjazd do Korei Południowej jest świetną opcją dla miłośników przyrody oraz osób zainteresowanych azjatycką kulturą i buddyzmem - mimo, iż Korea jest krajem chrześcijańskim, to wiele świątyń buddyjskich jest aktywnych - można je nie tylko zwiedzać, ale też udać się na odosobnienie. Koreańska przyroda jest piękna - przede wszystkim góry, wśród których ukryte są wioski i małe świątynki, zachwycają pięknem krajobrazu i kolorami. Do tego dochodzą Seul i Busan - nowoczesne, tętniące życiem miasta, gdzie fani nocnego życia świetnie się odnajdą.

Kiedy

Wyjazd do Korei Południowej najlepiej planować na okres między jesienią a wiosną. Klimat jest zbliżony do polskiego, zimy są mroźne, więc tego czasu lepiej unikać. Wysoki sezon przypada na lato, i wtedy jest też najwięcej turystów, ale warto pamiętać, że może być naprawdę gorąco, a dodatkowo na lipiec przypada pora deszczowa. Osoby zainteresowane koreańską kulturą i niekoniecznie chcące spędzać czas na plaży powinny zdecydować się na maj lub wrzesień - październik

Standard

Wyjazd do Korei będzie tańszy niż wyjazd do sąsiedniej Japonii, ale i tak warto liczyć od ok. 300 - 400 zł na dzień pobytu, zakładając noclegi w nieco lepszych pensjonatach, przemieszczanie się szybkimi pociągami oraz zwiedzanie zabytków i posiłki w dobrych restauracjach.

Dni 1 – 5 Seul

Korea - warta pałacowa

Dwa dni w Centrum Seulu

Zwiedzanie  centrum Seulu – stolicy Korei Południowej  przez 2 – 3 dni, następnie całodniowe wycieczki w najciekawsze miejsca poza miastem.

Czas warto przeznaczyć na zwiedzanie poniższych dzielnic i atrakcji Seulu:

 • Seoul Tower – wieża na szczycie 262 metrowego wzgórza z widokiem na całe miasto, w parku Namsan
 • Pałac cesarski Gyeongbokgung – kompleks pałacowy z XV wieku; na jego terenie znajduje się Muzeum Narodowe i Folk Museum
 • Changdeokgung Palace – XV wieczny pałac z listy UNESCO
 • Bukchon Folk Village – historyczna dzielnica ze starą zabudową.
 • Zakupy: Namdaemun Market
 • Myeongdong: tętniąca życiem, nowoczesna dzielnica handlowa
 • Jogyesa Temple – buddyjska świątynia zen
 • Świątynia Bongeun (Bongeun Temple) – ciekawy kompleks budynków oraz rzeźb i malowideł buddyjskich w otoczeniu nowoczesnych wieżowców

Dzień 3 Park Narodowy Bukhasan

Całodzienna wycieczka do Parku Narodowego Bukhasan pod Seulem. Dojazd autobusem 110B lub 143 do końca trasy. Czas jazdy: 1,5 h.
Zwiedzanie parku Bukhasan:

 • Forteca Bukhansanseong, schronienie władców Korei w czasach zagrożenia, w kształcie nadanym jej w XVIII wieku. Mury otaczające fortecę mają 5 km długości i 7 m wysokości.
 • Trekking po górach: przy wejściu do parku zaczynają się niedługie, bardzo ładne trasy trekkingowe, zajmują 1 – 3 godziny – limit do 1000 osób dziennie, należy dokonać rezerwacji
 • Świątynie buddyjskie stojące przy szlakach

Dzień 4 Forteca Suwon

Wycieczka do XIV-wiecznej fortecy Suwon, otoczonej grubymi murami obronnymi. W środku oprócz budowli obronnych jest też jeden z pałacy królewskich, konfucjańska szkoła oraz buddyjskie świątynie.

Cały kompleks został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Z Seulu dojazd metrem i autobusem zajmie ok. 90 min.

 

Dzień 5 Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana

Zorganizowana wycieczka do strefy zdemilitaryzowanej pomiędzy Koreą Południową i Północną; ok. 8 godzin.
Strefa jest niecałą godzinę drogi
od Seulu. Koszt: ok. $60 – 80. Wycieczki nie odbywają się w niedziele, poniedziałki i święta narodowe.
Wycieczki ruszają z centrum, z hotelu Lotte. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana to odcinek o szerokości 2 kilometrów na granicy między dwoma państwami , gdzie wszelkie działania militarne są zakazane.

Druty kolczaste, pola minowe, pułapki na czołgi i milion żołnierzy jeszcze nie tak dawno temu stojących na placówkach. Świetna lekcja historii, której warto wysłuchać.

