Szczepienia przed podróżą

Przed udaniem się w dalszą podróż należy sprawdzić, na jakie choroby warto, lub trzeba, zaszczepić się jadąc do danego kraju. Obecnie obowiązkowe jest tylko szczepienie przeciw żółtej gorączce przy wyjeździe do niektórych krajów afrykańskich, oraz w przypadku podróży do Mekki w Arabii Saudyjskiej przeciwko zapaleniu menigokokowemu (warunek pozwolenia na wjazd). Brak obowiązkowego szczepienia może doprowadzić do zakazu wjazdu do danego kraju, przymusowej kwarantanny na koszt własny, a w najlepszym wypadku – do konieczności zaszczepienia się na granicy.

Przy pierwszym szczepieniu otrzymuje się międzynarodowy certyfikat szczepień, tak zwaną międzynarodową Żółtą Książeczkę, w której znajdują się potwierdzenia zgodności z normami WHO oraz daty ważności odbytych szczepień. Przy podróżowaniu należy pamiętać, aby zabrać ją ze sobą.

Poniżej znajduje się wykaz szczepień obowiązkowych oraz zalecanych:

Szczepienia obowiązkowego i zalecane.

Szczepienia można wykonać w specjalnej placówce medycyny turystycznej, lub otrzymać receptę od lekarza rodzinnego i wykupić szczepionkę w aptece. Zalecane jest szczepienie się w specjalistycznej placówce, ze względu na lepsze warunki przechowywania szczepionek.
Poniżej znajduje lista krajowych placówek medycyny pracy, w których można się zaszczepić.

Lista placówek medycyny podróży, w których można się zaszczepić.

Cena pojedynczego szczepienia waha się w zależności od zastosowanej szczepionki (zwykle jest kilka rodzajów), oraz w zależności od placówki. Poniżej zamieszczono przykładowy cennik, ale należy zwrócić uwagę, że ceny mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt złotych.

Cennik szczepień.

Zaszczepić się należy, w zależności od choroby, na kilka lub kilkanaście dni przed wyjazdem, więc nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę. Okres działania szczepionki to, również w zależności od choroby, od dwóch do kilkunastu lat – po tym czasie należy wykonać kolejne szczepienie.
Poniżej szczegółowy opis utrzymywania się odporności oraz schematu przyjmowania szczepień.

Szczegółowe informacje o szczepieniach.

Odrębną kwestią jest profilaktyka przeciwmalaryczna. Na malarię nie ma szczepionki, natomiast można uzyskać receptę na antybiotyki, które przyjmuje się dwa tygodnie przed wyjazdem, podczas wyjazdu oraz jeszcze dwa tygodnie po powrocie. Branie antybiotyków nie jest zalecane, chyba że udajemy się na ekstremalną wyprawę w rejony bardzo mocno zagrożone malarią. W przypadku normalnych wyjazdów w zupełności wystarczą środki odstraszające komary.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska