Boliwia w 10 dni

Autor: w Ameryka Południowa, Boliwia

Boliwia w 10 dni
Boliwia to jeden z rzadziej odwiedzanych i niedocenianych krajów Ameryki Południowej, a jednak znajdziesz tu - poza oczywistymi miejscami - Salar de Uyuni i jeziorem Titicaca - dziewiczą, amazońską dżunglę, pampy, park narodowy Kaa Iya z najlepszymi na świecie warunkami do obserwacji jaguarów, wysokie górskie szczyty i długie, fascynujące szlaki trekkingowe gdzie niemal nie napotkasz innych ludzi, dziedzictwo Inków i bogatą cywilizację.

Dla kogo

Boliwia jest krajem dla miłośników - przygód - podróżowanie tu bywa ciężkie, sporo czasu spędzisz w autobusach, nie wszędzie też jest dobra infrastruktura turystyczna, ale widoki i natura zrekompensują Ci trudy podróży.

Kiedy

Kiedy jechać do Boliwii? Najlepszy okres na wyjazd do Boliwii to pora sucha od maja do października. Od listopada do kwietnia jest pora monsunów - jest wilgotno i deszczowo, a dojazd do części miejsc może nie być możliwy.

Standard

Jaki budżet planować na wyjazd do Boliwii? Boliwia nie jest drogim krajem - dziennie na osobę wystarczy Ci $30 - $40 na podróżowanie w całkiem niezłym standardzie.

Wyjazd do Boliwii możesz połączyć z podróżą do Peru, przekraczając granicę nad jeziorem Titicaca, albo z Chile, jadąc z Pustyni Atakama do Salar de Uyuni a następnie kontynuować podróż przez Chile.
Twoja trasa po Boliwii zaczyna się w La Paz, dokąd możesz dolecieć z dowolnego miejsca albo w Copacabana, gdzie dojechać autobusem z Puno w Peru, a kończy w Atakama, skąd możesz wylecieć do Santiago – ciężko jest dolecieć do Boliwii z Polski, lepiej wybrać kraje ościenne.
Na podróż do Boliwii możesz poświęcić 10 – 14 dni, a nawet więcej, jeśli masz czas i interesują Cię odległe zakątki tego kraju, trekking w Kordylierach i obserwowanie jaguarów.

Titicaca i Isla del Sol 2 dniJeśli zaczynasz podróż po Boliwii przekraczając granicę z Peru, to najpierw znajdziesz się nad jeziorem Titicaca. Po boliwijskiej stronie jest Isla del Sol – Wyspa Słońca, do której dostaniesz się łodzią z miejscowości Copacabana, w której rozpoczniesz swoją podróż po Boliwii.
Na Isla del Sol, gdzie nie ma ruchu kołowego, znajdziesz pozostałości po dawnej cywilizacji Inków, a wyspa do dzisiaj jest zamieszkana głównie przez rdzenną ludność Boliwii.
Spędź tu przynajmniej jedną noc, jeśli masz więcej czasu na podróż, to dwie.

La Paz 2 – 3 dniDo La Paz w kilka godzin dojedziesz autobusem z Copacapany.

Zwiedzanie La Paz

Przejedź nad miastek wyciągiem Teleferico, który łączy główne atrakcje miasta jednocześnie będąc jedną z głównych atrakcji turystycznych – są trzy linie: czerwona, na której jest słynny Open Air Market, największy w Boliwii, żółta oraz zielona. Kolejki odjeżdżają co kilkanaście sekund 5 – 22.
Spacer przez Stare Miasto
Plaza Murillo – centralny plac La Paz
Witches Market – Targ Czarownic, gdzie sprzedaje się zioła, ludowe leki i mikstury do tradycyjnych rytuałów.
Z rynku można przejść się na ulice handlowe Linares i Sagarnaga oraz na ulicę Jaen – bardzo ładna, wąska uliczka z kolorowymi domkami i zestawem bardzo dziwnych muzeów.
Calle Jaen i Iglesia oraz Plaza de San Francisco – dobre miejsce na przekąskę czy kawę.
Mercado Lanza – typowy rynek z jedzeniem

