Dwa tygodnie w Indiach – Złoty Trójkąt

Autor: w Indie, Inspiracje

Dwa tygodnie w Indiach – Złoty Trójkąt
Indie - miejsce narodzin buddyzmu, kraj kontrastów, przebogata kultura i fantastyczna architektura kontrastują z nędzą ulicy. Indie fascynują, wciągają, mogą odrzucić osoby nieprzygotowane do kontaktu z tym krajem, ale na pewno nie pozostawią nikogo obojętnym.

Dla kogo

Wyjazd do Indii jest dla osób bardzo otwartych, akceptujących odmienność i inne kultury. Warto przed wyjazdem poczytać o Indiach i dowiedzieć się, jak funkcjonuje dzisiejsze indyjskie społeczeństwo, aby szok kulturowy i brak zrozumienia nie przesłonił piękna kraju. Warto wziąć po uwagę, że indyjska flora bakteryjna jest zupełnie inna od naszej, i większość turystów przechodzi przez problemy żołądkowe na początku pobytu.

Kiedy

Kiedy jechać do Indii? Północny zachód Indii dobrze jest odwiedzać między listopadem a majem, kiedy nie jest przeraźliwie gorąco oraz nie ma deszczy monsunowych, które znacznie utrudniają zwiedzanie i przyczyniają się do problemów komunikacyjnych.

Standard

Jaki planować budżet na wyjazd do Indii? Indie są bardzo tanim krajem. Nocleg na wysokim poziomie można dostać za kilkadziesiąt złotych, posiłek w bardzo dobrej restauracji nie będzie kosztował więcej niż 30 - 40 zł. Przemieszczanie się również nie jest drogie, nawet pociągami w wysokim standardzie. Dziennie na pobyt możesz zaplanować ok. 100 zł.

Złoty Trójkąt – Delhi, Agra, Jaipur

Jeśli masz dwa tygodnia w Indiach, to większość pobytu przeznacz na pustynny Rajasthan z jego stolicą – Jaipurem, oraz pobliskimi miejscowościami – Pushkarem, Udaipurem i Jaisalmerem, gdzie możesz niesamowicie doświadczyć indyjskiej kultury oraz zachwycić się dawnymi fortami i świątyniami.
Pomiędzy miastami można komfortowo przemieszczać się pociągami, chociaż dotarcie do bardziej odległych miejsc Rajasthanu będzie wymagało całonocnej jazdy pociągiem.
Na szczęście są dostępne wygodne, klimatyzowane kuszetki, więc podróż nie będzie bardzo męcząca. Zakup biletów online z 3 miesięcznym wyprzedzeniem.
Warto pamiętać, że zarówno pociągi, jak i samoloty są mocno poopóźniane, więc lepiej nie planować bardzo intensywnej trasy.
W wielu miejscach można zatrzymać się w hotelach założonych w dawnych rezydencjach arystokratycznych – haweli.

Delhi – 1 – 2 dni

Delhi - grobowiec Humajuna

Delhi – grobowiec Humajuna


Stolica Indii wbrew pozorom nie jest piękna ani fascynująca, i nie ma sensu spędzać w niej więcej niż około dwa dni, aby się zaaklimatyzować i zobaczyć główne zabytki pozostałe po Wielkich Mogołach – dawnych muzułmańskich władcach północnych Indii – grobowiec Humajuna, Czerwony Fort Lal Qila, Jama Masjid – główny meczet Delhi, oraz minaret Kutb Minar.
Warto odwiedzić sikhijską świątynię – Gurudwarę Bangla Sahib oraz nowy kompleks świątyń hinduistycznych, ulokowany nad brzegiem Jamuny – Swaminarayan Akshardham.

Agra i Taj Mahal – 1 dzień


Z Delhi jedzie się do Agry pociągiem, czas podróży – ok. 4 godzin.
W Agrze nie ma sensu zostawać na dłużej niż jedną noc – oprócz Taj Mahalu oraz Czerwonego Fortu nie ma tam wiele do zwiedzania. Warto zobaczyć Taj w promieniach wschodzącego słońca – widok jest przepiękny, i nie ma tam wówczas aż takich tłumów.
Jeśli masz więcej czasu, pojedź do Fathepur Sikri – to XVI-wieczna stolica władcy Wielkich Mogołów – Akbara, jedne z lepiej zachowanych kompleksów architektonicznych tego okresu, zbudowana dookoła grobowca sufickiego świętego Salima Chishti. Dojedziesz tam autobusem lub taksówką, a cała wycieczka ze zwiedzaniem zajmie Ci ok. 6 godzin.
Trzeba mocno uważać na oszustów i złodziei, których niestety tam nie brakuje.
W Indiach generalnie trzeba się bardzo mocno targować, zarówno przy zakupach, jak i opłatach za taksówkę, rykszę, a nawet przy kupnie biletów pociągowych, oraz uważać na naciągaczy, ale w Agrze – miejscu odwiedzanym przez miliony turystów – jest szczególnie wielu oszustów.

