Argentyna – kraj tanga, futbolu i mate oraz wina i dobrego jedzenia. Argentyńskie asado, grill, jest nadal jednym z najważniejszych posiłków w argentyńskiej diecie.
Dla turystów Argentyna to patagońskie góry i lodowce, oszałamiający huk wodospadów Iguazu, roztańczone Buenos Aires i tajemnicza Terra del Fuego.
Mając trzy tygodnie na podróż do Argentyny około tygodnia poświęć na Buenos Aires oraz Iguazu, ale resztę podróży spędź w Patagonii – nie będziesz żałować!

Kiedy jechać do Argentyny?

Jeśli głównym celem Twojego wyjazdu do Argentyny jest Patagonia i Ziemia Ognista, to wybierz okres letni – od listopada do początku marca. Jeśli chcesz uniknąć największych tłumów, to listopad oraz marzec są dobrą porą, chociaż będzie zimno.

Jaki planować budżet na podróż po Argentynie?

Patagonia, a szczególnie Ziemia Ognista to bardzo drogie miejsca, jeśli planujesz spacer po lodowcu czy wycieczkę łodzią to jedna wycieczka będzie kosztować $80 – $200.
Noclegi to koszt około $50 – $70 za dobę (średni ale dobry standard), na jedzenie dobrze liczyć $30 – $40 na osobę.
Wynajem samochodu – Cena zaczyna się od ok. $100 na dobę plus ok. $140 jednorazowo za przekraczanie granic (opłaty administracyjne + ubezpieczenie) a loty wewnętrzne to ok $300 – $500 na osobę za kilka połączeń.

Pobyt w Argentynie północnej jest nieco tańszy, jeśli chodzi o jedzenie ale noclegi w Buenos Aires mają podobne ceny.

Lokalna waluta to peso argentyńskie, 100 Ar$ to ok. 5 dolarów amerykańskich.

W dużej ilości miejsc możesz płacić dolarami amerykańskimi i jest to bardziej opłacalne niż peso.

Wiza do Argentyny na pobyt turystyczny do 90 dni nie jest wymagana, wystarczy paszport.

.

Czy podróż do Argentyny i Patagonii jest dla mnie?

Argentyna jest krajem dla miłośników dobrej kuchni – przede wszystkim wołowiny i steków, zabawy i tanga. Podróż do Patagonii jest dla fanów wspinaczki, ośnieżonych szczytów, olbrzymich lodowców i dzikiej przyrody – znajdziesz to lwy morskie, foki czy klika gatunków pingwinów i zobaczysz jedne z najpiękniejszych górskich widoków na ziemi.

Buenos Aires 2 – 3 dni

widok na centrum Buenos Aires
Swoją podróż po Argentynie zaczniesz od zwiedzania miasta – Buenos Aires.

Ze wszystkich stolic Ameryki Południowej właśnie ono – zwane też Capital Federal, Baires, BsAs lub po prostu BA – jest najbardziej pociągające – uwodzicielskie, wyrafinowane ale z posmakiem kultury gaucho (kowboje Argentyny). To miasto eklektyczne ale o silnej tożsamości, które nigdy nie nudzi, rzadko śpi i niezmiennie hipnotyzuje swoich gości. Mimo wpływu wielkich miast europejskich, Buenos Aires ma swoją własną odrębną tożsamość wzmocnioną przez tradycję, w tym piłkę nożną, tango i mate. Po jednej stronie miasto ograniczają wody Rio de la Plata, największego na świecie estuarium – symbol dobrobytu BA to wysokie stosy kontenerów na wybrzeżu i tętniący życiem port. Na zachód i południe, rozciągają się Pampa – historyczne źródła żywności miasta i bogactwa.

Nowoczesne Buenos Aires to eleganckie restauracje, bary, zabytkowe, czarujące kawiarnie i tętniące energią kluby nocne. Dodatkowo opera światowej klasy, liczne teatry, kina, awangardowe galerie i pałace w stylu francuskim podkreślające przywiązanie do sztuki i poczucie stylu Argentyńczyków.

