Chiny w dwa tygodnie – klasyczna trasa

Autor: w Chiny, Gdzie na wakacje, Inspiracje

Chiny w dwa tygodnie – klasyczna trasa
Proponujemy klasyczną trasę po głównych chińskich metropoliach i otaczających je mniejszych miejscowościach, idealną dla osób pierwszy raz odwiedzających Chiny. Nie zabraknie okazji, żeby zaznajomić się z chińską współczesną cywilizacją i dawną kulturą, oraz rozsmakowanie się w fenomenalnej regionalnej kuchni Chin. Poruszanie się szybkimi pociągami nie przysporzy kłopotów, w dużych miastach komunikacja po angielsku też w większości przypadków nie będzie problemem.

Dla kogo

Klasyczna trasa dla osób po raz pierwszy odwiedzających Państwo Środka, miłośników wielkich miast, zgiełku Chiny są polecane przede wszystkim miłośnikom azjatyckiej kultury oraz kuchni Przyroda Chin jest bogata, ale największe parki są oblężone przez turystów, więc nie do końca można liczyć na spokojny pobyt na łonie natury. Warto pamiętać, że zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, co dla osób mających problemy z oddychaniem może być barierą.

Kiedy

Chiny są olbrzymie, więc temperatura jest również bardzo zróżnicowana, ale generalnie najlepiej jest jechać na wiosnę albo jesienią, aby uniknąć skrajnych temperatur. Najlepiej jest unikać weekendu majowego oraz pierwszego tygodnia października - to chińskie święta - ceny noclegów są wyższe niż zazwyczaj a dodatkowo trudno jest zarezerwować bilety kolejowe. Najwięcej turystów jest w Chinach latem, mimo upałów i deszczy w części regionów kraju.

Standard

W Chinach można mieć zarówno luksusowy hotel jak i skromny hotelik, chociaż czystość czasami może być problemem. Podobnie z restauracjami - od budek na ulicy z tanim i pysznym jedzeniem, po jedne z najlepszych na świecie restauracji. Najdroższa jest komunikacja - trzeba liczyć po paręset złotych na szybkie pociągi i samoloty - inaczej poruszanie się będzie zajmować zbyt wiele czasu.

Dni 1 – 4 Pekin

Aklimatyzacja i poznawanie zarówno starożytnego, jak i komunistycznego oraz nowoczesnego oblicza Pekinu.
Warto rozważyć nocleg w Hutongach – tradycyjnych chińskich domach, których już nie wiele pozostało ze względu na szybką urbanizację miasta.

Dzień 1

Zakazane Miasto- dawna siedziba cesarza, obecnie przerobiona na imponujące muzeum i leżący za nim park Beihai oraz świątynia za Zakazanym Miastem na wzgórzu Jingshan – rozciąga się z niej przepiękna panorama na kompleks pałacowy.
Spacer na Plac Tiananmen naprzeciwko Zakazanego Miasta wraz z mauzoleum Mao i spacer przez hutongi – dawne osiedla dookoła placu.

Dzień 2

Całodniowa wycieczka na Wielki Mur (bardziej lub mniej komercyjnie) Dobrą opcją jest wzięcie taksówki na cały dzień i pojechanie na Wielki Mur z kierowcą. Można wybrać miejsce najbardziej znane – Badaling, jak i pojechać dalej, gdzie nie dociera wielu turystów. Możliwy jest także kamping przy Wielkim Murze

Dzień 3

Lama Temple (Yonghegong) oraz Świątynia Niebios. W okolicy jest wiele lokalnych rynków, którymi warto się przejść.
Po południu można przejść się na centralną ulicę handlową Pekinu oraz w okolice CBO, żeby zobaczyć nowoczesną twarz miasta.

Dzień 4

Pałac Letni, wycieczka na zakupy i poznawanie lokalnych rynków
Wioska olimpijska i stadion Ptasie Gniazdo.

Dni 5 – 6 X’ian

Do X’ian można dostać się całonocnym pociągiem z wygodną kuszetką, albo pojechać szybkim bullet train’em, który jedzie ok. 6 godzin.

Dzień 1

Muzeum historii Shiaanxi – muzeum jest świetne, warto je odwiedzić. Czynne od 8:30, wstęp wolny, ale jest ograniczona liczba zwiedzających: warto odwiedzić je rano
Popołudniowe zwiedzanie murów miejskich Chengqiang
Opcjonalnie: można wypożyczyć rower i przejechać się 18 km wzdłuż murów miejskich. Rower można wypożyczyć przy wschodniej bramie za 40 yuanów (plus 300 yuanów depozytu).

Dzień 2

Poranek: słynna Terakotowa Armia – mauzoleum pierwszego cesarza dynastii Qin.
Po południu: Big Wild Goose Pagoda (Pagoda Dayan) – warto zajść do niej za dnia i po zmroku – jest tam wieczorny pokaz świateł i muzyki w fontannie.

Opcjonalnie: Dzień 3

Opcjonalnie: dodatkowy dzień na przejażdżkę na Góre Hua (Huashan) lub do świątyni Famen, odległej o 120 km oraz do grobowca Xialing.

Dni 7 – 9 Guilin/Yangshuo

Dzień 1

Przelot ze X’ian do Guilin. Jeden dzień warto spędzić na zwiedzaniu atrakcji miasta, do których zaliczają się wapienna jaskinia Ludi Yan, Wzgórze Elephant Trunk Hill, w którym również znajdują się jaskinie oraz pagoda, a także stare miasto Daxu Ancient Town.

Dzień 2

Wycieczka do Longshen, aby zobaczyć słynne tarasowe pola ryżowe Longji. Przy okazji można zwiedzić wioski mniejszości etnicznych oraz spacer wśród pól od wioski do wioski.

Dzień 3

Rejs rzeką Li wśród wapiennych formacji skalnych, opcjonalnie także przejażdżka rowerem przez krajobrazy Yangshuo.

Dni 10 -13 Szanghaj i okolice

W Szanghaju, oprócz słynnego Bundu – bulwaru nad rzeką, French Concession – dawnej kolonialnej dzielnicy oraz wieżowców i nowoczesnego centrum warto zwiedzić ciekawe muzea oraz przejść się po starych dzielnicach z typową dla dawnych Chin zabudową.
Parę godzin warto będzie poświęcić na „starówkę” ze sklepami, herbaciarniami oraz piękną świątynią Jing’an

Wycieczki z SZanghaju

  • „Miasta na wodzie”, poprzecinane kanałami gdzie komunikacja oraz handel odbywa się łodziami; miasteczka na przedmieściach Szanghaju, dojazd autobusem lub taksówką.
  • Całodniowa wycieczka do Suzhou (dojazd bullet trainem, ok 2 godzin) – niegdysiejsza stolica królestwa Wu (12 – 4 wiek p.n.e.), słynne przede wszystkim z przepięknych ogrodów i starówki nad rzeką, wśród kanałów.

Z Szanghaju powrót do Pekinu bullet train’em i wylot do Polski.

Interesujące? Podziel się!