Australia zachwyca dziką przyrodą, przepięknymi plażami i fantastycznymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Co prawda leży niemal na końcu świata i dojazd tam nie jest prosty, ale Antypody są bezpieczne, fascynujące kulturowo i przepiękne. Poniższa trasa prowadzi wzdłuż Wschodniego Wybrzeża Australii, przez plażowe miasteczka i parki narodowe aż do Brisbane. Dodatkowo proponujemy lot do Cairns na Wielką Rafę Koralową.

Kiedy jechać na Wschodnie Wybrzeże Australii?

Optymalne miesiące na zwiedzanie Wschodniego Wybrzeża to sierpień – październik, czyli przełom zimy i wiosny. Jest ciepło, ale jeszcze nie jest strasznie gorąco i wilgotno. W czasie australijskiej zimy też można zwiedzać, ale na południu może bliżej kilku-kilkunastu niż 20-kilku stopni.

Jaki planować budżet na podróż po Australii?

Jaki planować budżet do Australii?
Bardzo orientacyjnie można założyć poniższe kwoty:
Nocleg: od $100 USD za dobę,
Jedzenie: od $50/doba na osobę,
transport na miejscu (loty lokalne, taksówki itp.): ok. $700 (1000 AUD) na pobyt a zwiedzanie i atrakcje to koszt średnio 80-90 USD na dobę – przy nurkowaniu oraz wypożyczeniu auta 4WD ta kwota może być nawet wyższa.

Czy podróż na Wschodnie Wybrzeże Australii jest dla mnie?

Trasa po Australii południowo-wschodniej jest zdecydowanie dla miłośników plaży, sportów wodnych, dobrych imprez oraz zwiedzania miast. Pięknych widoków po drodze również nie zabraknie. Dzieci też świetnie się tu odnajdą – zachwycą je nie tylko kangury i koala ale też parki rozrywki i świetne place zabaw.

widok na oświetloną operę w Sydney o zachodzie słońca

Zwiedzanie Sydney 4 dni

Swoją podróż po Wschodnim Wybrzeżu Australii rozpoczniesz w Sydney, gdzie spędzisz pierwsze 2 – 5 dni, w zależności od tego, na ile interesują Cię wielkie miasta i ile masz czasu na swoją podróż.
Będąc w Sydney warto pojechać na jeden lub dwa dni do Blue Mountains.

Największe miasto w Australii zachwyca i tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Nie da się tu nudzić, niezależnie od tego, ile masz czasu.

Najważniejsze miejsca w Sydney:

