Dwa tygodnie na Dominikanie

Autor: w Gdzie na wakacje, Inspiracje, Karaiby, Kuba

Dwa tygodnie na Dominikanie
Dominikana kojarzy się z rajskimi plażami, świetną pogodą i niestety również wakacjami all-inclusive. Na szczęście nie trzeba koniecznie tam jechać z wycieczką, można po prostu wykupić lot czarterowy albo połączenie z przesiadką i spędzić wspaniałe dwa tygodnie nie tylko na plaży, ale też na odkrywaniu karaibskiej kultury i lokalnych zwyczajów. Dominikana to jeden z największych krajów na Karaibach, nie zabraknie tam atrakcji, zarówno tych związanych z piaskiem i słońcem, jak i zieloną dżunglą i wodą niezależnie od tego, czy spędzisz tam tydzień, czy miesiąc.

Dla kogo

Wyjazd na Dominikanę jest oczywiście idealny dla fanów plażowania i karaibskiej atmosfery, ale także dla osób kochających przyrodę, wędrówki po dżungli czy jazdę konną. Miłośnicy architektury kolonialnej też świetnie odnajdą się na Dominikanie - historia kolonialna Dominikany sięga czasów Kolumba. Dominikana, ze względu na klimat, piękne plaże i przyrodę jest dobrym miejscem na wakacje z dziećmi.

Kiedy

Sierpień i wrzesień na Dominikanie to czas huraganów, więc tego okresu lepiej unikać, tym bardziej, że lipiec - sierpień to wysoki sezon ze względu na wakacje w Europie. Najlepsza pogoda na Dominikanie - nieco mniejsze upały - jest w okresie grudzień - luty, więc najlepiej jest jechać jesienią lub wiosną, aby uniknąć i tłumów, i huraganów.

Standard

Dominikana nie jest szczególnie droga - to wciąż jeden z tańszych krajów regionu, ale na miejscu dobrze będzie liczyć wydatki na osobę od ok. $60 na dzień na pobyt bez szaleństw, ale na dobrym standardzie. Poruszanie się na miejscu poza miastami i resortami albo wynajętym samochodem – nie będzie to większy problem, auto lepiej wynająć przed przyjazdem – albo komunikacją publiczną – sieć autobusowa jest dość dobrze rozwinięta.

Dni 1 – 3 Punta Cana

Pierwsze kilka dni w okolicach plaż Punta Cana oraz Bávaro. Z lotniska do resortów na plaży jest kilkanaście kilometrów.
Punta Cana ma dobrą bazę noclegową, ale jadąc tam warto mieć na uwadze, że jest to główna baza organizatorów zorganizowanych wakacji, więc jest tam bardzo turystyczny, resortowy klimat oraz intensywne życie nocne.

Atrakcje w Punta Cana

  • Na miejscu oprócz plaż są parki narodowe z przepiękną przyrodą – Laguna Hoyo Azul z lazurową wodą
  • Park ekologiczny Indigenous Eyes
  • Laguna Bavaoro z rezerwatem dzikich zwierząt – można tam również pływać kajakami
  • W Punta Cana nie brakuje klubów nocnych i kasyn – miasto jest idealnym miejscem dla miłośników życia nocnego.

Dni 4 – 7 Santo Domingo

Santo Domingo, stolica Dominikany a zarazem najstarsze i największe miasto europejskie obu Ameryk, to tętniący życiem ośrodek historyczny, kulturalny, słynny także ze świetnej kuchni. Miasto zostało założone przez młodszego brata Krzysztofa Kolumba – Bartolomeo – i pozostaje najstarszym nieprzerwanie zamieszkanym kolonialnym ośrodkiem w Amerykach. To tutaj zbudowano pierwszy uniwersytet, katedrę, zamek i fortecę Nowego Świata.

Atrakcje Santo Domingo

  • Zona Colonial – stare miasto Santo Domingo, którego zaułki przypominają o historii regionu. Tu znajduje się Called de Las Dammas – najstarsza wybrukowana ulica obu Ameryk. Warto się po prostu zgubić w uliczkach, przy których stoją stare kościółki, hiszpańskie domy czy usiąść z kawą na jednym z wielu niewielkich, cichych swkerków.
  • Całodniowa wycieczka do Los Tres Ojos – wapiennej jaskini z podwodnymi jeziorami, jednej z głównych atrakcji Dominikany.
  • Faro a Colon – latarnia morska Kolumba – monumentalny, ciekawy architektonicznie budynek w kształcie krzyża, w którym mieści się mauzoleum Krzysztofa Kolumba oraz centrum kultury, otwarte w 1992 roku – z okazji 500-lecia dotarcia do Ameryki przez Europejczyków.

Dżungla na Dominikanie

Dni 7 – 9 Cordillera Central

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek i górską scenerię, to wsiądź w autobus w Santo Domingo po dwóch godzinach wysiądź w Jaraboacoa, miejscowości w sercu „dominikańskich Alp”.
Jarabacoa jest najbardziej znanym miejscem, ale można też zatrzymać się w wiosce San José de las Matas – niesamowite widoki są tam gwarantowane, albo wziąć namiot i udać się na kilkudniowy trek na szczyt Pico Duarte, zaczynający się w wiosce La Ciénaga.

Dni 10 – 14 Samana

Do Samany można dojechać autobusem lub dolecieć, na miejscu dobrą opcją jest także wypożyczenie samochodu i kilkudniowa trasa przez mniejsze miejscowości, parki i plaże prowincji.
Samana to niesamowite plaże,jedne z najpiękniejszych na świecie, więc kilka dni można spędzić tu na samym plażowaniu.

Humpbaki w Samanie

W Samanie jest możliwość rejsu, podczas którego można zobaczyć humpbaki w naturalnym środowisku – od stycznia do marca jest sezon ich wędrówek.

Park Narodowy Los Haitises

Warto także udać się do parku narodowego Parque Nacional Los Haitises – maleńkie wysepki na turkusowej wodzie, niesamowita fauna i flora, olbrzymie ilości ptaków, jaskinie z dawnymi malowidłami. Park eksploruje się maleńkimi łódkami, lokalni przewodnicy są kompetentni, więc warto korzystać z ich usług.
Z Parku można popłynąć dalej na wyspę Bacardi – Cayo Levantado – i zrelaksować się na plaży

wodospady El Salto del Limon

Duży wodospad, do którego prowadzi szlak przez dżunglę – dość komercyjna trasa, ale widoki są piękne. Zazwyczaj jedzie się konno, może to być dość męczące. Przewodnicy są kompetentni, ale należy pamiętać o drobnych na napiwek.
plaże dominikany

Interesujące? Podziel się!