14 – 21 dni na Filipinach

Autor: w Filipiny, Inspiracje

14 – 21 dni na Filipinach
Jedne z najpiękniejszych miejsc Filipin w 14 dni. Na Filipiny jedzie się podziwiać przyrodę - nie warto zostawać w miastach, a szczególnie w Manili, ale morza, wyspy oraz dżungle Filipin pozostawią niezatarte wspomnienia w każdym miłośniku przyrody.

Dla kogo

Poniższy plan jest przygotowany w dużej mierze dla zwolenników sportów wodnych, plaży oraz miłośników przyrody. Większość atrakcji jest w samym oceanie lub bardzo blisko niego - na miejscu będzie trzeba zaopatrzyć się w rurkę lub maskę do nurkowania. Plan jest dobry dla rodzin z dziećmi - wszystkie polecane miejsca są bezpieczne i atrakcyjne także dla młodszych podróżników.

Kiedy

Kiedy jechać na Filipiny? Najlepsza pogoda na Filipinach jest zwykle od stycznia do maja i wtedy jest też najwięcej turystów, ale tłok panuje tylko na najbardziej popularnych plażach. Jeśli chodzi o rekiny wielorybie w Donsolu: Sezon na podziwianie rekinów trwa od listopada do czerwca, a największe prawdopodobieństwo na spotkanie tych zwierząt jest od lutego do początku maja.

Standard

Jaki planować budżet na podróż na Filipiny? Nocleg można liczyć od 150 zł za pokój dwuosobowy, chociaż da się znaleźć też tańsze noclegi, Na jedzenie można również liczyć ok. 70 – 100 zł na osobę za dobę (orientacyjnie). Dodatkowo dojdą przejazdy i atrakcje – wstępnie ok. 1000 zł na osobę na dwa tygodnie Ewentualne nurkowanie - standardowo kilkaset złotych, chociaż na Filipinach jest najtaniej z okolicznych krajów.Jeśli masz około dwóch tygodni na podróż po Filipinach, to najpierw poleć na Palawan – do El Nido i/lub Coron – większość osób które są w obu miejscach jest bardziej zachwycona tym, do którego przyjechali najpierw. Świetna opcja to trzydniowy rejs z El Nido i Coron.
Możesz także pomysleć o Puerto Princesa i podziemnej rzece oraz 2 – 3 dniach w Port Barton – tam nie jest aż tak spektakularnie, ale za to jest mniej turystycznie.
Z Palawan poleć na Bohol i spędź około tygodnia na okolicznych wyspach.

Transport na Filipinach

Na Filipinach działa kilku niskokosztowych przewoźników, dzięki czemu bilety na loty wewnątrzkrajowe są naprawdę tanie – przy wczesnej rezerwacji będą kosztować ok. 100 – 300 zł na osobę. Warto wziąć pod uwagę, że plan w przypadku lotów nie może być bardzo napięty, bo dość często zdarzają się przesunięcia godzinowe.

Manila

Stolicę Filipin najlepiej ominąć – nie jest ani szczególnie interesująca, ani bezpieczna, zdecydowanie lepiej spędzić więcej czasu na wyspach.
Jeśli masz dużą przerwę między lotami i interesuje Cię historia Drugiej Wojny Światowej, to możesz pokusić się o zwiedzanie wyspy Corredigor u wejścia do portu w Manili, gdzie zwiedza się fortyfikacje z czasów WWII.

PalawanNa filipińskich wyspach, tak jak w wielu miejscach regionu, popularne jest wykupowanie całodziennych wycieczek do okolicznych atrakcji,w tym wypadku szczególnie na island hopping czy na snorkelling. Jest to prostsza metoda, a wycieczki zazwyczaj są dobrze zorganizowane. Ceny to ok 1200 PHP na osobę. Jeśli Wolisz to na miejscu można zorganizować sobie taką wycieczkę samemu – wynająć łódź i pojechać w miejsca, które chcesz zobaczyć.

Palawan jest znany z niesamowitej podziemnej rzeki w miejscowości Puerto Princesa – jednego z 7 Nowych Cudów Natury, ale także z pięknych plaż oraz świetnych możliwości do nurkowania i Island Hopping – pływania łodzią z jednej wysepki na drugą, po drodze nurkując, podziwiając ryby oraz opalając się.

Podziemna Rzeka

Rezerwacja z wyprzedzeniem jest niezbędna, bo miejsce jest bardzo popularne i ma limit 850 odwiedzających dziennie.
Dojazd zajmuje ok. 3 godzin z Puerto Princesa.
Wracając z wycieczki do rzeki można zahaczyć o Ungong Rock – bardzo ciekawą jaskinię, którą wchodzi się na szczyt góry (świetny widok), a na koniec można zjechać na tyrolce lub zejść z użyciem lin.

