Pekin – stolica Chin, jest olbrzymim miastem, zarówno pod względem zajmowanej przestrzeni, jak i liczby ludności.
Planując zwiedzanie, należy wziąć pod uwagę, że większość głównych zabytków jest od siebie dość mocno oddalona, a ich skala sprawia, że nie da się zobaczyć zbyt wielu obiektów w ciągu jednego dnia. Dobra wiadomość jest taka, że sieć metra, licząca 15 linii, świetnie funkcjonuje, i przemieszczanie się nie jest skomplikowane, mimo, że może być dość czasochłonne.

Jeśli chce się dość dokładnie obejrzeć przynajmniej część z tego, co Pekin ma do zaoferowania, należy tu spędzić około tygodnia. Poniżej znajduje się przykładowy plan, obrazujący ile czasu zajmie obejrzenie głównych zabytków Pekinu. Wieczorami pozostaje czas na wizytę w chińskiej operze, sklepy i centra handlowe, a przede wszystkim – rozkoszowanie się chińską kuchnią która jest absolutnie fenomenalna.

Dzień 1 – Zakazane Miasto

Zwiedzanie samego Zakazanego Miasta – dawnej siedziby cesarzy Chin, zajmie około 5 – 6 godzin, czyli w praktyce cały dzień. Oczywiście, można to zrobić szybciej, ale cały kompleks jest na tyle monumentalny i piękny, że warto przeznaczyć na niego dużo czasu, aby w miarę szczegółowo obejrzeć wszystkie budynki.
Zaraz za bramą wyjściową Zakazanego Miasta jest wzgórze Jingshan wraz ze znajdującą się na jego szczycie świątynią buddyjską, gdzie jest również miejsce oznaczone jako „centralny punkt Pekinu”. Warto się tam udać, szczególnie przy dobrej pogodzie, bo z góry rozciąga się panorama na całą stolicę, i dopiero stamtąd można w pełni docenić ogrom Zakazanego Miasta.

Zakazane Miasto - Pekin

Dzień 2 Wielki Mur Chiński

Wycieczka na Wielki Mur zajmie cały dzień – dojazd w jedną stronę to ok 1,5 – 2 godziny, ale komunikacja jest świetnie zorganizowana – autobusy odjeżdżają co chwila z placu niedaleko centrum miasta, przy jednej ze stacji metra.
Można również wykupić zorganizowaną wycieczkę, często połączoną ze zwiedzaniem grobowców Ming, ale warto wziąć pod uwagę, że samo obejście i zwiedzenie udostępnionego fragmentu muru zajmie kilka godzin.

Wielki Mur Chiński

Dzień 3 Pałac Letni

Letni Pałac, leżący na obrzeżach miasta nad jeziorem Kunming jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów i parków rekreacyjnych w Pekinie, a zwiedzanie jego terenów, mostków, świątyń oraz pawilonów zajmie z pewnością kilka godzin. Pałac Letni został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO ze względu na harmonijne włączenie elementów architektonicznych w naturalny krajobraz.

Dzień 4 – Plac Tiananmen i hutongi oraz Park Beihai niedaleko placu Tiananmen

Wizyta u wujka Mao oraz obejrzenie partyjnych budynków niemal zawsze znajduje się na liście osób zwiedzających Pekin. Warto spędzić 1 – 2 godziny w okolicy placu, oglądając główne budowle oraz tłumy żołnierzy w bezruchu pełniących wartę i policjantów pilnujących porządku, a następnie udać się na zwiedzanie hutongów. Hutongi to stare, wąskie uliczki zabudowane niskimi domami z szarej cegły, niegdysiejsze rezydencje arystokracji, kupców oraz zwykłych rzemieślników, zamieszkane do dzisiaj. W wielu z nich znajdują się restauracyjki lub sklepy z pamiątkami. Hutongi znajdują się w okolicy Placu Tiananmen, Zakazanego Miasta oraz Parku Beihai i można zwiedzać je zarówno pieszo, jak i wynająć rykszę, która za kilkadziesiąt juanów obwiezie turystów po najciekawszych miejscach.

Plac Tiananmen w Pekinie

Dzień 5 Świątynia Niebios i Świątynia Lamów

Olbrzymia Świątynia Niebios, gdzie niegdyś cesarz odprawiał rytuały ku czci bogów oraz składał ofiary z cielaków, jest miejscem, którego nie można ominąć będąc w Pekinie. Wielki, kilkupoziomowy okrągły budynek, kryty niebieską glazurowaną dachówką wyrasta nagle na tle czystego nieba i zdumiewa swoim ogromem oraz pięknem wykonania. Dodatkową atrakcją jest sam park, w którym znajduje się świątynia, pełen starszych osób entuzjastycznie grających w karty oraz chińskie szachy, uprawiających sport, grających na instrumentach czy robiących na drutach.

Świątynia Niebios w Pekinie

Buddyjska Świątynia Lamów pokazuje, że religijność w Chinach nie jest wcale tak słaba, jak by się można było spodziewać – wiele osób przychodzi pomodlić się i zapalić kadziła. Sam kompleks świątynny również jest piękny i 1 -2 godzinnej wizyty.

Dzień 6 Wioska Olimpijska i Stadion

Słynne Ptasie Gniazdo oraz budynki olimpijskie są tłumnie odwiedzane przez turystów, tym bardziej że leżą w centrum miasta, przy jednej z nitek metra – warto zobaczyć też nowe Chiny, nie tylko to, co zbudowano setki lat temu. Z tego samego powodu warto udać się na Central Business District, który jest olbrzymi. Wieżowce jeszcze nie dorównują tym w Singapurze czy Tokio, ale patrząc na tempo zmian oraz plany architektów, już bardzo niedługo to się zmieni.
[dropcap]W[/dropcap]ymienione miejsca to oczywiście nie wszystko, co można zobaczyć w Pekinie, ale są to główne miejsca, odwiedzane przez największą ilość turystów.
Pekin jest miastem bezpiecznym, więc warto pochodzić także po miejscach, gdzie zwiedzających nie ma wielu, zjeść posiłek w tradycyjnej restauracji gdzie nie ma menu po angielsku, ale porozumienie się na migi nie jest problemem, i zobaczyć, jak żyją ludzie w Pekinie na co dzień.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
  • Alicja Majak

    Pekin polecam każdemu! W tym roku spełniło się moje marzenie o podróży do Chin, byłam na obozie językowym z kochamwakacje i wszystko było dokładnie tak jak sobie wymarzyłam. Fantastyczne zetknięcie z tą kulturą. Bałam się na początku, że sobie nie poradzę, ale wszystko bez problemu się udało, to trochę zasługa dobrej organizacji tego biura 😀