Dwa tygodnie w Indiach – Złoty Trójkąt

Autor: w Indie, Inspiracje

Dwa tygodnie w Indiach – Złoty Trójkąt
Indie - miejsce narodzin buddyzmu, kraj kontrastów, przebogata kultura i fantastyczna architektura kontrastują z nędzą ulicy. Indie fascynują, wciągają, mogą odrzucić osoby nieprzygotowane do kontaktu z tym krajem, ale na pewno nie pozostawią nikogo obojętnym.

Dla kogo

Wyjazd do Indii jest dla osób bardzo otwartych, akceptujących odmienność i inne kultury. Warto przed wyjazdem poczytać o Indiach i dowiedzieć się, jak funkcjonuje dzisiejsze indyjskie społeczeństwo, aby szok kulturowy i brak zrozumienia nie przesłonił piękna kraju. Warto wziąć po uwagę, że indyjska flora bakteryjna jest zupełnie inna od naszej, i większość turystów przechodzi przez problemy żołądkowe na początku pobytu.

Kiedy

Północny zachód Indii dobrze jest odwiedzać między listopadem a majem, kiedy nie jest przeraźliwie gorąco oraz nie ma deszczy monsunowych, które znacznie utrudniają zwiedzanie i przyczyniają się do problemów komunikacyjnych.

Standard

Indie są bardzo tanim krajem. Nocleg na wysokim poziomie można dostać za kilkadziesiąt złotych, posiłek w bardzo dobrej restauracji nie będzie kosztował więcej niż 30 - 40 zł. Przemieszczanie się również nie jest drogie, nawet pociągami w wysokim standardzie. 2000 złotych spokojnie wystarczą na dwutygodniowy pobyt na wysokim poziomie.

Złoty Trójkąt – Delhi, Agra, Jaipur

Większość pobytu sugerujemy prznaczyć na pustynny Rajasthan z jego stolicą – Jaipurem, oraz pobliskimi miejscowościami – Pushkarem, Udaipurem i Jaisalmerem, gdzie można niesamowicie doświadczyć indyjskiej kultury oraz zachwycić się dawnymi fortami i świątyniami.
Pomiędzy miastami można dość komfortowo przemieszczać się pociągami, chociaż dotarcie do bardziej odległych miejsc Rajasthanu będzie wymagało całonocnej jazdy pociągiem. Na szczęście są dostępne wygodne kuszetki, więc podróż nie będzie bardzo męcząca. W wielu miejscach można zatrzymać się w hotelach założonych w dawnych rezydencjach arystokratycznych – haweli.

Delhi – 2 dni

Delhi - grobowiec Humajuna

Delhi – grobowiec Humajuna


Stolica Indii wbrew pozorom nie jest piękna ani fascynująca, i nie ma sensu spędzać w niej więcej niż około dwa dni, aby się zaaklimatyzować i zobaczyć główne zabytki pozostałe po Wielkich Mogołach – dawnych muzułmańskich władcach północnych Indii – grobowiec Humajuna, Czerwony Fort Lal Qila, Jama Masjid – główny meczet Delhi, oraz minaret Kutb Minar.
Warto odwiedzić sikhijską świątynię – Gurudwarę Bangla Sahib oraz nowy kompleks świątyń hinduistycznych, ulokowany nad brzegiem Jamuny – Swaminarayan Akshardham.

Agra i Taj Mahal – 1 dzień

Agra
Z Delhi jedzie się do Agry pociągiem, czas podróży – ok. 4 godzin.
W Agrze nie ma sensu zostawać na dłużej niż jedną noc – oprócz Taj Mahalu oraz Czerwonego Fortu nie ma tam wiele do zwiedzania. Warto zobaczyć Taj w promieniach wschodzącego słońca – widok jest przepiękny, i nie ma tam wówczas aż takich tłumów.
Trzeba mocno uważać na oszustów i złodziei, których niestety tam nie brakuje.
W Indiach generalnie trzeba się bardzo mocno targować, zarówno przy zakupach, jak i opłatach za taksówkę,rykszę, a nawet przy kupnie biletów pociągowych, oraz uważać na naciągaczy, ale w Agrze – miejscu odwiedzanym przez miliony turystów – jest szczególnie wielu oszustów.

10 dni w Rajasthanie

Jaipur – 3 dni

Jaipur - Świątynia Małp

Jaipur – Świątynia Małp


W Jaipurze, jak w innych miastach Rajasthanu, wciąż zachowała się typowa dla regionu architektura. W Różowym Mieście, nazwanym tak ze względu na charakterystyczny kolor murów obronnych jest przepiękny pałac dawnych władców – Rajputów, niegdyś rządzących Rajasthanem, oraz broniące pałacu i miasta trzy bardzo ciekawe forty: Amber, Jaigarh i Narhargarh.
Oprócz tego warto udać się do przepięknej Świątyni Małp, położonej na wzgórzu na obrzeżach miasta, oraz do kilku pomniejszych świątyń, również wartych uwagi.

Puszkar – 2 dni

Wielbłądy w Puszkarze
Puszkar, święte miasto hinduistów, położone nad jeziorem o uświęconych wodach, leży godzinę drogi od Jaipuru. W listopadzie odbywa się tam słynny targ wielbłądów. Miasto jest małe, można je zwiedzić w jeden dzień, jest też idealne na zakupy – w centrum jest długi rynek pełen odzieży, ozdób i przypraw w bardzo niskich cenach.
W mieście są też dobre restauracje, a atmosfera świętego miasta i widok krów okupujących ulice są niezapomniane.
W Puszkarze można wynająć wielbłąda z przewodnikiem i udać się na kilkugodzinną przejażdżkę po pustynnej okolicy.

Udaipur – 2 dni

D:DCIM100DICAMDSCI0979.JPG
Udaipur to piękne, spokojnie miasteczko z błękitną zabudową i jeziorem w centrum. Warto po prostu spędzić dwa dni chodząc po wąskich uliczkach, robiąc zakupy na straganach (przepiękne wyroby srebrne!) oraz smakując lokalnych specjałów w którejś z wielu restauracji na dachach domów.

Jaisalmer – 2 dni

W Jaisalmerze również jest bardzo ciekawy, piękny fort, ale to nie główny powód, dla którego warto odwiedzić to miasto na skraju pustyni. Będąc w Jaisalmerze trzeba koniecznie udać się dwudniowe safari na wielbłądach na pustynię Tar oraz spędzić noc na piasku pod gwiazdami. Będzie to niezapomniane przeżycie. Na pustyni można zobaczyć także tradycyjne wioski ludzi żyjących w tamtych okolicach oraz zaznajomić się z sztuką, a przede wszystkim – tańcem.

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!

Interesujące? Podziel się!