14 dni w Patagonii

Autor: w Argentyna, Chile, Inspiracje

14 dni w Patagonii
Patagonia jest jednym z najpiękniejszych zakątków świata, z jednymi z najbardziej znanych i bardzo często odwiedzanych przez turystów cudów natury, jak chociażby Torres del Paine, ale spora jej część wciąż pozostaje mocno odizolowana od głównych szlaków turystycznych.

Dla kogo

Patagonia jest polecane przede wszystkim dla miłośników trekkingu i wspinaczki - oprócz lodowców i Torres del Paine jest wiele mniej znanych szlaków trekkingowych. Niemniej jednak osoby preferujące zwiedzanie zza kierownicy samochodu również świetnie odnajdą się w Patagonii. Wypożyczenie samochodu nie jest problemem, a trasy należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Ciekawą opcją jest wypożyczenie samochodu z napędem na 4 koła i przejechanie przez mniej znane i mniej uczęszczane regionu Patagonii, gdzie drogi jeszcze nie są pokryte asfaltem.

Kiedy

Do Patagonii najlepiej jest jechać między październikiem a kwietniem, czyli wiosną a jesienią na południowej półkuli. Wtedy jest też najlepszy okres na trekking i wszelkiego rodzaju sporty. Najwięcej turystów decyduje się na wyjazd w okolicach stycznia i wtedy jest tam bardzo tłoczno. Fani narciarstwa mogą tam się wybrać od czerwca do października. Jadąc do Patagonii warto pamiętać, że pogoda jest tam bardzo nieprzewidywalna i może się zmienić w każdym momencie.

Standard

Patagonia jest tanim miejscem na spędzenie wakacji. Można co prawda spać zarówno w hotelach 5*jak i w salach wieloosobowych w schroniskach, ale o ile ktoś nie ma bardzo dużo czasu na wyjazd, to zarówno lot w okolice punktu startowego - Puerto Natales - jest dość drogi, jak i wypożyczenie samochodu, dla którego alternatywą są lokalne autobusy, nie zawsze punktualne. Dodatkowo zorganizowane wycieczki czy na lodowiec, czy na odwiedziny pingwinów też są dość drogie. Na dwa tygodnie na miejscu trzeba liczyć ok. 4000 zł na osobę bez przelotu.

Zwiedzanie

Dwa tygodnie w Patagonii to nie jest szczególnie długo, ale wystarczy na zwiedzenie najważniejszych miejsc w regionie.
Punta Arenas 1 – 2 dni

Ze względu na transport wycieczkę po Patagonii zwykle zaczyna się w Punta Arenas, po stronie argentyńskiej. Tam można albo wykupić wycieczkę na lodowiec lub rejs po fiordach. Następnie można wypożyczyć samochód lub kupić bilet na autobus i ruszyć na południ – do Ziemi Ognistej, lub na północ – do Torres del Paine, El Calafate i Bariloche.

Ziemie Ognista i Ushuaia 4 – 5 dni

Dojazd na północ zajmie co najmniej dobę – na szczęście widoki po dordze zrekompensują długi transport.
Poniżej przykładowy plan na kilka dni dla osób, które nie przepadają za intensywnym trekkingiem.

Ushuaia w Ziemi Ognistej

Ushuaia w Ziemi Ognistej


Dzień 1
Rejs po pobliskich wyspach – Isla Lobos lub Isla Parajos
Przejażdżka wzdłuż zatoki – 7 km od miasta do Cerro Martial – na górę prowadzi wyciąg krzesełkowy – fantastyczne widoki na morze. Na miejscu jest kilka szlaków spacerowych, jeden z nich (krótki – ok 1 km) prowadzi to punktu z widokiem na lodowiec Glaciar Martia.
Warto wykupić rejs niewielkim statkiem wycieczkowym, przez Beagle Channel oraz naokoło Isla de Los Lobos, gdzie można podziwiać kolonie lwów morskich, dalej Isla de Los Pájaros, gdzie dla odmiany są kolonie ptaków (US$59 za osobę).
Dzień 2
W Parque Nacional Tierra del Fuego są świetne trasy trekkingowe dla osób o każdym poziomie sprawności fizycznej. Słynnego „pociągu na koniec świata” raczej nie polecamy – bardzo komercyjna impreza.
Tutaj można przeczytać krótką, konkretną informację na temat głównych szlaków pieszych wędrówek. Link
Park jest usytuowany 12 km od Ushuaia, jedzie się wzdłuż Drogi Krajowej nr 3.
Dzień 4: Pingwiny Magellana
Hammer Island Penguin Rookery – warto rozważyć wizytę u pingwinów Magellana na wyspie, gdzie mają swoje gniazda. Niestety w październiku jeszcze nie będzie młodych. Tylko jedna firma umożliwia dopłynięcie tam i kontakt z pingwinami. Cena: 250 pesos. Wycieczkę można zarezerwować online albo na miejscu – mają swoje biuro na nabrzeżu w Ushuaia.
Patagonia_Cuernos_del_Paine

Torres del Paine 3 – 7 dni

Aby dostać do Puerto Natales niedaleko Torres del Paine należy wrócić przez Punta Arena.
Tam można zrobić albo 3-dniową lub 7-dniową pieszą pętlę dookoła Torres del Paine, albo spędzić 2 – 3 dni w parku narodowym i okolicach, przemieszczając się głównie samochodem, ewentualnie robiąc krótkie piesze wycieczki.
Torres Del Paine
Wycieczka samochodowa do Torres del Paine – całodzienna przejażdżka przez nieprawdopodobną scenerię – trasa z Natales przez Cerro Castillo i jezioro Lago Sarmiento, z widokiem na wystające szczyty Torres oraz przez park narodowy (wjazd przy Lago Sarmiento) ma około 340 km i zajmie cały dzień.
Nocleg można spędzić na terenie parku lub wrócić na noc do Natales.
Trekking w Parku
Warto spędzić dzień na wędrówce po szlaku z widokiem na lodowiec. Będzie zimno i będzie wiało, ale widoki zrekompensują wszystko!
Zorganizowana wycieczka na lodowiec
Patagońskie lodowce się szybko cofają, warto je zobaczyć, póki jeszcze można.
Można wykupić całodzienny rejs statkiem z widokiem na lodowce, choć jest to dosyć droga przyjemność – US$142 za osobę.
Można również wybrać się na spacer na lodowiec lub w jego okolicę (Glacier Grey – 3,5 godziny w jedną stronę, dość trudna trasa.)
Patagonia-PuntaTombo-pingwiny

El Calafate i Petito Moreno oraz Bariloche 3 – 7 dni

Poleca się spędzenie kilku dni w rejonie El Calafate i jednego z najbardziej znanych i najpiękniejszych lodowców Ameryki Południowej, ale jeśli nie ma na to czasu – warto zostać na dwa dni, przejść się po lodowcu i pochodzić po parku narodowym.
Jest kilka zwiedzania: rejs łodzią i podziwianie lodowca z dołu, spacer po lodowcu; wycieczka do punktu widokowego – w miarę możliwości warto spróbować każdej opcji.
Miasteczko Bariloche, jeszcze bardziej na północ, u podnóża Andów jest mocno komercyjne, z atmosferą nieco przypominająca szwajcarskie resorty, ale widoki – jeziora oraz góry – są przepiękne. Na samym trekkingu warto tam spędzić kilka dni przed powrotem do Punta Arenas i powrotnym samolotem.

Lodowiec Petito Moreno

Lodowiec Petito Moreno

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!

Interesujące? Podziel się!