Zwiedzanie Puerto Princesa

  • O poranku (ok. 6 rano) można wybrać się na Bay walk w okolicy rynku i zobaczyć rybaków rozładowujących łodzie z wielkimi tuńczykami na eksport do USA i Japonii.
  • Island Hopping (opcjonalnie połączony ze snorkelingiem lub nurkowaniem) w Honda Bay, warto też wykupić dodatkową wycieczkę w inną okolicę na następny dzień.
  • Spacer wzdłuż wybrzeża – bay walk – bardzo ładnie zrobiona promenada ze świetnymi widokami na morze i pasma górskie, można tam również przejść się po zmroku.

El Nido 2 – 3 dniZ Puerto Princesa w okolo 6 godzin dojedziesz do El Nido – miejsce idealne dla miłosników nurkowania, ale także pływania z rurką.

Atrakcje w EL Nido

Na EL Nido są sprzedawane wycieczki w 4 opcjach, cena jest stała przy rezerwacji w agencji; w ciągu jednego dnia można zrobić kombinację dwóch wycieczek i zobaczyć wszystkie najciekawsze wyspy. Najpopularniejsze jest łączenie A+C, ale warto zrobić wszystkie, w dwa dni. Wycieczki są zwykle 09 – 16.

Najciekawsze miejsca to:

Secret Lagoon – trzeba przepłynąć wpław (jest bardzo płytko) między skałami, żeby się tam dostać, jedno z najpiękniejszych miejsc na Filipinach.
Big Lagoon – niesamowity błękit wody i formacje krasowe dookoła
Secret Beach – plaża ukryta między skałami
Simizu Island – bardzo ciekawe formacje skalne

Kolejna atrakcja to przejazd na Nacpan Beach – najpiękniejsza plażę El Nido. Na Nacpan jeszcze nie ma wycieczek i tłumów ludzi – warto tam pojechać. Są małe restauracyjki, więc można zjeść tam kolację.

Wypożyczenie kajaków i przepłynięcie do Big Lagoon – najlepiej wcześnie rano, zanim będą tam tłumy ludzi. Big Lagoon jest też częścią hopping tour A, ale warto spędzić tam więcej czasu, płynąć kajakiem lub prywatną łodzią. Wypożyczenie kajaka to ok. PHP 300 za osobę.
W 30 min można dopłynąć kajakiem do Cadlao i odwiedzić okoliczne plaże. Nie ma fal, jest bezpiecznie. Można dopłynąć do plaży Seven Commandoes lub Ipil.

Przed południem (wschód słońca to świetna opcja) lub popołudniu, kiedy słońce jest mniejsze można udać się na dwugodzinną wycieczkę na górę Taraw (230m) – świetne widoki na zatokę.

Island Hopping z El Nido do Coron – 3 dni

Świetną opcją na poznanie filipińskich wysepek Palawanu jest wycieczka na 3 dni – możesz zacząć w Coron a skończyć w El Nido, albo w drugą stronę.
Warunki noclegowe są bardzo proste, ale widoki, przyroda, plaże i nocne dźwięki dżungli są absolutnie niezapomniane – może to być najpiękniejsza część Twojego pobytu na Filipinach.
Wycieczki nie zaczynają się codziennie, więc jeśli interesuje Cię ta opcja, to Twój wyjazd zaplanujemy tak, żeby wpasować się daty.

Coron

Na Coron przyjeżdża się głównie nurkować, zarówno tu, jak i El Nido możesz także zrobić PADI.
Inne atrakcje to między innymi:

Island Hopping – polecamy wycieczkę do Kayangan Lake – jest tu najczystsza woda w Azji; Island Hopping Tour A – Kayangan Lake, Coral Garden Snorkel, Cyc Beach Przykład – rezerwacja na miejscu też będzie możliwa
Można też popłynąć łodzią tylko do jeziora, ale warto mieć na uwadze, że miejsce jest bardzo popularne, więc będzie spory tłum.

Kingfisher Park – lasy namorzynowe zamieszkane przez wiele gatunków ptaków, można się udać m.in. na nocną wycieczkę kajakami – Starry Starry Night Tour z rangersami z parku narodowego, 800 php z kolacją i transferem, są świetliki i świecący plankton, – 15 km z hotelu, niecałe 30 min jazdy mapka
Dobrze będzie zamówić przez hotel albo na miejscu.

