Informacje wizowe

Przy planowaniu podróży poza Unię Europejską należy sprawdzić, czy w kraju, do którego planujemy wyjazd potrzebna jest wiza turystyczna, czy też nie.

Poniżej znajduje się pełna lista krajów z wyszczególnieniem, czy do danego państwa obywatel RP potrzebuje wizy. Polecam korzystanie ze strony MSZ ze względu na aktualność podanych tam informacji.

Wykaz państw z ruchem wizowym i bezwizowym

Jeśli wiza jest potrzebna, można ją uzyskać na kilka sposobów:

1. Udać się do Ambasady lub Konsulatu danego kraju w Polsce, lub dowolnym innym państwie. Wiza turystyczna nie musi być uzyskana na terenie Polski. Przykładowo, jeśli wyjeżdżam z Polski do Indii, a następnie chcę pojechać do Chin, w Polsce mogę otrzymać albo obie wizy, albo tylko wizę indyjską, a wizę chińską uzyskać w Ambasadzie ChRL w Delhi lub konsulacie chińskim w Bombaju lub Kalkucie.
Wiza zwykle jest ważna od dnia wystawienia, dlatego jeśli planuje się dłuższe wyjazdy, warto sprawdzić, czy nie lepiej będzie wyrobić wizę do kolejnego państwa podczas podróży.
Warto się również upewnić, czy dany kraj ma placówkę dyplomatyczną w Polsce: np. Australia, Kambodża czy Nepal najbliższe placówki mają w Berlinie. W takich przypadkach dużo korzystniej będzie wyrobić wizę na granicy, jeśli przepisy danego państwa na to pozwalają, lub otrzymać promesę wizy online.

W wielu przypadkach dokumenty wizowe wraz z paszportem można przesłać do ambasady kurierem lub za pośrednictwem osoby trzeciej, i tak samo można odebrać paszport z wizą. Należy sprawdzić na stronie ambasady, czy istnieje taka możliwość, ponieważ na przykład aby uzyskać wizę chińską należy stawić się osobiście.
Jeśli korzystamy z usług kuriera lub osoby trzeciej, należy przesłać upoważnienie do ambasady – zwykle wystarczy wysłać je e-mailem. Kurier powinien znać numer paszportu oraz dane osobowe właściciela, aby uniknąć komplikacji.

W przypadku zamawiania kuriera przez osobę prywatną najpierw należy dokonać płatności,
po której zaksięgowaniu przesyłka zostanie dostarczona.
Poniżej linki do firm kurierskich oferujących usługi osobom prywatnym:

Firma kurierska BPS

Firma kurierska Kurier Broker

2. W niektórych przypadkach można uzyskać wizę na granicy: nie ma wówczas potrzeby udawania się do placówki dyplomatycznej, a wiza zostaje wklejona do paszportu na granicy. Należy wziąć pod uwagę, że procedura może chwilę potrwać, oraz należy zwrócić uwagę, żeby nie paść ofiarą oszustwa. Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest promesa wizy.

3.Promesa wizy: dokument wystawiany on-line, na którego podstawie wiza zostaje wbita do paszportu na granicy. Obowiązuje w większości krajów arabskich (ZEA, Bahrajn – tu wizy często nie otrzyma się bez poręczenia „sponsora” mieszkającego w danym kraju) oraz w Wietnamie, Laosie czy Kambodży. Nie trzeba wówczas udawać się do placówki dyplomatycznej, całą procedura może być dokonana przez internet.

Poniżej lista krajów, do których można wykupić wizę przy wjeździe:
Armenia
Bahrajn (wymagane potwierdzenie od sponsora, np. hotelu)
Benin
Burundi
Egipt
Etipia
Fidżi
Indonezja
Iran (tylko na lotniskach)
Jamajka
Jemen
Jordania
Kambodża
Kamerun (wymagany sponsor)
Katar (wymagany sponsor np. hotel)
Kenia
Kirgistan (tylko na lotnisku w Biszkeku)
Kongo (na lotnisku w Brazzaville)
Kuwejt(na lotnisku)
Laos
Madagaskar (na lotnisku w Antananarywie)
Malawi (na lotnisku)
Malediwy (na lotnisku)
Mali (na lotnisku w Bamako)
Mikronezja
Mongolia
Mozambik
Nepal
Oman
Sri Lanka (lotnisko w Kolmbo)
Tadżykistan (na lotnisku w Duszanbe)
Tanzania
Timor Wschodni
Togo
Tonga
Turcja
Turkmenistan (wymagane zaproszenie)
Tuvalu
Uganda
Wyspy Marshalla
Wyspy Salomona
Zambia
Zjednoczone Emiraty Arabskie (wymagana promesa poświadczona przez sponsora np. hotel)

Przed wyjazdem warto też zorientować się co do okresu ważności wizy: np. do Tajlandii wiza nie jest potrzebna, ale można bez niej spędzić 30 dni przy przekraczaniu granicy drogą lotniczą a 14 w przypadku drogi morskiej lub lądowej. Jeśli ktoś planuje pobyt dłuższy niż 30 dni, może wykupić wizę 60 dniową w placówce dyplomatycznej. Na takie szczegóły warto zwracać uwagę przy planowaniu wyjazdu. Wiele krajów oferuje również wizy na różną długość pobytu różniące się ceną. Zwykle nie ma możliwości przedłużenia wizy turystycznej, ale niektóre kraje, na przykład Brazylia, oferują takie rozwiązanie. Należy też zwrócić uwagę, czy wiza jest jednokrotnego, czy wielokrotnego wjazdu. To jest również albo narzucone z góry, albo można wybrać odpowiednią opcję przy składaniu wniosku.

Należy pamiętać, że przepisy się zmieniają, a informacje na wielu stronach mogą być nieaktualne, dlatego zawsze należy sprawdzić na stornie placówki dyplomatycznej, czy nic się nie zmieniło.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska