Dwa tygodnie w Japonii

Autor: w Inspiracje, Japonia

Dwa tygodnie w Japonii
Podczas pierwszego pobytu w Japonii warto zwiedzić okolice Kanto - czyli zobaczyć Tokio i współczesną Japonię, oraz Kansai, kolebkę kultury japońskiej, z dawnymi stolicami - Kioto i Narą.

Dla kogo

Dla miłośników kultury japońskiej, zarówno tej starożytnej, jak i nowoczesnej. Dla osób lubiących aktywne zwiedzanie, poznawanie nowych smaków oraz interesujących się zarówno nowoczesnymi metropoliami ale lubiących też odpocząć w pełnej zadumy świątyni. Japonia jest też świetnym miejscem na wyjazd z dziećmi - kraj jest bardzo bezpieczny pod każdym względem, a dla najmłodszych znajdzie się bardzo dużo atrakcji.

Kiedy

Wyjazd do Japonii można planować w dowolnym miesiącu, ale w najbardziej polecane okresy to wiosna i jesień. Kwitnące wiśnie można podziwiać w kwietniu, a czerwone liście klonów - w grudniu. Latem, podczas pory deszczowej, jest gorąco, parno i duszno - zwiedzanie nie jest wtedy najprzyjemniejsze.

Standard

Około 7000 złotych na dwa tygodnie pobytu to sensowny budżet, który pozwoli na noclegiw 3* hotelach lub ryokanach, podróżowanie szybkimi pociągami (opcjonalnie wykup JR Pass), zwiedzanie oraz jedzenie w dość dobrych restauracjach. Aby móc sobie pozwolić na pełne skosztowanie tego, co Japonia ma o zaoferowania, należy dołożyć dodatkowych kilka tysięcy złotych. Przykładowe ceny w Japonii: całodniowy bilet na metro kosztuje 710 jenów, bilety na jeden przejazd od 150 do 300 jenów. Dobry obiad w sieciowej restauracji można zjeść poniżej 1000 jenów, ale już lepszy posiłek kosztuje kilkukrotnie więcej.
Kinkaku-ji

Kinkaku-ji

Dni 1 – 7 Tokio i okolice

Zwiedzanie Tokio – 4 dni

Tokio to przede wszystkim wielkie, nowoczesne miasto. W samym Tokio na 4 – 5 dni też nie zabraknie rzeczy do zwiedzania, zarówno w dzień, jak i w nocy. Większość czasu wystarczy spacerować po mieście i podziwiać wieżowce oraz najdziwniejsze sklepy w Shinjuku, Harajuku czy Roppongi. Na pewno warto zrobić sobie wycieczkę na Odaibę – sztuczną wyspę na Zatoce Tokijskiej, gdzie oprócz wieżowców, centrów handlowych, plaży i Statuy Wolności jest też onsen (gorące źródła) w stylu XVIII wieku – warto spróbować klimatu Edu
Oprócz tego warto zwiedzić tereny pałacu cesarskiego oraz parki i świątynie, między innymi w Asakusa, najstarszej części Tokio, gdzie częściowo zachowała się tradycyjna zabudowa.

Zwiedzanie okolic Tokio – 3dni

Kamakura

Aby doświadczyć japońskiej kultury warto pojechać do Kamakury niedaleko od Tokio (bilet kosztuje
ok. 1000 jenów, wstęp do pojedynczych świątyń to 300 – 800 jenów.), gdzie są przepiękne świątynie, zarówno buddyjskie, jak i shintoistyczne, oraz olbrzymia statua Buddy na otwartym powietrzu. Wiele świątyń jest naprawdę klimatycznych, ukrytych w lesie.
Do Kamakury jedzie się około godzinę, dzień wystarczy na zwiedzenie.

Nikko

Warto też pojechać do Nikko, gdzie znajduje się mauzoleum jednego z shogunów, dawnych władców Japonii – Tokugawy Ieyasu. Miejsce jest piękne, też położone w lesie – jest to cały kompleks świątyń, naprawdę wart odwiedzenia. Drewniane świątynie są niesamowicie bogato i kolorowo zdobione – można między innymi zobaczyć słynne trzy małpki, które nie widzą, nie słyszą i nie mówią zła.
To już nieco dłuższa wycieczka – jedzie się ponad dwie godziny, ale można wyjechać rano i zwiedzić cały kompleks w ciągu jednego dnia. Jednodniowy pass – bilet w obie strony, autobusy na miejscu oraz wstęp do zabytków kosztuje 4400 jenów.
Można też zostać tam na noc w typowo japońskim ryokanie.

Yokohama

Będąc w Tokio można zrobić sobie całodzienną wycieczkę do pobliskiej Jokohamy i zobaczyć port, przepiękne ogrody japońskie oraz największe w Japonii Chinatown. Można także zwiedzić japoński browar Kirin.