Punkt widokowy na górze Tapyas – 721 stopni do szczytu, piękny widok na Coron, ocean i otaczające wyspy. Idzie się ok . 15 min, cała wycieczka zajmie ok. godziny. Wodę należy wziąć ze sobą.

Kajaki – na Coron wypożyczenie kajaków to świetna opcja, sporo resortów ma je w ofercie, ok. 500 php za dzień (Sea Dive Resort ma dobre ceny lokalizacja)
W okolicy Coron Bay i Busuanga można bez problemu bezpiecznie pływać wzdłuż wybrzeża – zatoczki, wysepki i ukryte plaże, a uniknie się tłumów na hopping tourach. Dobrze wziąć swój sprzęt do snorkellingu.

Bohol – 5 dniDo Boholu można dolecieć bezpośrednio, lądując w Tagbilaran, albo spędzić 1-2 dni na Cebu i stamtąd promem dopłynąć do Boholu. Na miejscu są znane Czekoladowe Wzgórza oraz dobre miejsca do nurkowania i island hoppingu wśród niezamieszkanych wysepek. Tam również można natrafić na delfiny i rekiny wielorybie, ale główną atrakcją są wielkookie małpki – wyraki.

Nocleg możesz wybrać przy plaży, np. Alona i poza zwiedzaniem spędzić trochę czasu na relaksie.
Wieczorami resorty wyciągają na plażę stoliki i krzesła, można zjeść świeże owoce morza z dziennego połowu.
Na plaży Alona nie zabraknie też muzyki na żywo i pokazów tańca z ogniem.

Atrakcje Boholu:

Wycieczka na najbardziej znaną atrakcję Boholu – Czekoladowe Wzgórza. Transport pomiędzy lokalizacjami: tricycle lub wynajęta na cały dzień taksówka z kierowcą. Warto również rozważyć wynajęcie skutera.
Głó∑ny punkt widokowy jest w Carmen (Chocolate Hills Complex) – wchodzi się po 200 stopniach. Dojazd zajmie ok 1,5 godziny. Po drodze są kawiarnie i restauracje, można zatrzymać się na lunch.
Jeśli masz czas, to pojedź na punkt widokowy Sagbayan Peak – jeszcze 20 km dalej, jest dużo mniej popularny, więc będzie mniej ludzi – dodatkowa zaleta to powrót inną trasą mapka
Po wzgórzach nie można chodzić, więc poza punktami widokowymi nie bardzo jest tam co robić – należy liczyć ok. 2 godziny. Zachód słońca nad wzgórzami jest ok. 18:00.

Wycieczka do Loboc i spływ rzeką Loboc – na miejscu wykupienie wycieczki lub wynajęcie prywatnej łodzi – bardzo popularne (i dobre) są rejsy połączone z lunchem na „Floating restaurant”
możesz także zajrzeć Loboc Eco Tourism Adventure Park i przejechać się 3km tyrolka albo Zip-line nad rzeką Loboc.
Dla miłośników mocniejszych wrażeń jest Sipatan Hanging Bridge – spacer 20-metrowym mostem linowym zrobionym z bambusów!

Tarsier Conservation Area – rezerwat wyraków; przewodnik jest tu zalecany.

Jeśli masz więcej czasu, to polecimy Ci wodne jaskinie w Anda, tarasy ryżowe Cadapdadan czy wodospady Can-Umantad – atrakcji na Boholu jest naprawdę dużo!

Luzon – dodatkowy tydzieńJeśli interesuje Cię lokalne życie na Filipinach i nieco bardziej autentyczna strona kraju, to przed wylotem na wyspy warto pozostać kilka dni na Luzonie.

Z Manili warto udać się obejrzeć słynne tarasy ryżowe w Banaue, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dojazd autobusem, czas jazdy około 9 godzin – można pojechać nocą.
W Banaue są bardzo dobre możliwości trekkingu po tarasach ryżowych. Z Banaue jedzie się około 3-4 godzin do Sagady, gdzie można podziwiać wiszące trumny oraz eksplorować jaskinie. Miejsca są idealne na długie spacery i wędrówki wśród przepięknej przyrody.

Na Luzonie jest też najwyższy szczyt Filipin: Góra Pulag, trekking zajmie ok. 2 dni. Dojazd również autobusem, można wykupić transfer wraz z wycieczką z Manili. Aby wspiąć się na Pulag należy uzyskać pozwolenie z wyprzedzeniem – pomożemy Ci w tym.

Podsumowanie

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.

Jeśli wybierasz się na Filipiny i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje azjatyckie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Interesujące? Podziel się!