3 tygodnie w Australii – Wschodnie Wybrzeże

Autor: w Australia, Inspiracje

3 tygodnie w Australii – Wschodnie Wybrzeże
Australia zachwyca dziką przyrodą, przepięknymi plażami i fantastycznymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Co prawda leży niemal na końcu świata i dojazd tam nie jest prosty, ale Antypody są bezpieczne, fascynujące kulturowo i przepiękne.

Dla kogo

Zdecydowanie dla miłośników plaży, sportów wodnych, dobrych imprez oraz zwiedzania miast. Pięknych widoków po drodze również nie zabraknie. Można również zabrać ze sobą dzieci.

Kiedy

Optymalne miesiące na zwiedzanie Wschodniego Wybrzeża to sierpień - październik, czyli przełom zimy i wiosny. Jest ciepło, ale jeszcze nie jest strasznie gorąco i wilgotno. W czasie australijskiej zimy też można zwiedzać, ale na południu może bliżej kilku-kilkunastu niż 20-kilku stopni.

Standard

Za 3 tygodnie w Australii wraz z dojazdem oraz lotami wewnętrznymi trzeba zapłacić około 18 000 zł na osobę w zadowalającym standardzie - 3* hotele, w miarę dobre restauracje. W zależności od preferowanego standardu kwota oczywiście może się zmienić.
Opera i dzielnica biznesowa o zmroku

Opera i dzielnica biznesowa o zmroku

4 dni w Sydney

Największe miasto w Australii zachwyca i tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Jednego dnia można pójść do muzeum, na plażę, do opery i na imprezę. Nie da się tu nudzić.

Dzień 1

 • Free Walking Tour of Sydney: 10:30 Sydney Town Hall
 • Nabrzeże Circular Quay – centralne nabrzeże miasta, tętniące życiem
 • Opera w Sydney
 • Park the Domain i ogród botaniczny

Dzień 2

 • Hyde Park,
 • St. Mary’s Cathedral,
 • Sydney Tower
 • Kings Cross – Central Business District, i jednocześnie dzielnica, która nie śpi, pełna barów, klubów i restauracji.
 • Wieczór na plaży

Dzień 3

 • Poranek na plaży Bondi
 • Spacer z plaży Bondi do Coogee – 6km, zajmie 3-4 godziny bardzo wolnym tempem z przystankami. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, prowadzi wzdłuż plaży, po drodze jest wiele kawiarni
 • Free Walking Tour of Sydney o 18 – oprowadzanie po The Rocks

Dzień 4

 • Spacer przez Rocks aż do mostu
 • Spacer przez Harbor Bridge
 • Dzielnica Kirribilli po drugiej stronie mostu
 • Powrót promem

2 dni w Canberra

Administracyjna stolica Australii z zupełnie inną zabudową niż najbardziej znane Sydney i Melbourne – najwyższy budynek ma zaledwie 7 pięter. Do oglądania są tutaj budynki administracji państwowej (stary i nowy budynek parlamentu, mennica) oraz bardzo dobre, często darmowe, muzea. Miasto jest położone niecałe 300 km od Sydney, więc można dostać się tam zarówno samolotem, jak i pociągiem lub autobusem.

Dzień 1

Północny brzeg rzeki jezioro Lake Burley Griffin
National Gallery
War Memorial.
Góra Ainsle
Muzeum Narodowe

Dzień 2 Południowy brzeg rzeki

stary budynek parlamentu wraz ze znajdującą się w nim National Portrait Gallery
nowy budynek parlamentu, który można zwiedzac, darmowe oprowadzanie jest co pol godziny od 9 do 17.
sąd najwyższy,
National Gallery
Mennica – popołudniami w dni powszednie można zobaczyć, jak wybija się monety.

10 dni wzdłuż Wschodniego Wybrzeża

Można wypożyczyć samochód albo przemieszczać się autobusami i pociągami albo kupić bardzo opłacalny pass na Grayhounda.