  • Nabrzeże Circular Quay – Dawny port, obecnie centrum komunikacyjne gdzie krzyżują się trasy promów, pociągów i autobusów, a swoją trasę kończą wielkie międzynarodowe wycieczkowce.
    Dawne portowe tereny pełnią obecnie funkcje rekreacyjne, z dużą liczbą tras spacerowych, zieleni i kawiarni.
  • Opera w Sydney – najbardziej rozpoznawalny budynek Australii, zaprojektowany przez duńskiego architekta Jorna Utsona, mało romantycznie porównywany czasem do kopulujących żółwi. W środku są 4 główne audytoria, 1000 pomieszczeń i ponad 300 korytarzy, a każdego roku odbywa się w niej ponad 1600 spektakli. Najlepszy widok na Operę jest z zatoki, kiedy prom zbliża się do Circular Quay.
  • Centrum Sydney: spacer przez Hyde Park i St. Mary’s Cathedral aż do Sydney Tower i Kings Cross – Central Business District – dzielnicy, która nie śpi, pełnej barów, klubów i restauracji.
  • Darling Harbour.
  • Sydney Harbour, znane także jako Port Jackson, to nabrzeże zaczynające się u ujścia rzeki Paramatta i, wcinające się 20 km w głąb lądu ze swoimi plażami, wysepkami, zatoczkami i parkami wodnymi jest miejscem, w którym mieszkańcy miasta mogą zapomnieć, że żyją w metropolii. Najlepiej jest poznać teren wybrzeża od strony wody, pływając tam promem.
  • Manly – rejs wzdłuż wybrzeża to jedna z najpopularniejszych form zwiedzania Sydney, dobrą opcją jest rejs z Circular Quay Wharf 3 do Manly.
    Plaża Manly na północy jest typowym kąpieliskiem, znacznie mniej skomercjalizowanym niż Bondi.Jest tu deptak z kawiarniami i butikami, ale można także podziwiać skalisty cypel oraz zwiedzić oceanarium, przyglądać się karmieniu rekinów czy udać się do muzeum, by poznać historie plaży Manly. Miejsce jest świetne do gry w siatkówkę. W Manly zaczyna się 9 km Manly Scenic Walkaway – trasa spacerowa przez park narodowy, momentami prowadząca wśród buszu, przez nabrzeże oraz wiele punktów widokowych.
  • Poranek na Bondi Beach i spacer z plaży Bondi do Coogee – 6km, zajmie 3-4 godziny bardzo wolnym tempem z przystankami. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, prowadzi wzdłuż plaży, po drodze jest wiele kawiarni.
    Bondi jest tętniącą życiem, najmodniejszą plażą Sydney. W dzień przyciąga surferów, a nocami amatorów drinków i imprez w jednej z wielu lokalnych knajpek i restauracji. Odbywa się tu również wiele koncertów i festiwali. Bondi jest położona na zachodnich przedmieściach Sydney, które same w sobie są ciekawe i warte zobaczenia.
    Będą w Bondi warto przejść 5km Bondi to Coogee szlakiem Clifftop Trail, który prowadzi po szczytach klifów oraz wzdłuż kilku różnych plaż.
  • The Rocks – miejsce, gdzie powstało pierwsze osiedle białych ludzi u wybrzeży Sydney. Niegdyś szerzyły tu się choroby, prostytucja i alkoholizm, a rybacy i wielorybnicy spędzali wieczory w brudnych kantynach, gdzie tani alkohol lał się strumieniami. Od końca XIX wieku dzielnica podupadała, a ostateczny cios zadała jej konstrukcja Harbor Bridge. The Rocks było zapomniane aż do lat 70. XX wieku, kiedy to zabrano się za rekonstrukcję historycznych budynków, a dzielnica stała się jedną z najpopularniejszych wśród turystów, i wypełniła się pubami, restauracjami i sklepami z pamiątkami. W The Rocks mieści się najstarszy budynek w Sydeny – Cadmans Cottage. Pełnił funkcję aresztu policji wodnej, a potem domu starości dla marynarzy emerytów. Obecnie można go zwiedzać. Warto wejść do Rocks Discovery Museum i przekonać się, jak wyglądała historia tego miejsca. Do ciekawostek należy też Argyle Cut, tunel wykuty przez więźniów. W The Rocks znajduje się też najstarszy kościół w Australii – Garrison Church z 1848 roku oraz obserwatorium astronomiczne z 1850 roku, wraz z otaczającym je ogrodem i punktem widokowym.
    Możesz pójść na Free Walking Tour of Sydney o 18 – jest oprowadzanie po The Rocks.
  • Spacer przez Harbour Bridge – drugie po operze najbardziej rozpoznawalne miejsce w Sydney. Najlepsze widoki ma się podczas przechodzenia mostu pieszo, ale warto też przepłynąć pod nim promem przy okazji przemieszczania się po mieście. Most, przerzucony przez zatokę w jednym z jej najwęższych miejsc został ukończony w 1932 roku i łączy Central Business District (CBD) z North Sydney Business District.
    Na moście jest punkt widokowy Pylon Lookout, 87 m n.p.m., do którego prowadzi 200 schodów. Po drodze są trzy wystawy pokazujące historię mostu.
    Dla miłośników mocnych wrażeń dostępna jest wspinaczka na most, jest to droga przyjemność.
    Po przekroczeniu mostu zwiedzanie dzielnicy Kirribilli po drugiej stronie mostu i powrót promem.

