14 dni w Patagonii

Autor: w Argentyna, Chile, Inspiracje

14 dni w Patagonii
Patagonia jest jednym z najpiękniejszych zakątków świata, z jednymi z najbardziej znanych i bardzo często odwiedzanych przez turystów cudów natury, jak chociażby Torres del Paine, ale spora jej część wciąż pozostaje mocno odizolowana od głównych szlaków turystycznych.

Dla kogo

Patagonia jest polecane przede wszystkim dla miłośników trekkingu i wspinaczki - oprócz lodowców i Torres del Paine jest wiele mniej znanych szlaków trekkingowych. Niemniej jednak osoby preferujące zwiedzanie zza kierownicy samochodu również świetnie odnajdą się w Patagonii. Wypożyczenie samochodu nie jest problemem, a trasy należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Ciekawą opcją jest wypożyczenie samochodu z napędem na 4 koła i przejechanie przez mniej znane i mniej uczęszczane regionu Patagonii, gdzie drogi jeszcze nie są pokryte asfaltem.

Kiedy

Kiedy jechać do Patagonii? Do Patagonii najlepiej jest jechać między październikiem a kwietniem, czyli wiosną a jesienią na południowej półkuli. Wtedy jest też najlepszy okres na trekking i wszelkiego rodzaju sporty. Najwięcej turystów decyduje się na wyjazd w okolicach stycznia i wtedy jest tam bardzo tłoczno. Fani narciarstwa mogą tam się wybrać od czerwca do października. Jadąc do Patagonii warto pamiętać, że pogoda jest tam bardzo nieprzewidywalna i może się zmienić w każdym momencie.

Standard

Jaki planować budżet na wyjazd do Patagonii? Patagonia jest tanim miejscem na spędzenie wakacji. Można co prawda spać zarówno w hotelach 5*jak i w salach wieloosobowych w schroniskach, ale o ile ktoś nie ma bardzo dużo czasu na wyjazd, to zarówno lot w okolice punktu startowego - Puerto Natales - jest dość drogi, jak i wypożyczenie samochodu, dla którego alternatywą są lokalne autobusy, nie zawsze punktualne. Dodatkowo zorganizowane wycieczki czy na lodowiec, czy na odwiedziny pingwinów też są dość drogie. Na dwa tygodnie na miejscu trzeba liczyć ok. 4000 zł na osobę bez przelotu.

Zwiedzanie Patagonii

Dwa tygodnie w Patagonii to dobra ilość czasu na zawiedzanie regionu. Podróż zaczniesz w Punta Arenas, jeśli kontynuujesz podróż z Santiago de Chile, albo w El Calafate, jeśli przylatujesz w Buenos Aires.

Punta Arenas 1 – 2 dni

Ze względu na transport wycieczkę po Patagonii zwykle zaczyna się w Punta Arenas, po stronie argentyńskiej. Tam można albo wykupić wycieczkę na lodowiec lub rejs po fiordach. Następnie można wypożyczyć samochód lub kupić bilet na autobus i ruszyć na południe – do Ziemi Ognistej, lub na północ – do Torres del Paine, El Calafate i Bariloche.

Ziemia Ognista i Ushuaia 4 – 5 dni

Dojazd na północ zajmie co najmniej dobę – na szczęście widoki po dordze zrekompensują długi transport.
Poniżej przykładowy plan na kilka dni dla osób, które nie przepadają za intensywnym trekkingiem.

Ushuaia w Ziemi Ognistej

Ushuaia w Ziemi Ognistej


Rejs po wyspach – Isla Lobos lub Isla Parajos

Przejażdżka wzdłuż zatoki – 7 km od miasta do Cerro Martial – na górę prowadzi wyciąg krzesełkowy – fantastyczne widoki na morze. Na miejscu jest kilka szlaków spacerowych, jeden z nich (krótki – ok 1 km) prowadzi to punktu z widokiem na lodowiec Glaciar Martia.
Warto wykupić rejs niewielkim statkiem wycieczkowym, przez Beagle Channel oraz naokoło Isla de Los Lobos, gdzie można podziwiać kolonie lwów morskich, dalej Isla de Los Pájaros, gdzie dla odmiany są kolonie ptaków (US$59 za osobę).
DParque Nacional Tierra del Fuego
W Parque Nacional Tierra del Fuego są świetne trasy trekkingowe dla osób o każdym poziomie sprawności fizycznej. Słynnego „pociągu na koniec świata” raczej nie polecamy – bardzo komercyjna impreza.
Park jest usytuowany 12 km od Ushuaia, jedzie się wzdłuż Drogi Krajowej nr 3.
Pingwiny Magellana
Hammer Island Penguin Rookery – warto rozważyć wizytę na wyspie, gdzie pingwiny Magellana mają swoje gniazda. Wycieczkę można zarezerwować online albo na miejscu na nabrzeżu w Ushuaia.
Patagonia_Cuernos_del_Paine

Torres del Paine 3 – 7 dni

Aby dostać do Puerto Natales niedaleko Torres del Paine należy wrócić przez Punta Arena.
Tam można zrobić albo 3-dniową lub 7-dniową pieszą pętlę dookoła Torres del Paine, albo spędzić 2 – 3 dni w parku narodowym i okolicach, przemieszczając się głównie samochodem, ewentualnie robiąc krótkie piesze wycieczki.
Torres Del Paine samochodem
Wycieczka samochodowa do Torres del Paine – całodzienna przejażdżka przez nieprawdopodobną scenerię – trasa z Natales przez Cerro Castillo i jezioro Lago Sarmiento, z widokiem na wystające szczyty Torres oraz przez park narodowy (wjazd przy Lago Sarmiento) ma około 340 km i zajmie cały dzień.
Nocleg można spędzić na terenie parku lub wrócić na noc do Puerto Natales.
Trekking w Torres del Paine
Warto spędzić dzień na wędrówce po szlaku z widokiem na lodowiec. Będzie zimno i będzie wiało, ale widoki zrekompensują wszystko!
Zorganizowana wycieczka na lodowiec
Patagońskie lodowce się szybko cofają, warto je zobaczyć, póki jeszcze można.
Można wykupić całodzienny rejs statkiem z widokiem na lodowce, choć jest to dosyć droga przyjemność – US$142 za osobę.
Można również wybrać się na spacer na lodowiec lub w jego okolicę (Glacier Grey – 3,5 godziny w jedną stronę, dość trudna trasa.)
Patagonia-PuntaTombo-pingwiny

El Calafate i Petito Moreno oraz Bariloche 3 – 7 dni

Poleca się spędzenie kilku dni w rejonie El Calafate i jednego z najbardziej znanych i najpiękniejszych lodowców Ameryki Południowej, ale jeśli nie ma na to czasu – warto zostać na dwa dni, przejść się po lodowcu i pochodzić po parku narodowym.
Jest kilka zwiedzania: rejs łodzią i podziwianie lodowca z dołu, spacer po lodowcu; wycieczka do punktu widokowego – w miarę możliwości warto spróbować każdej opcji.
Miasteczko Bariloche, jeszcze bardziej na północ, u podnóża Andów jest mocno komercyjne, z atmosferą nieco przypominająca szwajcarskie resorty, ale widoki – jeziora oraz góry – są przepiękne. Na samym trekkingu warto tam spędzić kilka dni przed powrotem do Polski.

Lodowiec Petito Moreno

Lodowiec Petito Moreno

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.

Jeśli wybierasz się do Argentyny i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, skontaktuj się z nami 🙂

Interesujące? Podziel się!