Wspinaczka na górę Fuji

Przyjeżdżając do Japonii w lecie warto rozważyć wspinaczkę na górę Fuji – sam trekking nie jest szczególnie wymagający, a wschód słońca nad kraterem wulkanu jest wart wysiłku. Po zejściu z góry w ramach nagordy za wysiłek można zrelaksować się w onsenie z widokiem na słynny szczyt.

Japonia - widok na Fuji z Tokio

Japonia – widok na Fuji z Tokio

Dni 8 – 13 Kyoto i okolice

Zwiedzanie Kioto 4 dni

Kioto, dawna stolica Japonii, to miasto, gdzie dominuje tradycja. W starej dzielnicy Gion, gdzie zachowała się stara, tradycyjna zabudowa, można spotkać gejszę oraz zjeść typowy kiotowski posiłek. Miasto słynie z wielu liczących sobie setki lat drewnianych świątyń i pagód buddyjskich, oraz shintoistycznych chramów. Miasto położone jest dolinie między górami – to na ich stokach budowano świątynie, które miały chronić miasto przed złymi mocami. Przez Kioto przepływa rzeka Kamogawa, nad brzegami której rosną wiśnie, rozkwitające w kwietniu. W Kioto odbywa się wiele festiwali, szczególnie latem i jesienią. Jesienią i wiosną, podczas kwitnienia wiśni i czerwienienia klonów, świątynie są przepięknie podświetlone.
Warto tu zwiedzić pałac cesarski zbudowany w skromnym, surowym stylu, oraz dużo bogatszy zamek, będący siedzibą shoguna podczas wizyt w Kioto. Najbardziej znane ze świątyń to Kiyomizudera, Kinkakuji czy Ryoanji.

Brama do świątyni Todaiji

Brama do świątyni Todaiji

Okolice Kioto 3dni

Nara – pierwsza stała stolica Japonii

Będąc w Kioto dobrze jest zrobić sobie całodniową wycieczkę do oddalonej około 1,5 godziny jazdy pociągiem Nary – dawnej stolicy Japonii, gdzie można podziwiać jeden z najstarszych świątyń w kraju, umieszczone w pięknym parku rekonstrukcję pierwszego stałego pałacu cesarskiego. W Narze jest też świetne muzeum sztuki japońskiej.

Góra Koya

Miłośnicy tradycji oraz religii japońskiej będą zachwyceni dwudniowym pobytem na górze Koya, śwętym miejscu jednej z sekt buddyzmu japońskiego. Nocleg tam jest możliwy wyłącznie w jednym z wielu klasztorów buddyjskich. Mnisi przygotowują wegetariańskie posiłki, gorącą kąpiel w typowej japońskiej łaźni, a wcześnie rano można wziąć udział w ceremonii porannej oraz czytaniu sutr. Na górze są przepiękne świątynie, można wziąć udział w ceremoniach. Godny uwagi jest przepiękny, tajemniczy stary cmentarz, porośnięty tropikalną roślinnością i olbrzymimi cedrami.

Torii na górze Koya

Torii na górze Koya

Osaka

Osoby wolące bardziej współczesne rozrywki mogą udać się do oddalonej o około godzinę drogi Osaki, gdzie warto odwiedzić zamek oraz świetne oceanarium, a także przejść się centrum miasta.

Podsumowanie

Japonia oferuje oczywiście dużo więcej atrakcji niż te wymienione – osoby preferujące zobaczyć jak najwięcej mogą w ciągu dwóch tygodni przejechać szybkimi pociągami sporą część kraju, odwiedzając także tak znane miejsca jak Hiroshima, Nagasaki czy Fukuoka.
W zależności od konkretnych zainteresowań zwiedzającego można udać się szlakiem historii lub religii japońskiej, poznać najnowocześniejsze budowle czy szukać śladów ulubionych bohaterów mangi.

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!

Interesujące? Podziel się!

 • Miss Cecelia

  7000 tysięcy złotych to w pytę dużo…

 • Kacper

  7 tysięcy złotych z przelotem? czy na samo życie i atrakcje w Japonii?

  • Damian Bartyzel

   Byłem w 2012 w maju. W dwa tygodnie wydałem 200 000 jenów bez biletów lotniczych. Jednakże… Lecę teraz znów w maju, ale zamierzam przeżyć za 100 000 jenów czyli połowę tego co wcześniej. Według dzisiejszego kursu to jakieś 3585,70 PLN. Czyli zamiast hoteli i ryokanów – hostele. Nie będę wydawał też na pamiątki jak kimono, katana itp. Tańsze pociągi zamiast shinkansenów. Z moich obliczeń wynika, że dam radę za 100 000 spokojnie przeżyć dwa tygodnie nie głodując i mieć gdzie spać 😉 Japonia jest droga, ale jest też bezcenna 😉 Jeśli ktoś jest miłośnikiem tego kraju, nie będzie żałował żadnej ceny.

   • Kaśja Zabielska

    Jak myślisz,lecę w lutym,jaka moze byc pogoda?

 • Maciej