Trasa z Sydney do Brisbane

Australia, drogowy znak ostrzegawczy uwaga kangur

Po zwiedzaniu Sydney wypożyczysz samochód lub kamper i pojedziesz na południe, w kierunku Brisbane.
Możesz zatrzymywać się w opisanych poniżej miasteczkach, ale możesz także zostawać na kempingach przy parkach narodowych niedaleko oceanu – wówczas cała trasa będzie na łonie natury. Na kempingach zwykle są dostępne domki wypoczynkowe, nie musi to być kamper czy namiot.

Twoja podróż może być w dwie strony – z Brisbane wrócisz do Sydney samochodem, ale jeśli masz mniej czasu albo jedziesz z dziećmi i nie chcesz pokonywać zbyt dużych odległości, to możesz w Brisbane oddać samochód i stamtąd wylecieć. Jest do droższa, ale wygodniejsza opcja. Wówczas przejedziesz około 1200 kilometrów, mniej więcej co dwa dni będziesz pokonywać 3 – 4 godzinną trasę.

Jeśli będziesz mieć kilka dodatkowych dni, to poleć do Cairns albo pojedź na Wielką Wyspę Piaszczystą (Fraser Island) – tam trzeba mieć samochód z napędem na 4 koła, który możesz wypożyczyć w Brisbane.
Twoja podróż po Wschodnim Wybrzeżu Australii może wyglądać jak na poniższej mapce:

Z Brisbane do Cairns jest ponad 1800 kilometrów – lepiej oddać samochód i polecieć samolotem, chyba, że Twoje wakacje w Australii mogą trwać ponad miesiąc.
Samo miasto nie jest ciekawe, lepiej zatrzymać się w okolicznych miejscowościach, ale rafa jest spektakularna – to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.
Jeśli Twój budżet na to pozwoli, to najlepiej popłynąć na 3 – 4 dniową wycieczkę nurkową statkiem.
Jeśli zdecydujesz sie na jednodniowe wycieczki na rafę to wystarczą Ci 2 dni, ale jeśli będziesz nurkować, to należy zachować 24 godzinny odstęp miedzy nurkowaniem a lotem.

Z Brisbane możesz polecieć do Cairns ale także pojechać dalej na północ, do Noosa Heads, Sunshine Coast, czy do Hervey Bay i na Wyspę Fraser (Wielką Wyspę Piaszczystą)

Australijskie Newcastle – 2 dni

Po zwiedzaniu Sydney rozpoczniesz swój australijski roadtrip – pierwszym przystankiem na Twojej trasie może być miasteczko Newcastle w Nowej Południowej Walii

Newcastle, wciśnięte pomiędzy rzekę Hunter i morze, niegdyś było brudnym, przemysłowym miastem. Trochę z industrialnego klimatu pozostało, ale miasto u stóp Hunter Valley przyciąga turystów bogatym życiem kulturalnym i pięknymi plażami, idealnymi dla surferów.

Newcastle jest otoczone przez 8 plaż, z czego trzy główne są połączone piękną trasą spacerową zwaną Bathers Way. Prowadzi ona od Nobbys do popularnej wśród surferów plaży Merewether, a jej przejście zajmuje ok. 3 godzin.
Warto zajrzeć na także plażę Newcastle oraz do Newcastle Ocean Baths – otwarte w 1922 r. baseny i łaźnie w stylu art deco ze słoną oceaniczną wodą.

