3 tygodnie w Indiach – centrum Indii i plaże Goa

Autor: w Indie, Inspiracje

3 tygodnie w Indiach – centrum Indii i plaże Goa
Trasa prowadzi przez najbardziej mistyczne miejsca Indii, bardzo mocno powiązane z trzema wielkimi religiami regionu: hinduizmem, buddyzmem i islamem, gdzie można dotknąć zarówno dawnej indyjskiej kultury jak i zobaczyć życie współczesnych Hindusów. Na zakończenie - kilka dni na plażach Goa aby odpocząć po zwiedzaniu centrum kraju, które na pewno będzie bardzo intensywne.

Dla kogo

Dla osób przygotowanych na poznanie innego świata, innej kultury, innego sposobu życia. Trzeba przygotować się na szok, na konfrontację własnych wyobrażeń o świecie z rzeczywistością, na poznanie czegoś nowego. Trzeba zaakceptować że jest brudno, że śmierdzi, że jest chaos, i doszukać piękna i doświadczyć niesamowitych wrażeń po akceptacji Indii takimi, jakimi są.

Kiedy

Warto będzie pojechać wczesną wiosną lub jesienią - w centrum kraju nie będzie strasznie gorąco, a na plażach i tak będzie ponad 30 stopni. Planując wyjazd należy uniknąć monsunu, który przemieszcza się z południa na północ, i zaczyna się na Goa w lipcu, trwając przez kolejne dwa miesiąc. Po monsunie zieleń jest przepiękna, a cała przyroda wraca do życia.

Standard

W Indiach kontrasty społeczne są bardzo widoczne, i tak samo można podróżować. Ceny są dużo niższe niż w innych krajach Azji, a do wyboru są hotele i środki transportu w niemal każdej cenie. Biorąc pod uwagę, że poniższy plan zakłada spędzenie kilku nocy w pociągu, dobrze będzie wykupić klimatyzowane, wygodne kuszetki. Całość wyjazdu zamknie się w około 4 - 5 tysiącach złotych.

Delhi 3 dni

Stolica Indii wbrew pozorom nie jest piękna ani fascynująca, i nie ma sensu spędzać w niej więcej niż około dwa dni, aby się zaaklimatyzować i zobaczyć główne zabytki pozostałe po Wielkich Mogołach – dawnych muzułmańskich władcach północnych Indii – grobowiec Humajuna, Czerwony Fort Lal Qila, Jama Masjid – główny meczet Delhi, oraz minaret Kutb Minar.
Warto odwiedzić sikhijską świątynię – Gurudwarę Bangla Sahib oraz nowy kompleks świątyń hinduistycznych, ulokowany nad brzegiem Jamuny – Swaminarayan Akshardham.

Varanasi i Bodhgaya 3 dni

Wyjazd do Indii - Varanasi - Ganges

Wyjazd do Indii – Varanasi – Ganges


Varanasi to Indie w miniaturze – jedno z najbardziej brudnych i najbardziej śmierdzących, a jednocześnie najbardziej fascynujących miejsc, jakie można odwiedzić. Waranasi jest małe, całe życie miasteczka skupia się dookoła ghatów – kamiennych schodów prowadzących do wód świętej rzeki – Gangesu, u wybrzeży której toczy się życie. Ludzie myją siebie i swoje zwierzęta, piorą ubrania, piją wodę i wrzucają do niej prochy zmarłych.
W Waranasi koniecznie trzeba wynająć łódź o wschodzie i zachodzi słońca, obserwując miasto i ceremonie hinduistyczne z wody, a poza tym pochodzić wąskimi uliczkami i obserwować życie toczące się na ulicach miast.

40 minut drogi od Waranasi jest Bodh Gaya -jedno z czterech głównym miejsc buddyzmu, gdzie budda Gautama osiągnął oświecenie. Obecnie stoi tam świątynia znajdująca się na liście dziedzictwa UNESCO.

W Varanasi i Bodh Gai warto spędzić co najmniej 3 dni, ale osoby zafascynowane kulturą indyjską spokojnie mogą spędzić więcej czasu nad brzegiem Gangi.

Khajuraho 2 dni

Indie Khajuraho
Po całonocnej jeździe pociągiem z Varanasi dojeżdża się do Khajuraho – miasta, gdzie zachowały się świątynie tantryczne oraz dżinijskie zbudowane między X a XII wiekiem n.e., zwane potocznie „świątyniami kamasutry” ze względu na charakterystyczne zdobienia o mocno erotycznej tematyce. W Khajuraho najlepiej wynająć tuk tuka na cały dzień – kierowca zawiezie turystów do wszystkich świątyń i poczeka przed nimi.
Z Khajuraho należy kupić bilet na kolejny całonocny pociąg do Agry.

Agra 2 dni

Indie - Taj Mahal
Z Delhi jedzie się do Agry pociągiem, czas podróży – ok. 4 godzin.
W Agrze nie ma sensu zostawać na dłużej niż jedną noc – oprócz Taj Mahalu oraz Czerwonego Fortu nie ma tam wiele do zwiedzania. Warto zobaczyć Taj w promieniach wschodzącego słońca – widok jest przepiękny, i nie ma tam wówczas aż takich tłumów.
Trzeba mocno uważać na oszustów i złodziei, których niestety tam nie brakuje.
W Indiach generalnie trzeba się bardzo mocno targować, zarówno przy zakupach, jak i opłatach za taksówkę,rykszę, a nawet przy kupnie biletów pociągowych, oraz uważać na naciągaczy, ale w Agrze – miejscu odwiedzanym przez miliony turystów – jest szczególnie wielu oszustów.

Jaipur i okolice – 7 dni

Jaipur – 3 dni

Jaipur - Świątynia Małp

Jaipur – Świątynia Małp


W Jaipurze, jak w innych miastach Rajasthanu, wciąż zachowała się typowa dla regionu architektura. W Różowym Mieście, nazwanym tak ze względu na charakterystyczny kolor murów obronnych jest przepiękny pałac dawnych władców – Rajputów, niegdyś rządzących Rajasthanem, oraz broniące pałacu i miasta trzy bardzo ciekawe forty: Amber, Jaigarh i Narhargarh.
Oprócz tego warto udać się do przepięknej Świątyni Małp, położonej na wzgórzu na obrzeżach miasta, oraz do kilku pomniejszych świątyń, również wartych uwagi.

Puszkar – 2 dni

Wielbłądy w Puszkarze
Puszkar, święte miasto hinduistów, położone nad jeziorem o uświęconych wodach, leży godzinę drogi od Jaipuru. W listopadzie odbywa się tam słynny targ wielbłądów. Miasto jest małe, można je zwiedzić w jeden dzień, jest też idealne na zakupy – w centrum jest długi rynek pełen odzieży, ozdób i przypraw w bardzo niskich cenach.
W mieście są też dobre restauracje, a atmosfera świętego miasta i widok krów okupujących ulice są niezapomniane.
W Puszkarze można wynająć wielbłąda z przewodnikiem i udać się na kilkugodzinną przejażdżkę po pustynnej okolicy.

Udaipur – 2 dni

D:DCIM100DICAMDSCI0979.JPG
Udaipur to piękne, spokojnie miasteczko z błękitną zabudową i jeziorem w centrum. Warto po prostu spędzić dwa dni chodząc po wąskich uliczkach, robiąc zakupy na straganach (przepiękne wyroby srebrne!) oraz smakując lokalnych specjałów w którejś z wielu restauracji na dachach domów.

Goa – 4 dni

Z Jaipuru najlepiej będzie wykupić lot i polecieć prosto na Goa, gdzie warto spędzić kilka dni na plaży. Niektóre z nich nie są szczególnie czyste, ale to już urok Indii. Atmosfera jest za to świetna a ceny bardzo niskie, rozrywek wszelkiego rodzaju również nie zabraknie.
Z Goa lot do Delhi i powrót do Polski.

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!

Interesujące? Podziel się!