Główne atrakcje Buenos Aires

  • Teatro Colon – jeśli lubisz operę, to warto kupić bilety na wieczór; w ciągu dnia jest możliwość godzinnego zwiedzania z anglojęzycznym przewodnikiem lub w języku hiszpańskim.
  • El Obelisco – symbol miasta
  • Ulica Florida – dzielnica handlowa, pełna sklepów.
  • Galería Güemes – Florida 165. Na 14 piętrze jest taras widokowy.
  • Casa Rosada – siedziba prezydenta
  • Spacer do Plaza de Mayo
  • Catedral Metropolitana
  • Spacer przez Puerto Madero – nowoczesną dzielnicę ze świetnym waterfrontem; zmodernizowano dawny port i doki.
  • Słynny cmentarz Recoleta z grobem Evity
  • Centro Cultural Recoleta – centrum kultury – wystawy, eventy i prezentacje. Warto zajrzeć będąc w pobliżu
  • Spacer na Plaza Francia – tam znajduje się jedna z najsłynniejszych kawiarni w mieście – Cafe La Biela – świetne miejsce, żeby usiąść i obserwować miejskie życie. tam też jest sporo par tańczących tango. W weekendy odbywa się świetny rynek – warto pobuszować wśród straganów.
  • Alvear Avenue – dawne luksusowe wille obecnie zmienione na hotele – pokazują, czemu BA bywa nazywane Paryżem Południa. Jeśli nie będziesz zmęczony, możesz stąd iść dalej na zachód, przez Parque Las Heras i ogród botaniczny aż do Plaza Italia gdzie zielone drzewa kontrastują z białym marmurem budynków tej części miasta.
  • Spacer przez dzielnicę La Boca do Usina del Arte – sam budynek jest ciekawy, w środku galeria, częste eventy i pokazy tańca.
  • Spacer wzdłuż Caminito słynnego z kolorowych domków, gdzie kwitnie sztuka uliczna.

San Telmo i tango

Spacer po San Telmo i okolicy – dzielnica jest bardzo ładna i warta odwiedzenia. Zabytkowe budynki, antyki, sklepy kolonialne, miejsce narodzin tanga.
Warto wybrać się do San Telmo na Plaza Dorrego popatrzeć na tango.
Na Plaza Dorrego często można spotkać tancerzy wieczorami, więc warto usiąść tam w kawiarni – turystyczne, ale i tak warto spędzić tam chwilę

Spacerując po okolicach Palermo znajdziesz wiele miejsc, ogłaszających, że tego dnia jest u nich tango – wchodzi się bez rezerwacji jeśli są miejsca, część jest bezpłatna tylko trzeba zamówić jedzenie/napoje. Możesz także zarezerwować stolik i zobaczyć pokaz tanga połączony z kolacją, albo udać się na milongę, jeśli sam tańczysz.

Wieczór na Avenida Corrientes – nocą ulica staje się deptakiem i kwitnie tu życie nocne oraz tango, zresztą tu zaczęła się jego historia w BA; ulica, słynna z pizzy, ciągnie się od Puerto Madero przez 70 przecznic i dzielnice San Nicolás, Balvanera, Almagro, Villa Crespo aż do Chacarita.

Wycieczka do Colonia del Sacramento

Podczas podróży po Argentynie warto na chwilę pojechać do sąsiedniego Urugwaju.

Złap poranny prom do Colonia del Sacramento, urugwajskiego miasteczka, którego XVII wieczna starówka jest wpisana na listę UNESCO World Heritage Site. Piękne kolorowe kolonialne budynki, brukowane uliczki, kamienne ruiny – miasteczko ma niepowtarzalny klimat i warto je odwiedzić. Jest tu też sporo sklepików z lokalnym rękodziełem. Świetny widok na miasto rozciąga się z latarni morskiej z XIX wieku.

Możesz spędzić tam, miły, spokojny dzień – chodzenia nie będzie dużo.

Patagonia – El Calafate 2 dni

Z Buenos Aires kontynuuj swoje wakacje w Argentynie przenosząc się na południe, wyruszając w podróż do Patagonii.  Najłatwiej polecieć do El Calafate, a wylecieć z Ushuaia, szczególnie, jeśli planujesz poruszać się po Patagonii autobusami.
Jeśli chcesz wynająć samochód, to zaplanujemy pętlę z wylotem z El Calafate.

widok na lodowiec w Patagonii

Lodowiec Perito Moreno

Słynny lodowiec Perito Moreno w parku narodowym Los Glaciares to wciąż główna atrakcja El Calafate. Z dworca autobusowego kursują minibusy do Perito Moreno, można spędzić cały dzień na spacerze.
Na lodowcu są świetnie porobione trasy zwiedzania i pomosty, można poruszać się samemu, bez przewodnika, w określonych, oznaczonych miejscach. Nie ma możliwości zgubienia się anie zejścia z trasy.
Druga opcja to zorganizowana wycieczka z wejściem na lodowiec albo rejs w okolicy lodowca.

