Couchsurfing – więcej niż (tani) nocleg

Autor: w Podróżnicze porady

Couchsurfing – więcej niż (tani) nocleg

Jaki jest najlepszy sposób na tani nocleg w podróży? Bez wahania odpowiem, że Couchsurfing – nie z powodu pieniędzy, ale wszystkiego, czego doświadczyłem „surfując”.

Pierwsze podejście – bycie hostem

Swoją przygodę z popularnie zwanym „CS” zacząłem w 2009 r., szukając noclegu w Tokio. Wtedy się nie udało, ale sama idea zainteresowała mnie na tyle, żeby nie przestawać o niej myśleć. Nie miałem do końca pewności jak to działa, brakowało mi praktycznego doświadczenia, tak więc dwa lata później, w połowie 2011 roku, zdecydowałem się na przyjęcie do swojego mieszkania austriacko-francuskiej pary, która została u mnie 3 noce.
Goście przybyli wieczorem, więc mieliśmy jedynie chwilę na rozmowę, po czym poszli spać. Rano wychodziłem do pracy, tak więc mieliśmy zobaczyć się dopiero po południu. Wyobraź sobie jak duże było moje zdziwienie, kiedy po powrocie zobaczyłem na stole francuski obiad i uśmiechniętych gości, chętnych opisać każdą potrawę i dzielić się swoimi doświadczeniami. Do mieszkania zaprosiłem nie tylko ludzi, ale i całą kulturę, która za ich sprawą otwierała się przede mną.

Idea surfowania

Couchsurfing opiera się wyłącznie na dobrej woli. Jeżeli masz wolną kanapę, pokój lub nawet kawałek podłogi i chcesz pomóc osobom odwiedzającym Twoje miasto możesz założyć profil, opisać siebie, swoje oczekiwania i miejsce do spania, którym dysponujesz i czekać na zgłoszenia podróżników. Tylko od Ciebie zależy, czy daną osobę przyjmiesz czy nie – Ty wybierasz.

Podróżując trafiasz właśnie na takie osoby, które przyjmą cię z różnych względów – niektóre będą ciekawe Twojej kultury, inne lubią poznawać nowych ludzi, jeszcze inne są zainteresowane lokalną kuchnią. Niezależnie od powodu możesz być pewny jednego – CS nie ogranicza się tylko do miejsca do spania.

Nie tylko kanapa

Korzystanie z CS jest nieco podobne do adopcji. Gospodarz (tzw. host) przyjmuje cię pod swój dach, oferując o wiele więcej niż nocleg. Otrzymujesz zaufanie, uwagę i ciekawość, która nierzadko jest większa niż Twoja. Niekiedy możesz poczuć się dziwnie po tym, jak w gruncie rzeczy nowa poznana osoba po 30 minutach rozmowy daje ci do ręki klucze do swojego mieszkania i idzie do pracy. Jak obcy mogą ufać obcym do takiego stopnia?
Okazuje się, że mogą. I dobrze na tym wychodzą. Dzięki wzajemnemu zaufaniu tworzy się magiczna nić porozumienia, która zbliża od pierwszego kontaktu i od razu przenosi relacje na wyższy poziom. Osoba, która jeszcze godzinę temu była jedynie profilem na stronie internetowej staje się niemalże Twoim przyjacielem, z którym chcesz spędzać czas, rozmawiać i wymieniać się swoją kulturą.

Trudne rozstania

Jest to jedyna „negatywna” rzecz, jaką mogę o Couchsurfing’u napisać, bo jest powodem smutku. Czy po 3 dniach spędzonych z obcymi ludźmi da się z nimi związać? Niestety tak. Niestety, bo rozstania bywają trudne. Niekiedy na tyle trudne, że mam wrażenie jakbym opuszczał przyjaciół, z którymi długo nie będzie mi dane się zobaczyć.

Darmowy nocleg?

Wszystkim, którzy uważają CS za okazję do darmowego noclegu polecam jeszcze raz przemyśleć sprawę, bo nocleg nie jest za darmo! Oferujesz swój czas, zaangażowanie, niekiedy ryzykując otworzenie się na drugą osobę bardziej, niż byś tego chciał. Jeżeli nie jesteś na to gotowy to jedź do hotelu – tam będziesz miał czas tylko dla siebie i spokój. Pytanie tylko czego szukasz w podróży?

Więcej o Couchsurfing’u możesz przeczytać na poniższych stronach:

Interesujące? Podziel się!

 • Anna

  Witam serdecznie,

  Piszę pracę licencjacką na temat portalu Couchsurfing.org. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej anonimowej ankiety.

  https://docs.google.com/forms/d/19vO81Y8GwSwDsny2FwUXILBR-E_TOi48ViME5r-i3g4/viewform

  Każda uprzejma osoba, która poświęci chwilę na zaznaczenie odpowiedzi, udostępni mi źródło cennych danych, pozwalających napisać pracę, dlatego z góry gorąco dziękuję za pomoc!

  Pozdrawiam,

  Ania