Newcastle (2 dni)

 • Fort Scratchley
 • Nobbys
 • Quinn Warf’s Tower
 • Lock Up i pobliskie galerie sztuki

Wieczorem:

 • Łaźnie Newcastle Ocean Baths (czynne do 21.)
 • Muzyka na żywo w jednej z wielu knajpek na Darby Street

Port Stephens – 2 dni

plaża w Port Stephens

plaża w Port Stephens

Dzień 1 – wycieczka na Wydmy

W okolicach miasta można znaleźć wiele pustych plaż, a lokalne wydmy są największe w Australii. Można zwiedzać je jeepem, konno, wielbłądem lub pieszo.
W okolicach wydm znajduje się słynny wrak Sygma, który zatonął u wybrzeży Stockton, ale został odholowany do Port Stephens, co zabrało dwa lata. Wrak można zwiedzić podczas zorganizowanej wycieczki. Ceny zaczynają się od około $50, wydmy można też eksplorować pieszo.

Dzień 2 – Tomaree National Park

20 km pas kamienistego wybrzeża i buszu, gdzie można pójść na spacer po lesie, uprawiać snorkeling i pływać kajakiem czy pójść na piknik. Warto wynająć łódź i popływać po okolicznych wodach i popatrzeć na podwodne rafy.
Rejs wśród delfinów. Około 140 delfinów butelkonosych mieszka w okolicach Port Stephens. Cena za wycieczkę podczas której ogląda się delfiny oraz uprawia snorkeling: $60. Wypłynięcie: 13, czas trwania: 3-3,5 godziny

Pacific Palms

Dojazd z okolic Port Stephens do Pacific Palms. 1 noc.
Bardzo miłe miasteczko, dobry punkt przed pokonaniem dosyć dużego dystansu do Port Macquire.

Warto zobaczyć Jezioro Smith’s Lake oraz wioska o tej samej nazwie, otoczona buszem.
Na jeziorze można wypożyczyć kajak, katamaran czy rower wodny.
W znajdującym się tuż obok przystani John DeBert Reserve są świetne miejsca na piknik – warto zjeść tam lunch.

Koala z młodym

Koala z młodym

Port Macquire – 2 – 3 dni

Bardzo dobre miejsce, żeby chwilę odpocząć po aktywnym przemieszczaniu się przez ostatnie dni.

Dzień 1.

Spacer wzdłuż wybrzeża przy plażach i skałach. Szlaki nie są trudne, są za to dobrze oznaczone i bardzo dobrze przygotowane. Po drodze można natknąć się na plaże nudystów.
Koala Hospital – szpital dla misiów koala, do którego rocznie przyjmuje się ok. 200-250 chorych zwierząt. Po jego terenach można swobodnie chodzić, a codziennie o 15 odbywa się spacer z przewodnikiem „Feed, Walk and Talk”, podczas którego wolontariusze objaśniają historię zwierząt przebywających w 33 „centrach rehabilitacji”.

Lub:
Koala Wildlife Park – można nie tylko pogłaskać misia koala, ale też nakarmić małpy i kangury, a także obejrzeć kangura-albinosa i kazuary. W Parku znajdują się też gady (krokodyle) i prezentacje na ich temat.
Wieczór: rejs chińską łodzią (dżonką) po łodzią po rzece Hastings. Wzdłuż burt często można zobaczyć pływające i bawiące się delfiny. Czas rejsu to 2 godziny, odbywają się rano i wieczorem o 18. Cena – 25 AUD z wliczonymi „fish and chips”

Coffs Harbour – 2 dni

Dzień 1

Tereny lęgowe Muttonbirds: 10 tysięcy par ptaków na klifach musi zachwycać, tym bardziej że w styczniu będą miały młode! Ptaki mają gniazda na wysepce połączonej z Coffs Harbor długim na 800 m falochronem, którym można przejść.
Coffs Creek Habitat Walk – 9 km spacer wśród przyrody, buszu i lasów namorzynowych zaczynający się w centrum miasta!

Dzień 2 – Waterfall Way

Można wynająć samochód na jeden dzień (cena ok. $60 za dobę) i spędzić go na przejażdżce po Waterfall Way- trasa wpisana na listę dziedzictwa UNESCO – przepiękne widoki, a po drodze można zatrzymywać się i zwiedzać fantastyczne wodospady.