El Chalten 3 – 4 dni

Z El Calafate pojedź autobusem do El Chalten, nad którym góruje masyw Fitz Roy.
W El Chalten koniecznie udaj się na trekking, znajdziesz tu różne trasy, od kilku godzin do kilku dni.

widok na masyw El Chalten w Argentynie

Lago Desierto

Dojazd nad jezioro busikiem.
Przy Lago Desierto oprócz spaceru przy jeziorze jest trasa trekkingowa do lodowca Huemul a także możliwość rejsu do lodowca – bilety kupuje się na miejscu, rejs trwa 40 min.
Trasa piesza zaczyna się przy campingu i zajmie około dwóch godzin.

El Chalten – trekking

Trasy trekkingowe zaczynają się w mieście i są dobrze oznaczone.

  • Całodniowy lub dwudniowy trekking w El Chalten – Laguna de Los Tres: Mount Fitz Roy – 7 – 9 godzin, 18 km, po drodze są genialne punkty widokowe Cerros Fitz Roy, Poincenot i Torre a na końcu dość strome podejście prowadzi do punktu widokowego na kobaltowe jezioro i góry lodowe.
  • Laguna Torre: Cerro Torre – krótki trek – 3 – 4 godziny, lub cała trasa aż do Laguna Torre, która zajmie Ci 6 – 8 godzin
  • Krótka, dwugodzinna wspinaczka do Mirador de los Condores i Mirador de Las Aguila, szlak zaczyna się zaraz za biurem przy wejściu do Parku Narodowego Los Glacieres. Świetne widoki na miasto i Fitz Roy, zobaczysz także kondory.
widok na Torres del Paine w Chile, drogę oraz jezioro

Park Narodowy Torres del Paine i Puerto Natales 3 dni

Z El Chalten pojedź przez El Calafate do Puerto Natales, bazy wypadowej na Torres del Paine.
Masz tu kilka opcji: możesz wybrać jeden lub dwa całodniowe albo kilkugodzinne trekkingi. Możesz wybrać także Trasę W i spędzić w parku od 3 dni do tygodnia, śpiąc w schroniskach i na polach namiotowych. Ze względu na limity miejsc noclegi (zresztą dość drogie) trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Tutaj warto będzie mieć samochód i jednego dnia objechać park, zatrzymując się przy punktach widokowych. Nocleg można zaplanować na terenie parku, chociaż ceny są bardzo wysokie.

Trasa samochodem przez Torres del Paine

Przejazd Routa Y-290 (szutrowa droga), powrót wieczorem lub następnego dnia drogą nr 9 tak, żeby zrobić pętlę.

Po drodze przejedziesz wzdłuż Lago El Toro, dalej pojedziesz nad Lago Grey, gdzie możesz pójść do Mirador Ferrier 2,5 – 4 godziny drogi. Dalej czeka Cię przejazd przy Jeziorze Pehoe o Mirador Salto Grande, prosty, krótki trek z fantastycznym widokiem.

Po drodze jest Refugio Chileno – będzie można kupić gorący posiłek czy wodę do herbaty.
Widoki są niezapomniane na całej trasie, ale jeśli będzie zła pogoda, to można w dowolnym momencie zawrócić – wraca się tą samą trasą.
Powrót samochodem do Puerto Natales – ponad dwie godziny jazdy, albo nocleg na terenie parku lub w okolicy.

Trekking – Mirador Las Torres – Trzy Wieże

Start z Hotel Las Torres – przy nim kończy się droga i zaczyna trasa trekkingowa – oznaczona, raczej nie da się zgubić.

Trasa ma 18 km, powinna zająć ok. 8 godzin w obie strony. Najtrudniejsze jest ostatnie podejście do podnóża wież Mirador Las Torres – jest dość stromo, może się osypywać żwir, ok. 45 min wspinaczki po głazach, ale nie jest niebezpiecznie.
Blisko punktu widokowego jest pole namiotowe Campamaneto Las Torres- jedno z najpiękniejszych na świecie.
Po drodze jest Refugio Chileno – będzie można kupić gorący posiłek czy wodę do herbaty.
Widoki są malownicze na całej trasie, a jeśli będzie zła pogoda, to można w dowolnym momencie zawrócić – wraca się tą samą drogą
Powrót samochodem do Puerto Natales – ponad dwie godziny jazdy, albo nocleg na terenie parku lub w okolicy.

Z Punta Arenas powrót do Santiago.

Jeśli planujesz zobaczyć także argentyńską Patagonię, kliknij!

Punta Arenas 1 dzień

mały pingwin w Punta Arenas

Jadąc z Puerto Natales do Ushuaia autobusem prawdopodobnie zatrzymasz się w Punta Arenas.