Góra Chacaltaya – na której szczycie jest lodowiec i rozciąga się widok aż na jezioro Titicaca. Góra ma 5395 metrów n.p.m. ale da się podjechać bardzo wysoko, do 5300 m, więc wspinaczka zajmuje ok. 30 – 40 min a widoki są jej warte; był to też najwyżej położony resort narciarski na świecie ale ze względu na zmiany klimatyczne i brak śniegu resort jest w ruinie.

Valle de Luna – labirynt kanionów i zwietrzałych formacji skalnych 10 km z La Paz, taxi lub autobus jedzie ok 40 min. Na miejscu jest wiele szlaków spacerowych, możesz spędzić tam cały dzień.

Amazonia 2 dni

Jeśli chcesz zobaczyć boliwijską Amazonię, a przede wszystkim pampę, to poleć z La Paz do Rurrenabaque.
Z Rurrenabaque startuję wycieczki po boliwijskiej Amazonii – możesz zdecydować się na trzydniowy wyjazd na pampę albo do dżungli – tu rozpościera się park narodowy Madidi. Jest też opcja zobaczenia i pampy, i dżungli podczas jednego wyjazdu.

Sucre 1 – 3 dni

Sucre, do którego dolecisz z La Paz, jest słynne z pięknej, kolonialnej starówki zanajdującej się na liście dziedzictwa UNESCO – pół dnia wystarczy na spokojny spacer po Starym Mieście i zobaczenie głównych zabytków –
Central Mercado, Parque Bolivar,Convento De San Felipe Neri czy Museo de Santa Clara – klasztor i małe ale ciekawe muzeum oraz katakumby.

Jeśli lubisz trekking, to z Sucre możesz wybrać się na dwudniową wycieczkę na Krater Maragua Crater. Trekking jest dość trudny, ale widoki są jego warte.

Z Sucre pojedź popołudniowym autobusem do Potosi – droga zajmie 3 – 4 godziny.

Potosi 1 dzień

Kopalnie w Potosi
Cerro Rico – dawne kopalnie srebra, które kosztowały życie dziesiątek tysięcy górników, w tym dzieci. Obecnie udostępnione do zwiedzania, są dość klaustrofobicznie a dla osób wysokich bardzo niewygodnie – nisko i wąsko. W środku jest ok. 25 stopni, miejscami mało tlenu; należy spakować sporo wody.Samo zwiedzanie trwa 2 – 3 godziny.

Gorące Źródła w Potosi
Gorące źródła w Tarapaya – Ojo del Inca – 20 km z hotelu – można dojechać mini-vanem z centrum (Mercado Chuquima) albo taksówką. Nie wolno się tu kąpać ale można zrobić sobie ładny spacer oraz piknik na miejscu.

Zwiedzanie Potosi – kolonialna starówka
Mennica – Casa Nacional de Moneda
Torre de la Compañía de Jesús,
Convento Museo Santa Teresa
Iglesia de San Lorenzo de Carangas
Katedra
Popołudniowy przejazd do Uyuni autobusem – około 4 godzin.

Salar de Uyuni 2 – 3 dniW samej miejscowości Uyuni jako ciekawostkę można zrobić sobie spacer na „cmentarz pociągów” – kilkanaście pordzewiałych składów z czasów świetności Uyuni,

Z Uyuni pojedź na wycieczkę na solniska – możesz wybrać opcję trzydniową, kończącą się w Chile na pustynia Atakama – możesz kontynuować podróż albo z Santiago polecieć do Polski.

Jeśli podoba Ci się taki szkic albo masz więcej czasu, który chcesz spędzić w Boliwii, to skontaktuj się z nami – Twój wyjazd do Boliwii możemy zaprojektować dowolnie!

Interesujące? Podziel się!