Dni 6 – 7 Park Narodowy Seoraksan

Korea Południowa, park Seoraksan
Park Narodowy Seoraksan to jedno z najpiękniejszych miejsc Korei – gorące źródła, lasy, niesamowite formacje skalne oraz świątynie, których historia sięga daleko w przeszłość.
Miejsce idealne na wędrówki po górach, po drodze można zobaczyć wodospady, fortecę z X wieku oraz buddyjską świątynię Sinheungsa.
Szlaki często są strome, ale pomiędzy zabytkami jeździ kolejka kablowa.
Dojazd autobusem w jedną stronę z Seulu zajmie ponad 3 godziny, więc warto pomyśleć o wycieczce z noclegiem.

Dni 8 – 9 Gangneung

Miasteczko na wybrzeżu z pięknymi plażami u stóp pasma górskiego Taebaek – warto tu złapać oddech po pierwszym intensywnym tygodniu zwiedzania. Gangneung to jednak nie tylko plaże, ale też świetnie zachowane dawne wille, świątynie buddyjskie i domy.

W najbliższej okolicy są też górskie szlaki, mokradła, wodospady i lasy, małe porty rybackie i ciekawostka: stacja Jeongdonjin, znajdująca się na liści rekordów Guinnesa jako stacja kolejowa położona najbliżej morza.

Mieszkańcy Seulu często udają się tu na spokojny weekend na łonie natury i warto zrobić to samo, ale unikając soboty i niedzieli.

Korea - góry

Dni 9 – 11 Gyeongju

Wycieczka na 2 – 3 noce dojazd zajmuje ok. 4,5 godziny z Seulu – zupełnie inna atmosfera, zdecydowanie mniejsze miasteczko, kulturowo bardzo ważne dla Koreańczyków. W drodze powrotnej zwiedzanie Pusan.
Na miejscu koniecznie Park Narodowy Gyeongju – można pójść na kilkugodzinny trekking po górach
Kolejnego dnia świątynia Bulguksa oraz grota Seokguram
Można też udać się do tradycyjnej wioski Wolseong Yangdong z dachami krytymi strzechą, w stylu sprzed 500 lat.

Dzień 10 Zwiedzanie centrum Gyeongju

Dobrą opcją jest wypożyczenie roweru – starówka jest niewielka, wszędzie da się rowerem dojechać, ok. 3 – 4 godziny plus muzea.
Pierwszego dnia zwiedzanie głównych atrakcji w centrum; całodniowa karta wstępu: 8000 wonów.

 • Dawna siedziba koreańskiego królestwa Silla ze świętą górą Namsan.
 • Grobowce Daereungwon
 • Świątynia Bunhwangsa
 • Gyeongju National Museum – świetne muzeum; czynne do 21:00
 • Gyochon Traditional Village – wstęp wolny.
 • Las, a raczej park Gyerim – miły spacer wśród drzew między wioską a obserwatorium
 • Cheomseongdae Observatory
 • Anapji Pond – pięknie oświetlony w nocy, wejście do 21:00.

Dzień 11 Zwiedzanie okolic Gyeongju

Zabytki UNESCO; ok. 40 min autobusem od centrum miasteczka.
Bulguksa Temple – klasztor na zboczu wzgórza, uznawany za najpiękniejszą świątynię w Korei.
Seokguram Grotto –świątynia buddyjska wykuta w grocie na szczycie wzgórza – można podjechać autobusem albo podejść pieszo.

Dni 12 – 13 Busan

Drugie co do wielkości miasto i największy port Korei Południowej ma do zaoferowania plaże i góry, gorące źródła i rybne markety, oraz masę barów, restauracji i nocnych klubów.

Dojazd autobusem z Gyenogju i zwiedzanie Busan

Zwiedzanie miasta:

 • Most Gwangandaegyo
 • Biff Square – mnóstwo straganów z ulicznym jedzeniem.
 • Jagalchi Market – rynek rybny
 • Yongdusan Park
 • Światynia Beomeosa (40 min od miasta) (jako ciekawostka: można zostać w świątyni na noc, u mnichów, jest program dla cudzoziemców na jedną noc z medytacją ) Przepiękna świątynia wśród natury

Dzień 13 Busan

 • Poranek
  Świątynia Yonggungsa – nietypowa, bo usadowiona na klifach z pięknym widokiem na morze. Dojazd autobusem, ok. 25 min od miasta.
 • Południe
  Gamcheon Cultural Village – w czasie wojny wioska uchodźców, zrewitalizowana w ostatnich latach. Nazywana Santorini Wschodu (kolorowe domki na klifach) lub wioską lego.
 • Relaks
  Relaks na plaży Haeundae lub spacer na punkt widokowy Taejongdae. Relaks w parku – można tam zjeść lunch i przejść się na spacer.
  Busan, Kora, nocą

Dodatkowe dni – wyspa Jeju

Wulkaniczna wyspa Jeju – dojazd samolotem, na miejscu dobrze jest wypożyczyć samochód.
Zwiedzanie Ogrod Botanicznego Yeomiji, wycieczka na klify Jusangjeolli, wioska ludową w mieście Jeju, jaskinia Manjang i najwyższy szczyt w Korei Południowej, Hallasan.

Interesujące? Podziel się!