Będąc tu koniecznie udaj się do pingwiniarni Isla Magdalena Pinguinera.
Wycieczka trwa 5 godzin – po dwie godziny na promie w każdą stronę, i 1 godzina na wyspie.

W Punta Arenas możesz także odwiedzić najbardziej wysunięty na północ browar na świecie – Nueva Austral oraz prywatne muzeum marynistyczne Nao Victoria z replikami statków dawnych odkrywców.

Jeśli masz nieco więcej czasu, to udaj się na przejażdżkę do Fortu Bulnes – godzina jazdy od miasta wzdłuż wybrzeża. Jest to ciekawy, zrekonstruowany stary fort u wybrzeży Cieśniny Magellana. Piękne krajobrazy, fort sam w sobie wart odwiedzanie – sporo też można dowiedzieć się o historii regionu.

Podróż do Ziemi Ognistej i Ushuaia 3 dni

foki w Ushuaia na skałach

Autobus do Ushuaia z Punta Arenas lub z przesiadką z Puerto Natales – 12 godzin jazdy.

Parque Nacional Tierra del Fuego

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Argentynie, jest Ziemia Ognista.

W Parku Narodowym Ziemi Ognistej, na południowym krańcu świata, są świetne trasy trekkingowe dla osób o każdym poziomie sprawności fizycznej. Słynnego „pociągu na koniec świata” raczej nie polecamy – bardzo komercyjna impreza.

Ten rewelacyjny park narodowy jest oddalony o kilkanaście kilometrów od Ushuaia. Dojazd taksówką, minibusem lub rowerem.

Najlepiej wysiąść przy Visitors Center, tam zaczynają się dobrze oznaczone szlaki.
Dojdź aż do Bahia Lapataia, gdzie jest piękny widok na Beagle Channel. Kolejny klasyczny punkt widokowy to Ensenada Zaratiegui.
Warto rozważyć także wejście na szczyt Cerro Guanaco.

Rejs po wyspach – Isla Lobos lub Isla Parajos

W Ushuaia warto wykupić rejs niewielkim statkiem wycieczkowym, przez Beagle Channel oraz naokoło Isla de Los Lobos, gdzie można podziwiać kolonie lwów morskich, dalej Isla de Los Pájaros, gdzie dla odmiany są kolonie ptaków.
Hammer Island Penguin Rookery – warto rozważyć wizytę u pingwinów Magellana na wyspie, gdzie mają swoje gniazda.

Z Ushuaia przelot do Iguazu z przesiadką w Buenos Aires.

Wodospady Iguazu 3 dni

widok na wodospady Iguazu, Argentyna

Na zwiedzanie Iguazu, jednego z cudów świata, poświęć dwa do trzech dni. Możesz tu także zrelaksować się po intensywnym pobycie w Patagonii.

Z Iguazu możesz podróżować dalej, np. polecieć do Rio de Janeiro w Brazylii, albo zakończyć podróż po Argentynie i wrócić do Polski.

Główne atrakcje Iguazu:

  • Spacer do Devil’s Throat – punkt, którego nie można opuścić; dojazd darmowym pociągiem do punktu widokowego (1 km) – mogą być kolejki
  • Circuito Inferior – dłuższa trasa dołem z punktami widokowymi na Salto Bossetti i Dos Hermanas. Prowdzi do darmowego promu na Isla San Martin
  • Isla San Martin – dojazd darmowym promem; ładna trasa i punkty widokowe, dużo ptaków. Dzienny limit pasażerów to 1000 osób, warto być zaraz po otwarciu parku;
  • Circuito Superior – krótka trasa górą wodospadu.
  • Przejażdżka łodzią pod wodospadami
  • Sendero Macuco – Upper Walk – 7 km, łatwa trasa trekkingowa, przez las, start ze stacji autobusowej. Nieco mniej ludzi, można się kąpać w wodospadzie. Dojście do Salto Bernabe Mendez, widok na „mniejsze” wodospady.
  • Przejazd na stronę brazylijską – świetny widok na Devil’s Throat. Wystarczą 3 – 4 godziny,
    Po stronie brazylijskiej warto odwiedzić także Bird Park oraz schronisko dla zwierząt GüiraOga zajmujące się ratowaniem dzikich zwierząt.
  • Zwiedzanie tamy Itaipu na granicy Brazylii i Urugwaju – jednej z największych hydroelektrowni na świecie, ok. godziny drogi od Iguazu

Wybierasz się do Argentyny?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska