Boliwia – Solne lustro Salar De Uyuni

Autor: w Boliwia

Boliwia – Solne lustro Salar De Uyuni

Salar de Uyuni w Boliwii jest solniskiem – podmokłym, wilgotnym terenem z zasoloną wodą. Salar de Uyuni, pokryte cieniutką warstewką wody przypomina olbrzymie lustro, rozciągające się aż po horyzont.
To największe solnisko świata znajduje się na wysokości 3653 m n.p.m. i zajmuje przestrzeń 12 000 km2. Niegdyś było to Lago Minchin, prehistoryczne słone jezioro, niegdyś pokrywające większość dzisiejszej południowo-zachodniej Boliwii. Dzisiaj grubość warstwy soli w centralnej części solniska przekracza 10 metrów. W porze suchej równina jest pokryta warstewką wysuszonej soli, ale w porze deszczowej powierzchnię pokrywa warstewka wody, tworząca wspomniany efekt lustra.
Surowa, solna pustynia jest jednym z najpiękniejszych widoków Boliwii, dosłownie oślepiając blaskiem słońca odbijającego się od białych minerałów.
Wycieczki do Salar de Uyuni zwykle prowadzą na północ, na północno-zachodni kraniec Boliwii, gdzie oprócz białej soli można podziwiać kolorowe, fluorescencyjne jeziorka, zabarwione przez minerały z otaczających gór.

Interesujące? Podziel się!