10 dni w Rajasthanie

Jaipur – 3 dni

Jaipur - Świątynia Małp

Jaipur – Świątynia Małp


W Jaipurze, jak w innych miastach Rajasthanu, wciąż zachowała się typowa dla regionu architektura. W Różowym Mieście, nazwanym tak ze względu na charakterystyczny kolor murów obronnych jest przepiękny pałac dawnych władców – Rajputów, niegdyś rządzących Rajasthanem, oraz broniące pałacu i miasta trzy bardzo ciekawe forty: Amber, Jaigarh i Narhargarh.
Oprócz tego warto udać się do przepięknej Świątyni Małp, położonej na wzgórzu na obrzeżach miasta, oraz do kilku pomniejszych świątyń, również wartych uwagi.

Puszkar – 2 dni

Wielbłądy w Puszkarze
Puszkar, święte miasto hinduistów, położone nad jeziorem o uświęconych wodach, leży godzinę drogi od Jaipuru. W listopadzie odbywa się tam słynny targ wielbłądów. Miasto jest małe, można je zwiedzić w jeden dzień, jest też idealne na zakupy – w centrum jest długi rynek pełen odzieży, ozdób i przypraw w bardzo niskich cenach.
W mieście są też dobre restauracje, a atmosfera świętego miasta i widok krów okupujących ulice są niezapomniane.
W Puszkarze możesz wynająć wielbłąda z przewodnikiem i udać się na kilkugodzinną przejażdżkę po pustynnej okolicy.
Jest tam ciekawa Świątynia Sikhów – Gurudwara Sahib – piękny, biały budynek; w każdej Gurudwarze jest jadłodajnia, gdzie każdy może dostać darmowy posiłek a także jedyna w Indiach świątynia Bramhy.

Udaipur – 2 dni

D:DCIM100DICAMDSCI0979.JPG
Udaipur to piękne, spokojnie miasteczko z błękitną zabudową i jeziorem w centrum. Warto po prostu spędzić dwa dni chodząc po wąskich uliczkach, robiąc zakupy na straganach (przepiękne wyroby srebrne!) oraz smakując lokalnych specjałów w którejś z wielu restauracji na dachach domów.
Jeśli zdecydujesz się na Udajpur, to możesz pojechać także na jeden dzień do Ranakpur ze słynną marmurową świątynią dżinistów z XV wieku. Tereny dookoła są piękne, jest park narodowy oraz genialny fort Kumbhalargh, chociaż dostać się do niego nie jest łatwo – najlepiej poruszać się samochodem z kierowcą.

Jaisalmer – 2 dni

W Jaisalmerze również jest bardzo ciekawy, piękny fort, ale to nie główny powód, dla którego warto odwiedzić to miasto na skraju pustyni. Będąc w Jaisalmerze trzeba koniecznie udać się dwudniowe safari na wielbłądach na pustynię Tar oraz spędzić noc na piasku pod gwiazdami. Będzie to niezapomniane przeżycie. Na pustyni można zobaczyć także tradycyjne wioski ludzi żyjących w tamtych okolicach oraz zaznajomić się z sztuką, a przede wszystkim – tańcem.
Do Jaisalmeru możesz dolecieć z Jaipuru, albo dojechać nocnym pociągiem z Udaipuru.

Waranasi 2 – 3 dni


Jeśli masz dodatkowe dni, jedź do Waranasi, miasta nad Gangesem, najświętszego i pewnie najbrudniejszego miasto Indii, z niesamowitą atmosferą – jedno z najbardziej fascynujących miejsc w tym kraju. Można po prostu siedzieć na stopniach nad rzeką i patrzeć, jak toczy się tu koło życia – stosy pogrzebowe w ghatach płoną całą dobę, prochy są wrzucane do rzeki, obok kąpią się ludzie, robią pranie i myją swoje bawoły.
Koniecznie popłyń łodzią po rzece w ciągu dnia i w czasie wieczornej ceremonii świateł.

Drugiego dnia w Waranasi pojedź na wycieczkę do Bodh Gaya, miejsca, gdzie Budda– jedno z czterech najświętszych miejsc buddyzmu, gdzie Budda wygłosił pierwsze kazanie i wprawił w ruch koło dharmy – wizyta w tamtejszej świątyni i pod świętym drzewem.

Khajuraho 1 dzień


Z Waranasi wskocz do nocnego pociągu do Kahjuraho, tam wynajmij rykszę na cały dzień i pojedź do świątyń z listy UNESCO, słynnych z płaskorzeźb z kamasutrą.
Kompleksy świątyń w Khajuraho są oddalone od siebie o kilka kilometrów i dzielą się na wschodni i zachodni, a zwiedzanie zajmie cały dzień. Rykszarz dowiezie Was do jednego kompleksu, tam około 3 godzin zwiedzania i przejazd do kolejnego, następnie przejazd do miasteczka na nocleg.

Grupa Zachodnia jest większa i bardziej znana, najpopularniejsze świątynie to Kandariya Mahadeo, Devi Jagadambi Temple, Chausath Yogini Temple, Chitragupta Temple ale wszystkie są blisko siebie, żadnej nie przeoczysz.

Grupa Wschodnia jest mniejsza, tu zaplanuj około godziny zwiedzania, zobaczysz kolejne fantastycznie zdobione świątynie.

Z Khajuraho powróć nocnym pociągiem do Delhi, skąd możesz wyjechać do Polski albo kontynuować podróż.

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Jeśli wybierasz się do Indii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje azjatyckie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Interesujące? Podziel się!