Atrakcje Newcastle

  • Fort Scratchley
    XIX-wieczny system obrony przeciw atakom z wody; zbudowany, aby chronić miasto przed flotą rosyjską, która, podobnie jak Brytyjczycy, chciała wykorzystywać bogate i łatwo dostępne złoża węgla w okolicach Newcastle. Fort nie miał okazji sprawdzić się w akcji w walce z Rosjanami, ale jego potężne armaty przydały się podczas II Wojny Światowej, kiedy z wody niespodziewanie wynurzyła się japońska łódź podwodna. Australijczycy odparli atak, dzięki któremu Fort Scratchely jest jedynym fortem na australijskim wybrzeżu, który miał okazję sprawdzić swoje uzbrojenie podczas rzeczywistego ataku wroga. Fort i jego sieć podziemnych tuneli jest otwarty dla turystów.
  • Nobbys Head – Półwysep u wejścia do portu – najbardziej charakterystyczne miejsce w Newcastle, opisane już przez Kapitana Cooka w XVIII wieku. Początkowo Nobbys było wyspą, dwa razy wyższą niż normalnie, ale ponieważ zabierało wiatr żaglowcom wchodzącym do portu, na początku XIX wieku wysokość wyspy zmniejszono o połowę, a z powstałego materiału zbudowano falochron, głównie rękami więźniów, łączący wyspę ze stałym lądem
  • Quinn Warf’s Tower i wraki okrętów – Z Quinn Warf’s Tower rozciąga się piękny widok na całe miasto i pobliskie wody. Po drugiej stronie rzeki (5 min promem) w małej miejscowości Stockton można z góry oglądać wraki zatopionych statków. Wejście do portu od strony Oysters Bank było niegdyś postrachem żeglarzy, a wraki wielu statków widać w okolicznych wodach. Część z nich została odholowana i wykorzystana do budowy falochronu. Łącznie wraków w okolicach Newcastle jest ponoć ponad 100.
  • Będąc w Newcastle wejdź do Lock Up – jest to kolonia artystów oraz galeria sztuki w dawnym więzieniu miejskim. W budynku znajduje się też centrum kulturalne, informacja historyczna oraz eksponaty przedstawiające historię więziennictwa w Newcastle.
  • Łaźnie Newcastle Ocean Baths

Port Stephens – 2 dni

Port Stephens to kolejny przystanek podczas Twojej podróży.
W okolicach miasta można znaleźć wiele pustych plaż, a lokalne wydmy są największe w Australii. Można zwiedzać je jeepem, konno, wielbłądem lub pieszo.
W okolicach wydm znajduje się słynny wrak Sygna, który zatonął u wybrzeży Stockton, ale został odholowany do Port Stephens, co zabrało dwa lata. Wrak można zwiedzić podczas zorganizowanej wycieczki.

Zwiedzanie Port Stephens

  • Wycieczka na wydmy – w okolicach miasta można znaleźć wiele pustych plaż, a lokalne wydmy są największe w Australii. Można zwiedzać je jeepem, konno, wielbłądem lub pieszo.
    W okolicach wydm znajduje się słynny wrak Sygna, 53 000 ton norweski transportowiec który znalazł się pod wodą w 1974 roku, podczas jednego z największych sztormów w historii regionu, znanego jako Sygna Storm. Rufa Sygny do dziś pełni funkcję atrakcji turystycznej oraz świetnego miejsca do wędkowania dla okolicznych rybaków. Sygna zatonął u wybrzeży Stockton, ale został odholowany do Port Stephens, co zabrało dwa lata.
  • Tomaree National Park – 20 km pas kamienistego wybrzeża i buszu, gdzie można pójść na spacer po lesie, uprawiać snorkeling i pływać kajakiem czy pójść na piknik. Warto wynająć łódź i popływać po okolicznych wodach i popatrzeć na podwodne rafy.
  • Rejs wśród delfinów. Port Stephens jest znany z piękna otaczającej go natury. Mieszkańcy chwalą się, że jest to „stolica delfinów”, jako że okoliczne wody są jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji delfinów w naturalnym środowisku. Około 140 delfinów butelkonosych mieszka w okolicach Port Stephens.

Pacific Palms 2 dni

Dojazd z okolic Port Stephens do Pacific Palms.
Pacific Palms to bardzo miłe miasteczko, dobre miejsce na postój przed pokonaniem dosyć dużego dystansu do Port Macquire.

Warto zobaczyć Jezioro Smith’s Lake oraz wioska o tej samej nazwie, otoczona buszem.
Na jeziorze można wypożyczyć kajak, katamaran czy rower wodny.
W znajdującym się tuż obok przystani John DeBert Reserve są świetne miejsca na piknik – warto zjeść tam lunch.

Port Macquire – 2 – 3 dni

koala na drzewie, Australia

Port Macquire jest portowym miasteczkiem, które w 1821 roku zostało ustanowione kolonią karną. W tutejszym więzieni karę odbywali recydywiści, przeniesieni z więzienia w Newcastle. Port Macquire w dżungli i z dala od terenów osadników był świetnym miejscem do trzymania więźniów pod kontrolą, a jednocześnie ich praca była tu bardzo przydatna. Lokalna ludność aborygeńska łapała i odstawiała zbiegłych więźniów z powrotem do więzienia w zamian za tytoń i koce.
Obecnie Port Macuire jest liczący sobie ponad 40 000 ludzi,i jest bardzo popularnym miejscem do życia australijskich emerytów, ale także chętnie odwiedzają je turyści.

Miasto jest znane ze swojej dużej populacji koala. Znajduje się tu Billabong Koala Park, a także szpital, gdzie leczy się zwierzęta chore, ranne w wyniku pożarów buszu oraz kolizji z samochodami i pogryzione przez psy.
Wzdłuż wybrzeża są przygotowane trasy do pieszych wędrówek, którymi warto wędrować – widoki na plaże, skaliste wybrzeża i lasy są przepiękne.

Bardzo dobre miejsce, żeby chwilę odpocząć po aktywnym przemieszczaniu się przez ostatnie dni.

Atrakcje w Port Macquire

  • Spacer wzdłuż wybrzeża przy plażach i skałach. Szlaki nie są trudne, są za to dobrze oznaczone i bardzo dobrze przygotowane. Po drodze można natknąć się na plaże nudystów.
  • Koala Hospital – szpital dla misiów koala, do którego rocznie przyjmuje się ok. 200-250 chorych zwierząt. Po jego terenach można swobodnie chodzić, a codziennie o 15 odbywa się spacer z przewodnikiem „Feed, Walk and Talk”, podczas którego wolontariusze objaśniają historię zwierząt przebywających w 33 „centrach rehabilitacji”.
  • Koala Wildlife Park – można nie tylko pogłaskać misia koala, ale też nakarmić małpy i kangury, a także obejrzeć kangura-albinosa i kazuary. W Parku znajdują się też gady (krokodyle) i prezentacje na ich temat.
  • Sea Acres National Reserve – Park Narodowy Lasów Deszczowych oddalony 5km od miasta. Lasy i obejmuje jeden z największych pozostałych w Australii przybrzeżnych lasów deszczowych. Drzewa dochodzą tu aż do plaży. Park zwiedza się bardzo wygodnie, ponieważ rolę ścieżek pełnią podesty i platformy, po których się chodzi, udostępnione nawet dla niepełnosprawnych. Na miejscu można również wybrać się na poranną sesję spaceru połączonego z medytacją – The Nature of Stilness.
  • Rejs po rzece Hastings. Wzdłuż burt często można zobaczyć pływające i bawiące się delfiny. Czas rejsu to 2 godziny, odbywają się rano i wieczorem o 18. Cena – 25 AUD z wliczonymi „fish and chips”.

Coffs Harbour – 2 dni

Popularnym miejscem jest Muttonbird Island, gdzie w czasie lęgowym zlatuje się ponad 10 000 par ptaków przypominających mewy, które mają tu swój rezerwat. Na wyspie nie wolno zbaczać z wyznaczonej ścieżki, bo ptaki te wiją gniazda w norach, których na wyspie są tysiące.
Na wysepce jest również punkt widokowy, z którego roztacza się 360-stopniowy widok na ocean, marinę oraz miasto.

Atrakcje Coffs Harbour

  • Tereny lęgowe Muttonbirds: 10 tysięcy par ptaków na klifach musi zachwycać, tym bardziej że w styczniu będą miały młode! Ptaki mają gniazda na wysepce połączonej z Coffs Harbor długim na 800 m falochronem, którym można przejść.
  • Coffs Creek Habitat Walk – 9 km spacer wśród przyrody, buszu i lasów namorzynowych zaczynający się w centrum miasta!
  • Waterfall Way – trasa wpisana na listę dziedzictwa UNESCO – przepiękne widoki, a po drodze można zatrzymywać się i zwiedzać fantastyczne wodospady.
  • Z Coffs Harbor prowadzi 191-kilometrowa, przepiękna trasa do Armidale. Po drodze można zatrzymać się pzy wodospadach w Dorrigo, Ebor i Wollomombi. W parku Dorrigo są też platformy spacerowe, z kórych można oglądać las tropikalny z góry. Po drodze mija się punkty piknikowe oraz restauracje i kawiarnie.

Byron Bay – 1 dzień

latarnia morska w Byron Bay, Australia

Świetne miasteczko z wakacyjną atmosferą i oczywiście świetnymi plażami. Poza plażowaniem na którejś z plaż o łącznej długości 30 km, warto zająć się snorkelingiem. W Byron Bay znajduje się Julian Rocks – jedno z najlepszych miejsc na snorkeling w całej Australii – na miejscu można spotkać trzy gatunki dużych żółwi.
Byron Bay to także jedno z najlepszych miejsc na surfing w Australii – możesz wziąć pojedyncze lekcje, albo kilkudniowy pakiet.

Inne atrakcje to wycieczka kajakowa połączona ze snorkelingiem czy wycieczka po morzu z obserwowaniem delfinów lub nocny spacer po lesie tropikalnym.

Jedną z głównych atrakcji jest Lighthouse Trail – 1,5 godzinny spacer wokół cypla, na którym znajduje się latarnia morska- najsilniejsza w całej Australii, wewnątrz jest muzeum.
Można tu zaobserwować delfiny w wodzie, a w sezonie także wieloryby; możesz pokonać także dwugodzinną pętlę Cape Byron Walking Track.

Gold Coast (Surfers Paradise) – 2 dni

wschodnie wybrzeże Australii, surfer na fali

Gold Coast, liczące sobie niemal 600 000 mieszkańców Złote Wybrzeże, jest 6 największym miastem Australii. Jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów ze względu na świetny klimat i przepiękne plaże, idealne do uprawiania surfingu. Jest tu wiele parków rozrywki, a życie nocne kwitnie. Gold Coast jest pełne nowoczesnych wieżowców wyrastających zaraz za plażami.
Niedaleko za miastem są Hinterlands – tereny Wielkich Gór Wododziałowych, porośniętych dżunglą tropikalną i lasami namorzynowymi. Na ich terenach ustanowiono kilka parków narodowych, do których można zrobić sobie jednodniową wycieczkę, ale także zdecydować się na dłuższy pobyt.

Gold Coast to przede wszystkim plaże – jest ich wiele, i każda ma swoją własną atmosferę. Jeden dzień warto spędzić na zobaczeniu kilku plaż. Zachęcamy do spaceru ścieżkami dla pieszych wzdłuż oceanu.

Surfers Paradise jest najbardziej rozpoznawalną dzielnicą i plażą Gold Coast, która przyciąga tysiące turystów – głównie surferów, ale też plażowiczów, siatkarzy plażowych i miłośników joggingu i spacerów. Sama plaża, 3 km złotego piasku, jest najbardziej znaną plażą Australii.
Miejsce tętni życiem w dzień, kiedy można pływać w wodzie, oraz w nocy, kiedy ludzie z plaży przenoszą się do klubów nocnych i restauracji. W okolicy wybrzeża jest też bardzo dużo centrów handlowych.

Surfers Beach jest najbardziej znana i można tam zobaczyć wielu surferów, a nocą bawić się na imprezie do rana. Wokół plaży stoją wieżowce i centra handlowe – zdecydowanie nie jest to miejsce dla osób lubiących spokój.
Najpiękniejszą z plaż jest Rainbow Bay, a na Snappers Rock surfer może złapać falę, na której może popłynąć nawet kilometr! Butiki, eleganckie restauracje i winiarnie można znaleźć na Broadbeach. Piaszczysta plaża jest oddzielona od miasta parkiem i drzewami.

Atrakcje Gold Coast

  • Skypoint Wjazd windą na 77. piętro lub 90 minutowa wspinaczka na Skypoint z przewodnikiem – idzie się na zewnątrz budynku na wyskość 270 metrów. Z góry jest widok na całe Gold Coast.
  • 36 km trasa rowerem z The Spit do Coolangatta przez Gold Coast Oceanway. W Coolangata są jedne z najpiękniejszych plaż w okolicy, możemy trasę tak zaplanować, aby spędzić tam potem kilka godzin na opalaniu się lub przemieszczaniu pomiędzy plażami.
    Trasa prowadzi wzdłuż oceanu, przez lasy namorzynowe, klify i plaże.
  • Hinterlands: jeśli będziesz mieć już dość plaży, warto zwiedzić okoliczne lasy.
    Jedną z atrakcji w okolicach Gold Coast są wycieczki do Hinterlands – porośniętych lasami tropikalnymi terenów parków narodowych wśród gór. Można zrobić sobie jednodniową wycieczkę jeepem lub pojechać samemu do jednego z trzech miejsc: Tamborine Mountain, Springbrook National Park lub Lamington National Park.
    Zorganizowane wycieczki są oczywiście bardzo turystyczne, ale można to potraktować jako jednodniowy odpoczynek.
    Przez Hinterlands prowadzi 54 km szlak trekkingowy – można rozważyć pokonanie jego kawałka, np.w Springbrook National Park
  • Springbrook National Park – przepiękny las tropikalny, nie brak tras spacerowych, wodospadów i miejsc na piknik. Jedne z najpięknieszych w Australii widoków, można albo udać się na dłuższy szlak, albo jechać samochodem i po drodze zatrzymywać się przy punktach widokowych.

Zwiedzanie Brisbane – 2 dni

Australia, nabrzeże i baseny w Brisbane

Brisbane, jedno z największych australijskich miast, to kolonialna architektura, subtropikalne ogrody i lasy oraz wieżowce wyrastające wokół rzeki Brisbane. Dobrze jest przepłynąć się promem po rzece, przepływając pod wielkim mostem Story Bridge. Na zatoce Moreton Bay, u wejścia do Brisbane, jest rozsianych 365 wysepek – po jednej na każdy dzień roku.

