14 dni na Filipinach

Autor: w Filipiny, Inspiracje

14 dni na Filipinach
Jedne z najpiękniejszych miejsc Filipin w 10 dni. Na Filipiny jedzie się podziwiać przyrodę - nie warto zostawać w miastach, a szczególnie w Manili, ale morza, wyspy oraz dżungle Filipin pozostawią niezatarte wspomnienia w każdym miłośniku przyrody.

Dla kogo

Poniższy plan jest przygotowany w dużej mierze dla zwolenników sportów wodnych, plaży oraz miłośników przyrody . Większość atrakcji jest w samym oceanie lub bardzo blisko niego - na miejscu będzie trzeba zaopatrzyć się w rurkę lub maskę do nurkowania. Plan jest dobry dla rodzin z dziećmi - wszystkie polecane miejsca są bezpieczne i atrakcyjne także dla młodszych podróżników.

Kiedy

Najlepsza pogoda na Filipinach jest zwykle od stycznia do maja i wtedy jest też najwięcej turystów, ale tłok panuje tylko na najbardziej popularnych plażach. Jeśli chodzi o rekiny wielorybie w Donsolu: Sezon na podziwianie rekinów trwa od listopada do czerwca, a największe prawdopodobieństwo na spotkanie tych zwierząt jest od lutego do początku maja.

Standard

Na wakacje na dobrym, wysokim standardzie należy przeznaczyć ok. 5000 złotych na osobę plus dojazd , wliczając w to zwiedzanie, jedzenie w niezłych restauracjach oraz plażowe resorty w dobrym standardzie.

Transport

Na Filipinach działa kilku niskokosztowych przewoźników, dzięki czemu bilety na loty wewnątrzkrajowe są naprawdę tanie – przy wczesnej rezerwacji będą kosztować ok. 100 – 300 zł na osobę. Warto wziąć pod uwagę, że plan w przypadku lotów nie może być bardzo napięty, bo dość często zdarzają się przesunięcia godzinowe.

Dzień 1

Przylot do Manili, aklimatyzacja. Manila nie jest szczególnie ciekawa ani ładna, nie warto spędzać tu wiele czasu.

Dzień 2

Opcjonalnie: zwiedzanie wyspy Corredigor u wejścia do portu w Manili, gdzie zwiedza się fortyfikacje z czasów II Wojny Światowej (koszt zorganizowanej wycieczki to ok. 120 zł, ale można też wyspę zwiedzać samemu – wtedy warto wziąć przewodnika do oprowadzania po tunelach).

Dzień 3 – 7 Palawan i Puerto Princesa

Palawan - ujście podwodnej rzeki

Palawan – ujście podwodnej rzeki

Palawan jest znany z niesamowitej podziemnej rzeki – jednego z 7 Nowych Cudów Natury, ale także z pięknych plaż oraz
świetnych możliwości do nurkowania i Island Hopping – pływania łodzią z jednej wysepki na drugą, po drodze nurkując, podziwiając ryby oraz opalając się.
Pierwszego dnia warto zwiedzić Puerto Princesa oraz zapoznać się z lokalnymi plażami.
Na kolację warto zjeść lokalny specjał – Tamilok (malż, zwany również Woodworm lub Shipworm).

Dzień 4 – Podziemna Rzeka

Rezerwacja z wyprzedzeniem jest niezbędna, bo miejsce jest bardzo popularne i ma limit 850 odwiedzających dziennie.
Dojazd zajmuje ok. 3 godzin z Puerto Princesa.
Wracając z wycieczki do rzeki można zahaczyć o Ungong Rock – bardzo ciekawą jaskinię, którą wchodzi się na szczyt góry (świetny widok), a na koniec można zjechać na tyrolce lub zejść z użyciem lin.

Dni 5 – 7

  • O poranku (ok. 6 rano) można wybrać się na Bay walk w okolicy rynku i zobaczyć rybaków rozładowujących łodzie z wielkimi tuńczykami na eksport do USA i Japonii.
  • Island Hopping (opcjonalnie połączony ze snorkelingiem lub nurkowaniem) w Honda Bay, warto też wykupić dodatkową wycieczkę w inną okolicę na następny dzień.
  • Poza tym snorkeling, nurkowanie i plażowanie na plaży w Honda Bay oraz, jeśli jest sezon, w pobliskiej rafie koralowej.

Dni 8 – 10 – Donsol

Wyjazd na Filipiny - Donsol - rekin wielorybi

Rekin wielorybi

Donsol jest słynny przede wszystkim z rekinów wielorybich w dużych ilościach odwiedzających tamtejsze wody. Nurkowanie z rurką wśród tych łagodnych olbrzymów jest niezapomnianym doświadczeniem.

Dzień 8 – przelot do Legazpi

Poranny wylot z Puerto Princesa.
Wieczór – przyjazd do Donsolu i opcjonalnie nocne podziwianie świetlików na rzece.

Dzień 9 – 10

Rejs i snorkeling z rekinami wielorybimi. Warto zarezerwować na to dwa dni, gdyby pierwszego dnia nie udało się spotkać rekinów.
Wieczór: nocne polowanie na krewetki.

Dni 10 – 14 Bohol

Czekoladowe Wzgórza Boholu

Czekoladowe Wzgórza Boholu

Do Boholu można dolecieć bezpośrednio, albo spędzić 1-2 dni na Cebu i stamtąd promem dopłynąć do Boholu. Na miejscu są znane Czekoladowe Wzgórza oraz dobre miejsca do nurkowania i island hoppingu wśród niezamieszkanych wysepek. Tam również można natrafić na delfiny i rekiny wielorybie, ale główną atrakcją są wielkookie małpki – wyraki.
Zdecydowanie warto udać się na trekking w ich rezerwacie.

Dzień 15 – Manila

Przylot do Manili, gdzie lepiej zaplanować nocleg (tanie filipińskie linie lotnicze bywają zawodne) a następnego dnia rano powrót do Polski

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!

Interesujące? Podziel się!