Z Coffs Harbor prowadzi 191km przepiękna trasa do Armidale. Po drodze można zatrzymać się pzy wodospadach w Dorrigo, Ebor i Wollomombi. W parku Dorrigo są też platformy spacerowe, z kórych można oglądać las tropikalny z góry.
Po drodze mija się punkty piknikowe oraz restauracje i kawiarnie.

Byron Bay – 1 dzień

.
Świetne miasteczko z wyluzowaną, relaksacyjną atmosferą i oczywiście świetnymi plażami. Poza plażowaniem na którejś z plaż o łącznej długości 30 km, warto zająć się snorkelingiem. W Byron Bay znajduje się Julian Rocks – jedno z najlepszych miejsc na snorkeling w całej Australii.
Cena to około $50 – $55 za wycieczkę z godzinnym snorkelingiem, razem ze sprzętem i instruktorem. Na miejscu można spotkać trzy gatunki dużych żółwi.
W cenę wycieczki wliczone jest dopłynięcie na miejsce, co samo w sobie może stanowić atrakcję.
Wycieczka kajakowa połączonej ze snorkelingiem. Wypad trwa około 3 godzin i kosztuje $69. Samo wypożyczenie kajaka na pół dnia to koszt ok. $50.
Po południu:
Zwiedzanie latarni morskiej, najsilniejszej w całej Australii.
Lighthouse trail – 1,5 godzinny spacer wokół cypla, na którym znajduje się latarnia morska. Można zaobserwować delfiny w wodzie, a w sezonie także wieloryby.

Widok na Gold Coast

Widok na Gold Coast

Gold Coast (Surfers Paradise)- 2 dni

Plaże i surfing
Gold Coast to przede wszystkim – plaże jest ich wiele, i każda ma swoją własną atmosferę. Jeden dzień warto spędzić na zobaczeniu kilku plaż. Zachęcamy do spaceru ścieżkami dla pieszych wzdłuż oceanu.
Surfers Beach jest najbardziej znana i można tam zobaczyć wielu surferów, a nocą bawić się na imprezie do rana. Wokół plaży stoją wieżowce i centra handlowe – zdecydowanie nie jest to miejsce dla osób lubiących spokój.
Najpiękniejszą z plaż jest Rainbow Bay, a na Snappers Rock surfer może złapać falę, na której może popłynąć nawet kilometr! Butiki, eleganckie restauracje i winiarnie można znaleźć na Broadbeach. Piaszczysta plaża jest oddzielona od miasta parkiem i drzewami.

Wieczorem warto pójść na imprezę na Surfers Beach, które jest obecnie najmodniejszym miejscem do imprezowania.

Brisbane

Spacer po śródmieściu – architektura,
historyczny ratusz oraz wjazd na jego wieżę widokową (wstęp wolny),
dawne Ministerstwo Skarbu (the Treasury) w stylu włoskiego renesansu, gdzie dziś znajduje się kasyno,
Parlament. W dni, kiedy nie obrad można wziąć udział w darmowym zwiedzaniu (oprowadzanie co godzinę). Jeśli akurat odbywają się obrady – można wejść do budynku i obejrzeć je z galerii.
Niedaleko znajduje się jeden z najstarszych budynków w Brisbane – ukończony przez skazańców w 1829 roku Commissariant Stores Building. W środku jest muzeum poświęcone kolonialnej historii Austaralii oraz skazańcom.
Wieczór można spędzić w słynnej eleganckiej dzielnicy West End.

Cairns i Rafy koralowe – 3 dni

Cairns oferuje przede wszystkim rewelacyjne warunki do oglądania rafy koralowej, jednak to nie jedyna atrakcja. Barron Gorge National Park oferuje piękne widoki i ciekawą trasę na trekking, podobnie jak Copperlode Dam.
Snorkeling to koszt ok. $180 za dzień (rejs od 07:30 rano do 16:30).

Poza plażowaniem na naturalnej plaży w Cairns warto zajrzeć do Cairns Esplanade Lagoon pool (wstęp wolny), gdzie w morskiej wodzie wypełniającej sztuczną lagunę można spędzić cały dzień.

Opcjonalnie można wybrać się do Barron Gorge National Park ze świetnymi wodospadami Barron Falls. Można dojechać kolejką Kuranda Scenic Railway

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!

Interesujące? Podziel się!