  • Spacer po śródmieściu Brisbane – zobaczysz historyczny ratusz oraz wjazd na jego wieżę widokową (wstęp wolny),
    dawne Ministerstwo Skarbu (the Treasury) w stylu włoskiego renesansu, gdzie dziś znajduje się kasyno,
    a także Parlament – w dni, kiedy nie obrad można wziąć udział w darmowym zwiedzaniu. Jeśli akurat odbywają się obrady – można wejść do budynku i obejrzeć je z galerii.
    Niedaleko znajduje się jeden z najstarszych budynków w Brisbane – ukończony przez skazańców w 1829 roku Commissariant Stores Building. W środku jest muzeum poświęcone kolonialnej historii Austaralii oraz skazańcom.
    Wieczór można spędzić w słynnej eleganckiej dzielnicy West End.
  • South Bank – Na południowym brzegu znajduje się przede wszystkim Queensland Cultural Center. W jego skład wchodzą Queensland Art Gallery (wstęp wolny) z kolekcją dzieł sztuki autorstwa europejskich i australijskich twórców, oraz Queensland Museum z eksponatami prezentującymi historię stanu Queensland oraz ziemi, na której leży. Na tyłach muzeum jest świetne Science Centre z interaktywnymi eksponatami oraz możliwością samodzielnego doświadczania działania poszczególnych urządzeń i przeprowadzania eksperymentów.
  • Góra Coot – tha – Wejście na punkt widokowy na górze Coot-tha i zwiedzanie pobliskiego rezerwatu – można przeznaczyć na to cały dzień.
    W buszu, w którym znajduje się góra, jest też największe w Australii planetarium. Wewnątrz budynku zwanego Cosmic Skydome jest obserwatorium i odbywają się prezentacje – trzeba wziąć w nich udział, aby wejść do planetarium.
    Planetarium znajduje się w ogrodzie botanicznym, w którym jest zaprezentowana flora z różnych stron świata – warto go również zwiedzić.
    Niedaleko punktu obserwacyjnego na szczycie góry znajduje się wodospad oraz mierzący sobie 1,5 km szlak sztuki aborygeńskiej, na którym na ośmiu stanowiskach są przedstawione dzieła aborygeńskich artystów. W okolicy są restauracje i kawiarnie.
  • Lone Pine Koala Sanctuary – to jedno z najlepszych zoo na świecie. Żyje tam ponad 130 koala, które można przytulać, a wiele zwierząt można karmić. Warto spojrzeć na grafik na stronie.
    Zoo jest domem dla przedstawicieli większości australijskiej natywnej fauny.

Cairns i Wielka Rafa Koralowa 2 – 4 dni

Australia, niebieski koralowiec na_Wielkiej Rafie

Cairns oferuje przede wszystkim rewelacyjne warunki do oglądania rafy koralowej.
Są dwie opcje: Outer Great Barrier Reef – dopłynięcie zajmuje 90 min, ale zdecydowanie warto, oraz Green Island tour – bliższe wyspy. Warto zrobić oba, ale jeśli wybierzesz jeden, to zdecyduj się Outer Great Barrier Reef. Możesz popłynąć na wycieczkę z instruktorem nurkowania – w takim wypadku nie trzeba mieć żadnego doświadczenia.

Spacer Esplanade Boardwalk – 3 km promendada kończąca się przy lagunie, po drodze informacje dot. historii Cairns, Aborgenów i lokalnej flory i fauny. Idealne miejsce na wieczorny spacer.
Do 23 przy Esplanadzie działają rynki nocne – sporo rękodzieła, pamiątek i jedzenia.

Kuranda Scenic Railway – zabytkowa kolejka przez dżunglę, jedzie się 2 godziny w jedną stronę.
Po przyjedzie zwiedzanie Barron Gorge National Park ze świetnymi wodospadami Barron Falls – można dojść pieszo – 6 km ze stacji, trasa jest oznaczona, na miejscu są trzy punkty widokowe,

Bushwalking w Mount Whitfield Conservation Park i Blue Arrow Trail – 3,5 godziny, szlak na górę Mt Lumley Hill

Wieczorem warto zajrzeć do Cairns Esplanade Lagoon pool (wstęp wolny, czynne do 21.), gdzie w morskiej wodzie wypełniającej sztuczną lagunę można spędzić cały dzień.

Z Cairns wrócisz do Sydney, aby wrócić do Polski lub kontynuować podróż.
Jeśli z Sydney chciałbyś pojechać na południe, do Melbourne, to to opis takie go wyjazdu znajdziesz >>tutaj<<.
Jeśli wybierasz się do Australii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Australii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska